Aktualności

Andrzej Chyra zagości na ASP

2021-07-02 09:30:27

 

Andrzej Chyra jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Chyra ukończył Wydział Reżyserii na tej samej uczelni. W latach 90. występował w stołecznych teatrach: grał, między innymi, w Teatrze Rampa i w Teatrze Narodowym. Ogólnopolską rozpoznawalność aktor zyskał drugoplanową rolą w filmie "Dług", przy której Chyra pracował z reżyserem Krzysztofem Krauze.

 

Aktor pokazał prawdziwy majstersztyk aktorski, sprawiając, że drugoplanowa rola demonicznego Gerarda na długo zapadła w pamięci widzów i krytyków filmowych. Kreacja Chyry zdobyła uznanie jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Aktor został nagrodzony Orłem w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska za film Dług. Do pasma filmowych sukcesów aktora można zaliczyć kreacje w filmach takich jak "Komornik", w którym Chyra wcielił się w rolę tytułową, kreśląc skomplikowany portret człowieka okrutnego, który przeżywa transformację; "W imię..." w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.

 

Mimo tego, że to właśnie za sprawą ról filmowych aktor zdobył uznanie widzów i krytyków, to Andrzej Chyra w teatrze widzi miejsce, w którym aktor może w pełni się realizować. Współpracował z najlepszymi teatrami, takimi jak Teatr Współczesny, Teatr Nowy czy Teatr Rozmaitości w Warszawie, gdzie grał w sztukach w reżyserii wybitnych twórców takich jak Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna. Aktor próbował też swoich sił jako reżyser, wystawiając w Operze Bałtyckiej w Gdański "Graczy" czy "Carmen", którą wystawił na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie.  

 

Andrzej Chyra. fot. materiały prasowe

 

Spotkanie z Andrzejem Chyrą, które zaplanowane jest na czwartek, 29 lipca, na godzinę 11:30, poprowadzi dziennikarka Onetu, Katarzyna Janowska. Mecenasem Akademii Sztuk Przepięknych jest mBank. 

 

 

 

Sprawdź, jakie spotkania ogłosiliśmy dotychczas! 

 

POKAŻ PODOBNE
2021-06-14 14:26:32

Tides from Nebula wystąpi na ASP

Publiczność Najpiękniejszego Festiwalu Świata miała okazję doświadczyć muzyki Tides from Nebula podczas koncertu kapeli na nocnej scenie ASP w 2018 roku. W tym roku również spotkamy się z wyjątkowym brzmieniem trio na Akademii Sztuk Przepięknych.

2021-06-14 14:41:00

Black River powraca na Pol'and'Rock

Z kapelą grającą piorunująco ciężki metal mieliśmy okazję spotkać się podczas ubiegłorocznej Najpiękniejszej Domówki Świata. Black River dał nam przedsmak koncertu, który odbęcie się podczas Pol'and'Rock 2021 na Lotnisku Makowice-Płoty.

2021-06-14 15:29:26

Hańba! na Pol'and'Rock Festival

Połączenie rytmicznego, buntowniczego punka z muzyką folkową, rytmami klezmerskimi i tekstami nawiązującymi do życia w międzywojennej Polsce i tekstami Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego,i Jana Brzechwy to przepis na brzmienie kapeli Hańba!

ZOBACZ TEŻ