Aktualności

„AAAAANDRZEEEEEJ!” – czyli najważniejsze tradycje Pol’and’Rock Festival

2022-07-28 16:10:00

 

Tradycje, zwyczaje, kultura – te elementy definiują wspólnotę i sprawiają, że grupa nieznanych sobie wcześniej ludzi potrafi stać się rodziną w trakcie kilku niezapomnianych dni. Nieważne, czy jesteście festiwalowymi świeżakami, czy weteranami - oto przypomnienie najważniejszych tradycji Festiwalu.

 

  • Ozdabianie Dużej Sceny – Najpiękniejszy Festiwal Świata tworzycie Wy, uczestnicy, dlatego nie możemy zacząć zabawy, dopóki nie pozostawicie swojego śladu na naszej Scenie. Przytwierdzanie banerów, tabliczek i transparentów z nazwami miejscowości, z których do nas przyjechaliście to jeden z najważniejszych punktów na liście.

 

Ozdabianie Dużej Sceny, fot. Bartek Muracki

 

  • Otwarcie Festiwalu – Bez gwizdka ani rusz. Co roku zbieramy się pod Dużą Sceną na uroczyste otwarcie Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Ceremonia rozpoczęcia nie może obyć się bez pana Romana Polańskiego – emerytowanego kolejarza z Żar, który od 1997 roku „odgwizduje” odjazd imprezy, w akompaniamencie granego przez orkiestrę Glory, Glory Alleluja. To właśnie na „odgwizdanie” rozpoczęcia przynosicie od lat swoje kolorowe flagi i festiwalowe słoneczniki. Na rozpoczęciu również wypowiadamy słowa naszej polandrockowej przysięgi, której słowa znajdziecie poniżej.

 

Otwarcie 25. Pol'and'Rock Festival, fot. Damian Mekal

 

  • Obozowiska – wioski, które tworzymy my, to tylko mikroskopijny ułamek tego, co na polu namiotowym tworzycie wy, uczestnicy. Obozy tematyczne, sportowe, muzyczne, wielojęzyczne – to tylko małe przykłady waszej pomysłowości, która sprawia, że to właśnie polandrockowa społeczność jest taka kolorowa i niepowtarzalna. Wiele „wiosek” przyjeżdża na Festiwal w niezmienionych składach od lat!

 

Obozowiska uczestników 27. Pol'and'Rock Festival, fot. Michał Kwaśniewski

 

  • Zaraz Będzie Ciemno! – to hasło, i odzew „Zamknij się!” narodziło się prawdopodobnie w 2009 lub 2010 roku, a jego pochodzenie nie jest do końca znane. Wiemy tylko, że tak jak większość zwyczajów, zostało wymyślone przez was. Legenda brzmi, że nieważne, w którym mieście w Polsce się znajdujecie, jeśli krzykniecie „Zaraz Będzie Ciemno!”, ktoś na sto procent Wam odkrzyknie i najprawdopodobniej przytuli.

  • Ziemniaczki z kefirem – wykwintne danie, którego nie może zabraknąć w festiwalowej gastronomii. Pyszne, pożywne i idealne na sierpniowe temperatury. Przy okazji posiłku, możecie posprzeczać się o to, KTO I DLACZEGO NAZYWA ZIEMNIAKI PYRAMI, KARTOFLAMI CZY BARABOLAMI???

  • Koncertowanie z kulturą – festiwalowa publiczność słynie z dobrych manier pod sceną. Najlepszym dowodem na to jest śpiewanie „Sto Lat” każdemu artyście, oraz skandowanie „dziękujemy”. Proste, a cieszy każdego naszego gościa. Pamiętajcie, aby podać pomocną dłoń każdemu, kto upadnie pod sceną, zasłabnie w tłumie, albo po prostu będzie chciał wskoczyć „na falę”.

  • Szukanie Andrzeja – nikt nie wie, kim jest mityczny Andrzej, ale jeśli ktoś poprosi Was o pomoc w odnalezieniu go, tradycją jest dołączyć się do akcji poszukiwawczej.

  • Akcja Zaraz Będzie Czysto! – co roku staramy się zostawić po sobie jak największy porządek, dlatego właśnie razem z naszymi partnerami, w jedną z myśli przewodnich Festiwalu, jaką jest ochrona środowiska, organizujemy zbiórkę na zakup worków na śmieci, które rozdajemy wam. Pamiętajcie, że sprzątając po swoich obozowiskach bardzo pomagacie nam w doprowadzeniu pola do takiego stanu, w jakim je zastaliśmy.

  • Zakończenie – rytuał kończący Festiwal to bardzo emocjonalny moment. Razem z Jurkiem, Pokojowym Patrolem i pracownikami Festiwalu dziękujemy Wam za te wspaniałe dni spędzone razem w atmosferze miłości, pokoju i pięknej muzyki. Co roku odśpiewujemy razem nasz hymn, czyli piosenkę Jedno nad nami niebo w wykonaniu Piotra Bukartyka i jego orkiestry. Tradycji staje się zadość, kiedy Jurek Owsiak oficjalnie zamyka Festiwal swoim przemówieniem.

 

Zakończenie 25. Pol'and'Rock Festival, fot. Dominik Malik

 

 

Adam Kościelniak

POKAŻ PODOBNE
2022-12-30 16:15:00

Co to był za ROcK! Podsumowanie 2022!

Wyczekując sylwestrowych zabaw, patrzymy wstecz i podsumowujemy nasze działania w 2022 roku.

2022-12-04 09:30:00

Festiwalowy Mikołaj - pomysłowe prezenty w SiemaShop!

Rock'n'rollowe święta zbliżają się wielkimi krokami, a w ofercie SiemaShopu znajdziecie Najpiękniejsze Prezenty Świata!

2022-11-21 15:10:00

Festiwalowa Lista Przebojów – czas start!

Gotowi, do startu, start! Ruszamy z Festiwalową Listą Przebojów, czyli plebiscytem, w którym wy – Najpiękniejsza Publiczność Świata – wybieracie najlepsze utwory w historii Pol’and’Rock Festival, dawniej zwanego Przystankiem Woodstock!

ZOBACZ TEŻ