Aktualności

Akademia Sztuk Przepięknych w czasie pandemii

2021-02-18 10:00:00

 

Akademia Sztuk Przepięknych to nierozłączny element Pol'and'Rock Festival, zatem również podczas 26. Pol'and'Rock Festival, czyli Najpiękniejszej Domówki Świata nie mogło zabraknąć tego jakże ważnego elementu. Podczas #polandrock2020 spotkania miały swoje unikatowe wydanie i mimo nielicznej publiczności w studio, transmitowane były online na cały świat. Wyjątkowe spotkania to łącznie 540 minut rozmów o różnej tematyce. Wśród nich jak co roku nie mogło zabraknąć tematów ważnych oraz edukacyjnych. Dziś zapraszamy Was do wysłuchania wyjątkowych spotkań i własnych przemyśleń na niebagatelne tematy.

 

Chcesz wiedzieć więcej? 

 

 

◉ spotkanie z Majką Jeżowską

Majka Jeżowska, zapytana o wspomnienia najbardziej szalonych, rock’and’rollowych zachowań swoich najmłodszych fanek i fanów

“Zdarzyło się kilka razy, że podczas wspólnych momentów na scenie (...) były konkursy, malowanie twarzy. Dzieciaki miały za zadanie wcielić się w role.... i zdarzyło się kilka razy, że posikały się z emocji na scenie. To są te szalone dziecięce zachowania na koncertach. Podekscytowanie z emocji.”

 

 

 

◉ spotkanie z Ewą Ewart

Z roku na rok nasza świadomość dotycząca problemów klimatycznych rośnie, dlatego zmartwieni internauci pytali Ewę Ewartco się wydarzyło, że tak się oddalamy od ekologii?

“Mnie się wydaje, że odejście od ekologii to proces, a nie jedno konkretne wydarzenie, za który jest odpowiedzialna w moim pojęciu mocno postępująca technologia, która daje impuls do posiadania i mieć staje się ważniejsze niż być.”

 

 

 

◉ spotkanie z Joanną Kulig

Spotkanie z Joanną Kulig zakończyło pierwszy dzień sceny ASP. Aktorka została zapytana o jedną poważną zaletę polskiego kina, której nie może znaleźć w zagranicznym kinie i odwrotnie.

“Kino europejskie jest bardziej intymne, jest silna więź z reżyserem, z reżyserem jest dużo prób czytanych, jest relacja i on ma z Tobą bardziej taki bezpośredni kontakt. (...) Jest mi to kino europejskie bliższe i bardziej miłe.” - Joanna Kulig o relacji z reżyserem na europejskim planie filmowym.

 

 

 

 

◉ spotkanie z autorami projektu #kobietyontour

Twórcy projektu #kobietyontour chcą w serdecznej, dobrej atmosferze spotykać się z młodymi ludźmi, by rozmawiać na tematy ważne i merytoryczne. Tematem spotkania na ASP była edukacja seksualna, która według zaproszonych gości powinna stać się czymś oczywistym. Propagatorzy edukacji seksualnej zostali zapytani o tabu w tabu, czyli seksualność osób niepełnosprawnych.

Andrzej Depko: “To jest nadal ciemna strona księżyca. W Polsce nadal funkcjonuje ableizm - przekonanie, że osobom niepełnosprawnym nie należy przekazywać pewnej wiedzy. (...) Osoby niepełnosprawne czują, myślą i odczuwają tak samo.”

 

 

 

 

 

◉ spotkanie z Tomaszem Sekielskim

Po głośnych filmach braci Sekielskich publiczność była ciekawa, jakie są plany na kolejne produkcje?

“Teraz pracujemy nad filmem o aferze skoków, czyli Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Na jesieni będzie premiera tego filmu. A na początku przyszłego roku zaczniemy zdjęcia do Tryptyku kościelnego - jak to sobie nazywam, czyli problemu przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Skupimy się na tym co robił, czego nie robił, co wiedział, czego nie wiedział Jan Paweł II.” Tomasz Sekielski

 

 

 

 

◉ spotkanie z Ewą Zgrabczyńską

Drugi dzień spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych zakończyła Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, zaangażowana w prozwierzęcy aktywizm. Zwierzęta często bywają turystyczną atrakcją, elementem wakacji. Na szczęście mamy coraz większą świadomość o etycznym podróżowaniu, stąd padło pytanie, jak wybierać wakacyjne miejsca, by mieć pewność, że zwierzętom się nie szkodzi, a pomaga? 

