Aktualności

9 pytań do gości Akademii Sztuk Przepięknych

2020-08-01 20:40:50

 

Za nami już wszystkie spotkania Akademii Sztuk Przepięknych. To łącznie 540 minut rozmów o różnej tematyce, przeprowadzonych w studio Najpiękniejszej Domówki Świata. Jak co roku, nie mogło zabraknąć poruszanych podczas nich tematów ważnych oraz edukacyjnych, a ze względu na wyjątkową edycję Festiwalu, która odbywa się pod Warszawą, na ASP pojawili się oczekiwani od lat goście. Internetowa formuła spotkań nie pozbawiła nas ważnego elementu, czyli pytań od publiczności, które spływały zarówno od festiwalowiczów zgromadzonych w studio, jak i tych po drugiej stronie internetowego łącza. Wszystkie spotkania prowadzili dziennikarze Onet.pl, a mecenasem Akademii Sztuk Przepięknych był mBank.

 

Pierwszy dzień to spotkania z trzema niesamowitymi artystkami: królową naszego dzieciństwa - Majką Jeżowską, reżyserką filmów dokumentalnych Ewą Ewart oraz aktorką Joanną Kulig. 

Majka Jeżowska, zapytana o wspomnienia najbardziej szalonych, rock’and’rollowych zachowań swoich najmłodszych fanek i fanów: 

“Zdarzyło się kilka razy, że podczas wspólnych momentów na scenie (...) były konkursy, malowanie twarzy. Dzieciaki miały za zadanie wcielić się w role.... i zdarzyło się kilka razy, że posikały się z emocji na scenie. To są te szalone dziecięce zachowania na koncertach. Podekscytowanie z emocji.”

Obejrzyj całe spotkanie z Majką Jeżowską na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

Majka Jeżowska na Akademii Sztuk Przepięknych fot. Ola Drutkowska

 

Z roku na rok nasza świadomość dotycząca problemów klimatycznych rośnie, dlatego zmartwieni internauci pytali Ewę Ewart, co się wydarzyło, że tak się oddalamy od ekologii?

“Mnie się wydaje, że odejście od ekologii to proces, a nie jedno konkretne wydarzenie, za który jest odpowiedzialna w moim pojęciu mocno postępująca technologia, która daje impuls do posiadania i mieć staje się ważniejsze niż być.”

 Obejrzyj całe spotkanie z Ewą Ewart na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

Ewa Ewart na Akademii Sztuk Przepięknych fot. Lucyna Lewandowska

 

Spotkanie z Joanną Kulig zakończyło pierwszy dzień sceny ASP. Aktorka została zapytana o jedną poważną zaletę polskiego kina, której nie może znaleźć w zagranicznym kinie i odwrotnie.

“Kino europejskie jest bardziej intymne, jest silna więź z reżyserem, z reżyserem jest dużo prób czytanych, jest relacja i on ma z Tobą bardziej taki bezpośredni kontakt. (...) Jest mi to kino europejskie bliższe i bardziej miłe.” - Joanna Kulig o relacji z reżyserem na europejskim planie filmowym.

“Często aktorzy amerykańscy pracują nad rolą z coachem, a później przychodzą do reżysera z gotową rolą. W kinie amerykańskim jest dużo specjalistów od różnych rzeczy i mnie to mąci w głowie.” - Joanna Kulig o amerykańskim stylu przygotowania do roli.

 Obejrzyj całe spotkanie z Joanną Kulig na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

 

Drugi dzień Akademii Sztuk Przepięknych to rozmowy z Andrzejem Depko, Dorotą Wellman i Martą Klepką, Tomaszem Sekielskim oraz Ewą Zgrabczyńską. 

 

Pierwsze spotkanie było częścią projektu #kobietyontour - jego twórcy chcą w serdecznej, dobrej atmosferze spotykać się z młodymi ludźmi, by rozmawiać na tematy ważne i merytoryczne. Tematem spotkania na ASP była edukacja seksualna, która według zaproszonych gości powinna stać się czymś oczywistym.

Propagatorzy edukacji seksualnej zostali zapytani o tabu w tabu, czyli seksualność osób niepełnosprawnych.

Andrzej Depko: “To jest nadal ciemna strona księżyca. W Polsce nadal funkcjonuje ableizm - przekonanie, że osobom niepełnosprawnym nie należy przekazywać pewnej wiedzy. (...) Osoby niepełnosprawne czują, myślą i odczuwają tak samo.”

Obejrzyj całą rozmowę o edukacji seksualnej na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

Marta Klepka, Andrzej Drepko i Dorota Wellman na Akademii Sztuk Przepięknych fot. Paweł Krupka

 

Po głośnych filmach braci Sekielskich publiczność była ciekawa, jakie są plany na kolejne produkcje?

