Aktualności

Andrzej Chyra zagości na ASP

2021-07-02 09:30:27

 

Andrzej Chyra jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Chyra ukończył Wydział Reżyserii na tej samej uczelni. W latach 90. występował w stołecznych teatrach: grał, między innymi, w Teatrze Rampa i w Teatrze Narodowym. Ogólnopolską rozpoznawalność aktor zyskał drugoplanową rolą w filmie "Dług", przy której Chyra pracował z reżyserem Krzysztofem Krauze.

 

Aktor pokazał prawdziwy majstersztyk aktorski, sprawiając, że drugoplanowa rola demonicznego Gerarda na długo zapadła w pamięci widzów i krytyków filmowych. Kreacja Chyry zdobyła uznanie jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Aktor został nagrodzony Orłem w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska za film Dług. Do pasma filmowych sukcesów aktora można zaliczyć kreacje w filmach takich jak "Komornik", w którym Chyra wcielił się w rolę tytułową, kreśląc skomplikowany portret człowieka okrutnego, który przeżywa transformację; "W imię..." w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.

 

Mimo tego, że to właśnie za sprawą ról filmowych aktor zdobył uznanie widzów i krytyków, to Andrzej Chyra w teatrze widzi miejsce, w którym aktor może w pełni się realizować. Współpracował z najlepszymi teatrami, takimi jak Teatr Współczesny, Teatr Nowy czy Teatr Rozmaitości w Warszawie, gdzie grał w sztukach w reżyserii wybitnych twórców takich jak Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna. Aktor próbował też swoich sił jako reżyser, wystawiając w Operze Bałtyckiej w Gdański "Graczy" czy "Carmen", którą wystawił na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie.  

 

Andrzej Chyra. fot. materiały prasowe

 

Spotkanie z Andrzejem Chyrą, które zaplanowane jest na czwartek, 29 lipca, na godzinę 11:30, poprowadzi dziennikarka Onetu, Katarzyna Janowska. Mecenasem Akademii Sztuk Przepięknych jest mBank. 

 

 

 

Sprawdź, jakie spotkania ogłosiliśmy dotychczas! 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-08-03 14:00:00

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne podczas 29. Pol’and’Rock Festival

Na 29. Pol’and’Rock Festival podkreślamy to, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Dlatego w tym roku zapewniliśmy Wam zarówno przestrzeń do spotkań z psychologami i ekspertami w tym zakresie, jak i wiele warsztatów, które pomogą Wam się wyciszyć i zrelaksować.

2023-07-04 14:00:00

Spotkania z kabaretem na Akademii Sztuk Przepięknych

Akademia Sztuk Przepięknych to miejsce magiczne, pełne ciekawych rozmów z gośćmi z najróżniejszych światów - kultury, sztuki, polityki, sportu i nie tylko. Zapraszamy na cykl opowieści o spotkaniach ASP - dziś opowiemy Wam o spotkaniach z gośćmi związanymi z kabaretem.

2023-07-25 17:00:00

Podróżne opowieści w ASP

Nastrójcie się podróżniczo przed wyprawą na 29. Pol'and'Rock Festival! Zapraszamy na ostatnią część wtorkowego cyklu o spotkaniach Akademii Sztuk Przepięknych – dziś opowiemy Wam o podróżnikach.

ZOBACZ TEŻ