Aktualności

Rzecznik Praw Obywatelskich na ASP

2018-07-06 13:06:35

W „Namiocie Praw Człowieka” Rzecznika Praw Obywatelskich jak co roku odbędą się aktywności!

Namiot Praw Człowieka będzie otwarty w dniach 1-4 sierpnia. W jego ramach organizowane będą prezentacje, warsztaty, debaty, rozmowy, gry, konkursy i inne różnorodne działania kilkunastu różnych organizacji i ciekawych osobistości. W ramach namiotu funkcjonować będą: Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Spółdzielnia Socjalna Fado, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ClientEarth (Prawnicy dla Ziemi), World Wide Fund for Nature Polska, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, sędzia Arkadiusz Krupa, Karol Paciorek - youtuber.

 

Fot. Szymon Aksienionek

 

 

W Namiocie Praw Człowieka pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich będą: Udzielanie informacji prawnej i o kompetencjach RPO, odpowiadali na pytania i przyjmowali wnioski.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar poprowadzi na Festwalu trzy debaty:

 1. #Me too – rok później – debata o molestowaniu i przemocy wobec kobiet, sytuacji społecznej jaką wytworzył ruch @Me too
 2. Hejt w sieci, mowa nienawiści – debata o wzrastającej mowie nienawiści, hejcie w internecie i temu, jak my wszyscy możemy temu przeciwdziałać
 3. Wolne sądy – debata poświęcona skutkom ograniczenia niezależności polskich sadów, w tym Sądu Najwyższego.

 

Z Rzecznikiem Praw Obywatelskich będzie można też spotkać się i porozmawiać w ciągu dnia w namiocie RPO.

 

Spotkanie będzie także okazją by: 

 • Nagrać swoja wypowiedź na tematy związane organizowanymi przez Biuro RPO debat. Najciekawsze wypowiedzi będą prezentowane publicznie na spotkaniu popołudniowym.
 • Wziąć udział w dwóch debatach oksfordzkich:
  • Czy należy zalegalizować leczniczą marihuanę?
  • O co chodzi z hejtem zagranicy na Polskę?
 • Rozwiązać przykładowe, wzięte z życia kazusy prawne na podstawie przygotowanych pomocy w formie wyciągów z odpowiednich przepisów – prawa człowieka, dyskryminacja, cudzoziemcy, mowa nienawiści
 • Wziąć udział w spotkaniach, konkursach i turniejach:
  • W czym może Ci pomóc RPO – rozmowa o kompetencjach, odpowiadanie na pytania, dwa spotkania dziennie
  • Zadaj pytanie prawnikowi na zadany temat: prawa człowieka, dyskryminacja, cudzoziemcy, mowa nienawiści – codziennie inny temat, dwa spotkania w ciągu dnia
 • Wziąć udział w rozmowie na bazie konkursu wiedzy o:
  • Konstytucji RP
  • Wielokulturowości - wartości chronionej prawnie"
  • "Orientacji na równym traktowaniu" - o dyskryminacji gejów i lesbijek i o tym, jaka przysługuje im ochrona prawna
 • Wziąć udział w turnieju wiedzy „Presja czasu” z ograniczonym czasem na odpowiedź na różne tematy: kompetencje RPO, prawa człowieka, dyskryminacja, cudzoziemcy
 • Wziąć udział w grze prawniczej
 • Obejrzeć prezentację w namiocie w formie plansz rysunków podsumowujących sesje z I Kongresu Praw Obywatelskich
 • Obejrzeć prezentację o kompetencjach i działaniach społecznych RPO

 

ClientEarth – na stoisku organizacji można będzie się zapoznać z działalnością i realizowanymi projektami oraz wziąć udział w spotkaniu i rozmowie z prawnikami:

 • Michał Zabłocki, rzecznik Programu Czyste Powietrze – działania prawno-kampanijne na rzecz czystego powietrza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej
 • Agata Szafraniuk, prawniczka zespołu bioróżnorodności – jak prawnie chronić Puszczę Białowieską.

 

Kacper Gwardecki – „Idę ze sprawą do Trybunału w Strasburgu! – i co dalej?” – czy warto składać skargę, jak to zrobić, jakie sprawy rozpatruje Trybunał, rozwiąż przykładowe skargi – warsztat.

 

Spółdzielnia socjalna "FADO"

Barierołamacz – to symulacja niepełnosprawności. Głównym celem Barierołamacza jest budowanie świadomości uczestników gry w zakresie barier, z którymi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Uczestnicy gry "wchodzą" w sytuację OzN poprzez realizację 4 zadań. Każde z zadań jest symulacją innej niepełnosprawności. Gra opiera się na 5 bazach/punktach:

 • baza 1 – tajna misja (symulacja niepełnosprawności intelektualnej),
 • baza 2 – bez odbioru (symulacja głuchoty),
 • baza 3 – punkt obserwacyjny (symulacja uszkodzenia lub braku wzroku),
 • baza 4 – baza "w" (niepełnosprawność ruchowa)
 • baza 5 – kwatera główna (miejsce rozpoczęcia i zakończenia gry). Każdy z uczestników gry otrzymuje "kartę gry", którą uzupełnia sukcesywnie wypełniając zadania. W każdej z baz uczestnik musi wykonać jedno zadanie (ma do wyboru kilka scenariuszy). Zaliczając wszystkie zadania uczestnik kończy grę i otrzymuje drobny upominek od Fado.