“Teraz pracujemy nad filmem o aferze skoków, czyli Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Na jesieni będzie premiera tego filmu. A na początku przyszłego roku zaczniemy zdjęcia do Tryptyku kościelnego - jak to sobie nazywam, czyli problemu przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Skupimy się na tym co robił, czego nie robił, co wiedział, czego nie wiedział Jan Paweł II.” - Tomasz Sekielski

Obejrzyj całe spotkanie z Tomaszem Sekielskim na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

Tomasz Sekielski  na Akademii Sztuk Przepięknych fot. Szymon Aksiesionek

 

Drugi dzień spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych zakończyła Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, zaangażowana w prozwierzęcy aktywizm. Zwierzęta często bywają turystyczną atrakcją, elementem wakacji. Na szczęście mamy coraz większą świadomość o etycznym podróżowaniu, stąd padło pytanie, jak wybierać wakacyjne miejsca, by mieć pewność, że zwierzętom się nie szkodzi, a pomaga? 

“(...) Z ogromną ostrożnością wybierajcie oferty. Sprawdzać na stronach fundacji i stowarzyszeń które mają dobrą markę (np. Adwokaci zwierząt). Uważajcie, by nie sponsorować czarnego biznesu, które jest wyniszczaniem gatunku. Omijajcie miejsca kaźni zwierząt. Sprawdzajcie za każdym razem!” - uczula Ewa Zgrabczyńska.

Obejrzyj całe spotkanie z Ewą Zgrabczyńską na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

 

Ostatni dzień spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych otworzył rysownik Andrzej Mleczko, słynący z rysunków błyskotliwie opisujących rzeczywistość, które podbijają Internet. Rozpoznawalność niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego festiwalowicze pytali czy rysownika spotkały jakieś problemy z powodu swojej twórczości? 

“Zależy o jaki okres chodzi, o jakie problemy chodzi. Pewnie, że już miałem jeśli chodzi o obecne czasy. Moje życie jest dokładnie na pół podzielone - poprzednią połowę przeżyłem w poprzednim systemie i pół w obecnym. Wcale nie uważam, że w poprzednim były dużo gorsze. Największy problem mam chyba z tym, że...a właściwie to ja nie mam żadnych problemów.”

Obejrzyj całe spotkanie z Andrzejem Mleczko na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

Andrzej Mleczko na Akademii Sztuk Przepięknych fot. Szymon Aksiesionek

 

Wojciech Mann w rozmowie z Bartkiem Węglarczykiem opowiadał o muzyce i o tym, co ważne w pracy dziennikarza. Publiczność dociekała, w jaki sposób dziennikarz pracował nad swoim niezmąconym spokojem.

“Ja nie jestem uosobieniem spokoju, w niektórych sytuacjach, ale taką mam naturę (...) U mnie moment wrzenia przychodzi bardzo późno. Jeżeli uda mi się wytrzymać, mówię tu o sytuacjach krańcowych, to sobie tłumaczę, że mogę przegrać. (...) Więc poniekąd ten trening stosowałem.”

“Na początku pracy w radiu chciałem być bardzo szybki, ale w końcu doszedłem do wniosku, że to nie jestem ja. Pomyślałem, że jak ja będę się ścigał sam ze sobą w tym radiu, to ja wyląduję w jakimś zakładzie psychiatrycznym. Niech ja będę sobą, albo mnie kupią albo nie. I nagle ogromna ulga. I do dzisiaj mruczę i się nie spieszę i się okazuje, że dało radę.”

Obejrzyj całe spotkanie z Wojciechem Mannem na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

Wojciech Mann na Akademii Sztuk Przepięknych fot. Ola Drutkowska

 

Ostatnim gościem Akademii Sztuk Przepięknych był Janusz Gajos, legenda polskiego aktorstwa. Ze względu na bogaty dorobek artysty, padło pytanie o tremę - doświadczenie kojarzące się z początkującymi aktorami.

"Trema jest zjawiskiem naturalnym. Wszyscy mamy rodzaj niepewności, na który nas skazuje cokolwiek co robimy, co chcemy zrobić jak najlepiej. To jest taka walka, o to żeby zrobić najlepiej jak można i strach, czy to jest akurat to, co nam się udało zrobić. Ta walka jest bardzo cennym elementem wykonywania nie tylko mojego zawodu, wszystkiego co się robi."

Obejrzyj całe spotkanie z Januszem Gajosem na Akademii Sztuk Przepięknych.

 

 

Wszystkie spotkania z Akademii Sztuk Przepięknych możesz obejrzeć na kanale Kręcioła.tv na Youtube.POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