Aktualności

27. Pol’and’Rock Festival na Pomorzu Zachodnim

2021-08-04 11:20:51

Najpiękniejszy Festiwal Świata, jak nazywany jest Pol’and’Rock, wrócił na przepiękne Pomorze Zachodnie. Ten zgrany duet, w 2021 – Roku Ekologicznym, na pewno zabrzmi czysto i radośnie. A podróż na lotnisko Makowice – Płoty i festiwalowe wydarzenia pozwolą poznać region, w którym urzekająca przyroda łączy się z nowoczesną infrastrukturą. Niech to zachęci nas wszystkich do aktywnego wypoczynku, zdrowego życia, odpowiedzialności za środowisko.

 

Jeśli Pomorze Zachodnie kojarzycie z wakacjami, morzem, pięknym widokami – to dobrze. Ale jeśli znacie ten region tylko z plaży, promenady albo okien hotelu – koniecznie musicie sięgnąć za horyzont… Wsiąść do nowoczesnego pociągu regionalnego (najlepiej z rowerem), objechać miasta i miasteczka, zachwycić się architekturą, historią, przyrodą. Poznać miejsca, gdzie najwygodniej dojechać na dwóch kółkach. Albo gdzie dotrzeć można tylko łodzią. Pomorze Zachodnie to kraina dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie, oddychać czystym powietrzem, odpoczywać na wodzie lub wśród leśnych ostępów. Zieleń, błękit, granat malują klimat regionu. A jego turystyczny potencjał wzmacniają ekologiczne inwestycje – w odnawialne źródła energii, w sieć tras rowerowych, zakupy elektrycznych autobusów i kolejowych hybryd.

Od lat jesteśmy liderem rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. To efekt wykorzystania optymalnych warunków przestrzennych wynikających z położenia w strefie przybrzeżnej, ale również działania samorządów lokalnych, przygotowania planistycznego. W województwie zachodniopomorskim funkcjonuje 99 farm wiatrowych o łącznej mocy 1 753 MW, co stanowi ponad jedną czwartą mocy wiatraków zainstalowanych w Polsce. Dynamicznie rozwija się też fotowoltaika – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Nasze ekodziałania wynikają z troski o środowisko naturalne, o jakość życia mieszkańców, o zdrowie i bezpieczeństwo odwiedzających nas wczasowiczów, kuracjuszy. Dofinansowując termomodernizację, poprawiamy jakość powietrza. Kupując pociągi hybrydowe, również ograniczamy emisję zanieczyszczeń, zapewniamy wygodny transport, alternatywę dla samochodu.

Zachodniopomorskie jako pierwsze województwo zakupiło takie pojazdy. Na razie są cztery. Do końca roku ma być siedem. Podwójny napęd pozwala sprawnie wykonywać przewozy na odcinkowo niezelektryfikowanych trasach, gdzie dotychczas jeździły tylko spalinówki. Możliwość przełączenia źródła zasilania to oszczędność paliwa i oszczędność środowiska. Od stycznia hybrydy kursują ze Szczecina do Kołobrzegu, przez Płoty, czyli przystanek festiwalowy (wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że Festiwal wróci na Pomorza Zachodnie ;) Wkrótce będą obsługiwać również inne połączenia, m.in. do Szczecinka i Piły.

Odwiedzajcie nas, korzystając z komfortowych, klimatyzowanych pociągów – zachęca marszałek Olgierd Geblewicz.

Ekowycieczkę po północno-zachodniej Polsce można rozpocząć w pociągu, a kontynuować np. w kajaku. Pojezierza Drawskie, Wałeckie czy Szczecineckie to raj dla miłośników turystyki wodnej. Przepiękny jest również prawie 140-kilometrowy Szlak rzeki Regi, który zaczyna się w Świdwinie, a kończy w nadbałtyckim Mrzeżynie. Regą można od południa i zachodu opłynąć lotnisko, na którym gości Pol’and’Rock, a w Płotach zaplanować odpoczynek, ognisko, nocleg. Przy małej elektrowni wodnej znajduje się dobrze wyposażona, bezpłatna przystań kajakowa.

Rzeki, jeziora, Bałtyk to naturalne skarby Pomorza Zachodniego. Akweny tworzą klimat regionu i uatrakcyjniają ofertę turystyczną. Wzbogaca ją również imponująca sieć szlaków rowerowych – stale rozbudowywanych i modernizowanych. Słynna Velo Baltica, międzynarodowa trasa R-10, w Zachodniopomorskiem ma ponad 230 km. I nie tylko latem przyciąga tysiące rowerzystów kochających piaszczyste plaże i morską bryzę. Trasa Pojezierzy Zachodnich to ponad 400 km po niezwykłych zakątkach województwa. Szlak Blue Velo prowadzi znad Bałtyku na południe Polski, wzdłuż Odry. Stary Kolejowy Szlak wiedzie na Wybrzeże Środkowe po śladach dawnych linii, nasypami, wiaduktami i leśnymi duktami. Nową atrakcją jest polsko-niemiecka trasa wokół Zalewu - prawie 300-kilometrowa transgraniczna pętla, prowadząca od Szczecina przez Wolin, Świnoujście, Cesarskie Kurorty, Anklam do Nowego Warpna. W tym sezonie powstają jej kolejne odcinki.

Nad Zalewem i jeziorem Dąbie widoki są zachwycające – przekonuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Trasy rowerowe tworzą coraz gęstszą sieć i zapewniają wyższy komfort podróży. Pomorze Zachodnie na dwóch kółkach to idealny pomysł na urlop.

Promowaniu turystyki rowerowej, zdrowego trybu życia i ochrony środowiska służą ekologiczne warsztaty organizowane przez Województwo Zachodniopomorskie w każdy weekend wakacji. Ekoanimatorzy będą też na Pol’and’Rock. Przez trzy dni w „zielonej strefie” odbywać się będą zabawy edukacyjne, konkursy, plenerowe wykłady. Na festiwalowym terenie znany koszaliński streetartowiec – Cukin wykona antysmogowy mural. Będą też inne niespodzianki, prezenty i ekopamiątki dla uczestników Pol’and’Rock 2021.

 

fot. Pomorze Zachodnie

POKAŻ PODOBNE
2021-07-13 13:10:37

Zaraz Będzie Czysto! Eko 27. Pol’and’Rock Festival

Jak być eko na Najpiękniejszym Festiwalu Świata? Mamy dla Ciebie kilka rad, jak możesz dbać o festiwalowe pole na Lotnisku Makowice-Płoty oraz dajemy znać, na jakie ekologiczne rozwiązania możesz liczyć z naszej strony.

2021-07-05 14:24:49

Jahcoustix na Najpiękniejszym Festiwalu Świata

Jahcoustix to artysta, który odnajduje inspiracje w muzyce z najróżniejszych zakątków świata. Muzyk ma już na koncie jeden występ na Najpiękniejszym Festiwalu Świata i wiemy, że cieszy się na kolejne spotkanie z naszą publicznością.

2021-06-28 21:03:12

Kroke na Najpiękniejszym Festiwalu Świata

Tworzący kapelę muzycy przyznają, że celem ich pracy jest stworzenie muzyki nowatorskiej i wyjątkowej, tak, aby słuchacze definiowali ich brzmienie po prostu jako muzykę Kroke. Kapela zaprezentowała się na wyjątkowym, jubileuszowym Festiwalu Przystanek Woodstock w 2009 roku.

ZOBACZ TEŻ