Język migowy – Będzie można wziąć udział dwa razy dziennie w warsztatach języka migowego

"YouTube, który chcesz oglądać" – Prawdopodobnie każdy z festiwalowiczów czerpie informacje, bądź rozrywkę z oglądania filmów na YouTube. Możliwe, że robi to częściej niż z innych mediów, więc tylko od tego, w co klikamy zależy co będziemy oglądać. Czy ten serwis jest tylko by oglądać i biernie konsumować treści? Może chcesz zacząć jutubować? Może brakuje kanału, który byłby dla Ciebie idealny i nie pozostaje nic innego, niż samemu go stworzyć? – Karol Paciorek, youtuber

 

Symulacja rozprawy sądowej – uczestnicy są współodpowiedzialni za powodzenie przedsięwzięcia, angażują w nie swoje różne talenty – wiedzę, pomysłowość, doświadczenia, umiejętności aktorskie i wiele innych. Jedynie rola sędziego jest pełniona przez prawdziwego sędziego, natomiast w rolę pozostałych uczestników procesu (świadków, oskarżonego, ławników) wcielają się uczestnicy warsztatu. Umożliwia to zapoznanie się z praktycznymi kwestiami dotyczącymi uczestnictwa w rozprawie (np. obowiązku zeznawania prawdy przez świadka) bez faktycznego ponoszenia konsekwencji ich nieznajomości – sędzia Arkadiusz Krupa

 

Sieć Obywatelska Watchdog Polska – na stoisku organizacji informowanie o działalności organizacji, porady prawne w zakresie prawa do informacji i praw obywatelskich, zbiórka podpisów pod petycją dotyczącą prawa do informacji, quizy i testy, zbiórka publiczna na działalność statutową organizacji oraz działania specjalne:

 • Sprawdzamy, czyli nie dajmy się złapać na fake newsy! – pokażemy, że w dobie manipulacji fake newsami oraz publikacji materiałów dziennikarskich i edukacyjnych o niskiej jakości nie jesteśmy bezbronni. Informacje i opinie można sprawdzać. Pomaga w tym też dostęp do informacji publicznej. Przygotujemy zadanie, "fake czy nie fake?", gdzie każdy będzie mógł sprawdzić, czy rozróżnia fake newsy od prawdziwych informacji.
 • Pol'and'Rockowo-watchdogowy ZIN – stworzymy specjalny pamiątkowy numer gazety, opartej na materiałach Sieci Obywatelskiej, kolażach, twórczości własnej uczestników festiwalu, naszych zdjęciach z festiwalu. Chcielibyśmy, by uczestnicy twórczo wypowiedzieli się na takie tematy jak "jawność", "prawo do informacji", "zmiana", "prawa człowieka".  Warsztat będziemy prowadzić przez pierwsze dwa dni festiwalu, a ostatniego będziemy rozdawać uczestnikom gotową gazetę.
 • Kto jest kim i co może w moim samorządzie, czyli o kompetencjach radnego, wójta (burmistrza, prezydenta) – przeprowadzimy grę, na której każdy może spróbować przyporządkować odpowiednie karteczki z informacjami i kompetencjami do każdej z postaci: radnego, wójta (burmistrza, prezydenta). Uczestnicy będą mogli doczepić karteczkę ze swoimi przemyśleniami dotyczącymi lokalnego samorządu. Opowiemy też o nowym rozwiązaniu ustawowym – raporcie o stanie gminy.
 • Zapraszamy do studia – można będzie rozwiązać test, który w żartobliwej formie pokaże, czy dana osoba może pełnić rolę radnego, czy wójta. Przed najodważniejszymi śmiałkami postawimy zadanie wystąpienia przed kamerą. W wywiadzie przy pomocy różnych rekwizytów będzie miał możliwość przedstawić swoją wizję zmian w gminie.
 • Malowanie toreb – samodzielne malowanie toreb lnianych dla osób, które wzięły udział w jednej z naszych gier lub w warsztacie. Na torbach będzie można odbić obrazek z szablonu z napisem Watchdog.

 

Warsztaty:

 1. Prawa są do używania, czyli wstęp do prawa do informacji publicznej – Co oznacza w praktyce, że każdy z nas ma prawo do informacji o tym jak wydatkowe są środki publiczne? Czym jest informacja publiczna? Czy możemy wiedzieć, ile zarabia prezydent naszego miasta czy z kim podpisuje umowy nasza uczelnia?
 2. Narzędzia obywatelskie – skarga, wniosek, petycja, inicjatywa lokalna. Nowe narzędzia obywatelskie: budżety obywatelskie, inicjatywa uchwałodawcza, raport o stanie samorządu (metoda: krótka prezentacja).

 

Fot. Szymon Aksienionek

 

 

 

 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2018-06-20 10:31:11

Zwierzęta na Akademii Sztuk Przepięknych

Na wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych będziecie mogli znaleźć stowarzyszenie, które opowiedzą Wam o prawach zwierząt. Sprawdźcie, z kim będziecie mogli się spotkać!

2018-06-28 12:23:19

Rozwój osobisty na Najpiękniejszym Festiwalu Świata!

Poznajcie organizacje, które w tym roku poruszą temat rozwoju osobistego na Akademii Sztuk Przepięknych!

2018-06-19 14:34:15

Sprawdźcie, co czeka Was w namiocie warsztatowym na ASP!

Mamy dla Was informacje o kolejnych organizacjach, którzy przygotują dla Was wspaniałe warsztaty. O czym będą? Zobaczcie sami!

ZOBACZ TEŻ
nota prawna