Aktualności

Adam Bodnar zagrał przeciwko Rasizmowi – Stowarzyszenie ‘Nigdy Więcej’ na Woodstocku

2017-08-04 20:25:00

Podczas tegorocznego ‘Przystanku Woodstock’ Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ zorganizowało Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej pod hasłem ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’. Turniej został uroczyście rozpoczęty przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Rzecznik, który objął inicjatywę swoim patronatem, zagrał też osobiście w meczu otwarcia.

 

- "Rasizm to porażka. Rasizm to obciach. Nie wpuszczajmy go na stadiony" – powiedział Adam Bodnar.

 

W trakcie organizowanego przez Jerzego Owsiaka największego festiwalu muzycznego w Europie przedstawiciele Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ" prowadzą działania edukacyjne na temat rosnącego problemu ksenofobii i aktów agresji wobec ludzi uznawanych za ‘obcych’. Odwołują się do woodstockowych wartości takich jak pokój i wolność.

 

 

Odbywający się w Kostrzynie "Przystanek Woodstock" nawiązuje do legendarnego festiwalu z roku 1969, z udziałem Jimiego Hendrixa i Janis Joplin, który przeszedł do historii kultury jako symbol ruchu pokojowego. W tym roku w "Przystanku Woodstock" w dniach 3-5 sierpnia bierze udział ok. 500 tysięcy osób. Na scenie występuje m.in. brytyjska grupa New Model Army oraz mongolsko-chiński zespół Nine Treasures, łączący muzykę tradycyjną z punkowym brzmieniem.   

 

Na tegorocznym "Przystanku Woodstock" odbywają się też spotkania z artystami zaangażowanymi w kampanię "Muzyka Przeciwko Rasizmowi", zainicjowaną przez śp. Marcina Kornaka, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ". Członkowie zespołów Leniwiec, Prawda, Niespodzianka, Tabu, Koniec Świata i Nocny Kochanek opowiadają o przesłaniu antyrasistowskim w muzyce rockowej. Woodstockowicze biorą także udział w warsztatach prowadzonych na stanowisku "NIGDY WIĘCEJ", podczas których dyskutują o sposobach reagowania na język nienawiści i dyskryminację. 

 

 

 

 - "W czasie festiwalowych spotkań mówimy o pokoju na świecie i w naszym życiu. Co może być wspanialszego od idei poszanowania drugiego człowieka?" – stwierdził Staszek Czerczak, współpracownik Stowarzyszenia. Inicjatywy podejmowane przez "NIGDY WIĘCEJ" na festiwalu wsparli jak zawsze muzycy z pilskiego zespołu Qulturka. Swojemu zaangażowaniu społecznemu od lat dają też wyraz w swoich utworach, wpisując w nie pozytywny przekaz: "Zbudujmy kulturę rozumnego rozwoju, zbudujmy kulturę trwałego pokoju!" (piosenka "Siła").   

 

Partnerami tegorocznej edycji Antyrasistowskich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą oraz ‘Gazeta Lubuska’.    

 

Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn "NIGDY WIĘCEJ". Prowadzi kampanie społeczne, m.in. "Muzyka Przeciwko Rasizmowi" i "Wykopmy Rasizm ze Stadionów". Poparcie dla działań "NIGDY WIĘCEJ" wyrazili osobiście m.in. Barack Obama i ostatnio księżna Cambridge Kate Middleton.

 

Dodatkowe informacje:

 tel. 601 360 835

www.nigdywiecej.org

www.facebook.com/Respect.Diversity

www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ

Qulturka "Biały, żółty, czerwony, czarny" – kampania ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ": https://youtu.be/IiKKiK7DyBw

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