Aktualności

31. Finał WOŚP - poznaliśmy pierwszych artystów!

2022-11-28 21:30:00

 

W poniedziałek 28 listopada, w swojej autorskiej audycji "Zaraz Będzie Ciemno" Jurek Owsiak ogłosił pierwsze zespoły, które zagrają podczas warszawskiego 31. Finału WOŚP. Koncerty odbędą się 29 stycznia na Placu Bankowym w Warszawie.

 

31. Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. Już 29 stycznia 2023 roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra poraz kolejny — tym razem, żeby wygrać z sepsą. Ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy towarzyszą wydarzenia kulturalne, przedstawienia i koncerty. W poniedziałek 28 listopada poznaliśmy pierwszych wykonawców, którzy zagrają podczas Letniej Zadymy w Środku Zimy. Oto oni:

 

Pull The Wire

 

 

Bezkompromisowy skład z Żyrardowa, który już kilkukrotnie gościł zarówno na Finałach WOŚP, jak i na Najpiękniejszym Festiwalu Świata! Zespół założony w 2005 roku przez grupę przyjaciół gra muzykę z pogranicza hardrocka i punk-rocka. Załoga inspiruje się klasycznym punkiem ze sceny brytyjskiej i amerykańskiej oraz słynie z dynamicznego i melodyjnego grania na żywo. Pull The Wire gościło podczas trzech edycji Przystanku Woodstock (2011, 2015, 2016) oraz na 24. Pol’and’Rock Festival, prezentując się zarówno na Dużej Scenie festiwalu, jak i na Scenie Viva Kultura. Zespół dzięki zwycięskich Eliminacjach wystąpił na Małej Scenie 28. Pol'and'Rock Festival!

 

 

Skład zasłynął w 2012 roku, dzięki klipowi Kapslami w niebo –  żartobliwy tekst i chwytliwa melodia sprawiły, że piosenka stała się hitem letnich pikników i imprez plenerowych. Zespół ma na koncie pięć krążków, a jego najnowsze wydawnictwo – Życie to western ukazało się na rynku w 2021 roku.

 

 

Sztywny Pal Azji

 

 

Historia zespołu Sztywny Pal Azji sięga roku 1986, kiedy pierwszy raz wystąpił na scenie Festiwalu w Jarocinie. Skład zaprezentował wtedy hity takie jak „Nieprzemakalni”, "Wieża radości, wieża samotności" czy „Europa i Azja”. Swoim występem zafascynowali jury oraz publiczność festiwalu, a utwór "Nasze reggae" z chwytliwym refrenem "Nie wolno wznosić się za wysoko" stał się nieformalnym hymnem festiwalu. Najpiękniejszej Publiczności Świata zespół zaprezentował się podczas 28. Pol'and'Rock Festival w 2022 roku na lotnisku Czaplinek-Broczyno.

 

 

Zespół Sztywny Pal Azji wystąpił także podczas 22. Finału WOŚP w 2014 roku w Radomiu oraz podczas 28. Finału WOŚP w 2020 roku w Gorzowie!

 

Spięty

 

 

Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego nie trzeba przedstawiać ani uczestnikom poprzednich Finałów, ani publiczności Najpiękniejszego Festiwalu Świata! Razem z zespołem Lao Che występował na deskach obu scen, ale teraz powraca ze swoim solowym projektem. "Black Mental" gościło na deskach Małej Sceny 28. Pol'and'Rock Festival.

 

 

Spięty jako solista debiutował w 2009 roku z płytą „Antyszanty”, która napsuła krwi szantowcom, ale zarazem zyskała pokaźne grono wielbicieli.  W 2021 roku wydał swój drugi solowy album pod tytułem "Black Mental". To płyta, która w swoim przekazie jest szalenie aktualna — idealnie skrojona na niepewne czasy, a ponadto w wykonaniu koncertowym brzmi bardzo energetycznie i transowo.

 

Kirszenbaum

 

 

Kirszenbaum to projekt Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music i główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza. Projekt Kirszenbaum wystąpił na deskach Małej Sceny 28. Pol'and'Rock Festival!

 

 

W warstwie muzycznej mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków.

 

 

31. Finał WOŚP. Walczymy z sepsą — dla małych i dużych!

Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy — oto cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale już w grudniu cel akcji wspierać będzie można poprzez rozmaite kanały elektroniczne i udział w imprezach zamkniętych organizowanych przez Sztaby.

 

Spięty i Lao Che podczas 29. Finału WOŚP, fot. Basia Lutzner

 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-12-12 21:15:00

Kolejni artyści zasilają line-up 31. Finału WOŚP!

Do składu zespołów, które zagrają na Placu Bankowym w Warszawie, dołączają: WaluśKraksaKryzys, Gutek, Dagadana oraz Dirty Shirt! Wszystkie ogłoszenia padły na antenie Antyradia podczas audycji Jurka Owsiaka, Zaraz Będzie Ciemno!

2023-01-09 21:50:00

Carpenter Brut zasila line-up Pol'and'Rock Festival 2023!

Cztery lata i 130 występów w ramach trasy the Leather Patrol później, Carpenter Brut wraca do koncertowania z drugą częścią trylogii — the Leather Terror Tour! Artysta wystąpi także na Dużej Scenie Pol'and'Rock Festival 2023!

2022-12-05 21:40:00

Poznaliśmy kolejne zespoły, które zagrają podczas finałowego koncertu w Warszawie!

W audycji Zaraz Będzie Ciemno, Jurek Owsiak ogłosił kolejne zespoły, które zagrają 29 stycznia 2023 roku na Placu Bankowym w Warszawie! Do składu dołączają: Blenders, Kashell, Żurkowski i Dziwna Wiosna!

ZOBACZ TEŻ