Aktualności

Antyrasistowski Mundial na Pol'and'Rock

2018-08-09 09:32:14

 

W tym roku podczas Pol’and’Rock Festival odbyła się wyjątkowa edycja Turnieju ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ organizowanego przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’. W nawiązaniu do niedawno zakończonych Mistrzostw Świata, turniejowi w Kostrzynie nad Odrą nadano miano alternatywnego Antyrasistowskiego Mundialu. Zawodnicy symbolicznie reprezentowali drużyny z całego świata. W finale Polska grała z Iranem, zaś nagrodę fair play otrzymała Chorwacja. 

 

Antyrasistowski Mundial na Pol'and'Rock Festival - fot. Anna Migda

 

Odbył się też mecz pomiędzy drużyną Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ i artystów zaangażowanych w kampanię ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ a drużyną Rzecznika Praw Obywatelskich. Turniej uroczyście otworzył Adam Bodnar, który osobiście sędziował w pierwszym meczu. Wydarzenie objął patronatem także Dariusz Dziekanowski, przewodniczący Klubu Wybitnego Reprezentanta. 

 

Podczas Mistrzostw Świata w Rosji nie obeszło się bez rasistowskich zachowań, np. Jimmiemu Durmazowi, piłkarzowi reprezentacji Szwecji pochodzącemu z Syrii, po jednym z meczów pseudokibice grozili śmiercią, opublikowali też w mediach społecznościowych mnóstwo obelg pod jego adresem. Z kolei w strefie kibica w Antwerpii Polacy obrzucili rasistowskimi wyzwiskami kibiców z Senegalu i wdali się z nimi w bójkę. Po pierwszym meczu reprezentacji Polski wiele obraźliwych sformułowań pojawiło się także w internecie. Podczas Antyrasistowskiego Mundialu na Pol’and’Rock Festival przypomnieliśmy o tym, jak ważne w świecie sportu są różnorodność i szacunek - Piotr Ciołkowski, animator kampanii ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’.

 

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ od wielu lat organizuje Turniej ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ na Przystanku Woodstock, a obecnie Pol’and’Rock Festival.

 

Antyrasistowski Mundial na Pol'and'Rock Festival - fot. Anna Migda

 

W trakcie festiwalu odbywają się również spotkania z zespołami zaangażowanymi w kampanię społeczną Muzyka Przeciwko Rasizmowi. Na zaproszenie Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ o swojej twórczości opowiedzieli po raz pierwszy przed woodstockową publicznością muzycy z grupy Na Górze, wśród których są również osoby z niepełnosprawnościami. Oni pokazali, że można przełamać bariery i że są pełnosprawnymi artystami – Joanna Naranowicz, współpracowniczka ‘NIGDY WIĘCEJ’ i wokalistka zespołu Qulturka.

 

Podczas spotkania 3 sierpnia do muzyków Na Górze dołączył Czesław Mozil. We współpracy z nim zespół nagrał utwór z przesłaniem: Jeden naród to nienawiść, lepiej pokój robić tu! Jedna wiara to niewola, lepiej miłość robić tu! Mozil aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz równości i różnorodności.

 

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" na Pol'and'Rock Festival - fot. Marta Szpakowska

 

Uczestnicy Pol’and’Rock Festival w symboliczny sposób wyrazili swoje poparcie dla wartości takich jak szacunek i przyjaźń, przygotowując wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ specjalne naszywki do umieszczenia na koszulkach, bluzach czy torbach. Wśród szablonów znaleźć można było jeden z najbardziej rozpoznawalnych antyrasistowskich emblematów: biało-czarną, przyjaźnie otwartą dłoń, która wpisana jest w logo stowarzyszenia. Ponadto z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości goście odwiedzający stanowisko ‘NIGDY WIĘCEJ’ robili selfie z hasztagiem #PolskaDlaWszystkich2018, by w taki sposób nawiązać do tradycji wielokulturowości.

 

POKAŻ PODOBNE
2018-07-29 14:41:00

Przystanek Jezus po raz kolejny w Kostrzynie nad Odrą

Już dziś rusza dziewiętnasty Przystanek Jezus. Jego hasłem przewodnim będzie "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" (Ga 5, 1). Podczas tegorocznego Przystanku Dobrą Nowinę głosić będzie ponad 500 ewangelistów

2018-07-31 17:18:04

Medyczny Patrol na Pol’and’Rock 2018

Około 300 medyków, szpital polowy, punkty dla patroli ratowniczych i specjalistyczny sprzęt. Tak prezentuje się zabezpieczenie medyczne na 24. Festiwalu Pol’And’Rock.

2018-07-25 14:40:00

Zdjęcia i bańkowe show w strefie Ricoh

Zdjęcia w namiocie Ricoh dla wielu osób to już tradycja. Wpadnijcie do namiotu Ricoh tuż obok sceny głównej, zróbcie pamiątkową fotkę. W tym roku czeka na Was także bańkowe show i strefa dla dzieci.

ZOBACZ TEŻ