“(...) Z ogromną ostrożnością wybierajcie oferty. Sprawdzać na stronach fundacji i stowarzyszeń, które mają dobrą markę (np. Adwokaci zwierząt). Uważajcie, by nie sponsorować czarnego biznesu, które jest wyniszczaniem gatunku. Omijajcie miejsca kaźni zwierząt. Sprawdzajcie za każdym razem!” - uczula Ewa Zgrabczyńska.

 

 

 

 

◉ spotkanie z Andrzejem Mleczko

Rysownik Andrzej Mleczko, słynący z rysunków błyskotliwie opisujących rzeczywistość, które podbijają Internet. Rozpoznawalność niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego festiwalowicze pytali czy rysownika spotkały jakieś problemy z powodu swojej twórczości? 

“Zależy o jaki okres chodzi, o jakie problemy chodzi. Pewnie, że już miałem jeśli chodzi o obecne czasy. Moje życie jest dokładnie na pół podzielone - poprzednią połowę przeżyłem w poprzednim systemie i pół w obecnym. Wcale nie uważam, że w poprzednim były dużo gorsze. Największy problem mam chyba z tym, że...a właściwie to ja nie mam żadnych problemów.”

 

 

 

 

◉ spotkanie z Wojciechem Manem

Wojciech Mann w rozmowie z Bartkiem Węglarczykiem opowiadał o muzyce i o tym, co ważne w pracy dziennikarza. Publiczność dociekała, w jaki sposób dziennikarz pracował nad swoim niezmąconym spokojem.

“Ja nie jestem uosobieniem spokoju, w niektórych sytuacjach, ale taką mam naturę (...) U mnie moment wrzenia przychodzi bardzo późno. Jeżeli uda mi się wytrzymać, mówię tu o sytuacjach krańcowych, to sobie tłumaczę, że mogę przegrać. (...) Więc poniekąd ten trening stosowałem.”

“Na początku pracy w radiu chciałem być bardzo szybki, ale w końcu doszedłem do wniosku, że to nie jestem ja. Pomyślałem, że jak ja będę się ścigał sam ze sobą w tym radiu, to ja wyląduję w jakimś zakładzie psychiatrycznym. Niech ja będę sobą, albo mnie kupią albo nie. I nagle ogromna ulga. I do dzisiaj mruczę i się nie spieszę i się okazuje, że dało radę.”

 

 

 

 

 

◉ spotkanie z Januszem Gajosem 

Ostatnim gościem Akademii Sztuk Przepięknych był Janusz Gajos, legenda polskiego aktorstwa. Ze względu na bogaty dorobek artysty, padło pytanie o tremę - doświadczenie kojarzące się z początkującymi aktorami.

"Trema jest zjawiskiem naturalnym. Wszyscy mamy rodzaj niepewności, na który nas skazuje cokolwiek co robimy, co chcemy zrobić jak najlepiej. To jest taka walka, o to żeby zrobić najlepiej jak można i strach, czy to jest akurat to, co nam się udało zrobić. Ta walka jest bardzo cennym elementem wykonywania nie tylko mojego zawodu, wszystkiego co się robi."

 

 

 

 

 

 

 Wszystkie spotkania z Akademii Sztuk Przepięknych możesz obejrzeć na kanale Kręcioła.tv na Youtube.

 

 

Akademia Sztuk Przepięknych 26. Pol'and'Rock Festiwal - Najpiękniejszej Domówki Świata, fot. Michał Kwaśniewski

 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-08-02 16:04:03

Włączając wszystkich: działania na rzecz dostępności na Pol'and'Rock Festival

Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata dbamy o komfort naszych uczestników – tworzymy wydarzenie dostępne dla wszystkich. Zobaczcie, jakie udogodnienia przygotowaliśmy!

2023-07-18 16:10:00

ASPowo - filmowo

To, jak postrzegamy świat, często wiąże się kreacją stworzoną przez artystę na ekranie kinowym lub telewizyjnym - stanowi to nieodłączny element naszego życia codziennego. Dziś w cyklu opowieści o spotkaniach ASP mówimy o filmie i jego twórcach.

2023-08-05 22:24:23

10 najpiękniejszych momentów na 29. Pol’and’Rock Festival

Najpiękniejszy Festiwal Świata dobiega końca. Przeżyjmy raz jeszcze najlepsze momenty z ostatnich trzech dni!

ZOBACZ TEŻ