Aktualności

Antyrasistowski Mundial na Pol'and'Rock

2018-08-09 09:32:14

 

W tym roku podczas Pol’and’Rock Festival odbyła się wyjątkowa edycja Turnieju ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ organizowanego przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’. W nawiązaniu do niedawno zakończonych Mistrzostw Świata, turniejowi w Kostrzynie nad Odrą nadano miano alternatywnego Antyrasistowskiego Mundialu. Zawodnicy symbolicznie reprezentowali drużyny z całego świata. W finale Polska grała z Iranem, zaś nagrodę fair play otrzymała Chorwacja. 

 

Antyrasistowski Mundial na Pol'and'Rock Festival - fot. Anna Migda

 

Odbył się też mecz pomiędzy drużyną Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ i artystów zaangażowanych w kampanię ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ a drużyną Rzecznika Praw Obywatelskich. Turniej uroczyście otworzył Adam Bodnar, który osobiście sędziował w pierwszym meczu. Wydarzenie objął patronatem także Dariusz Dziekanowski, przewodniczący Klubu Wybitnego Reprezentanta. 

 

Podczas Mistrzostw Świata w Rosji nie obeszło się bez rasistowskich zachowań, np. Jimmiemu Durmazowi, piłkarzowi reprezentacji Szwecji pochodzącemu z Syrii, po jednym z meczów pseudokibice grozili śmiercią, opublikowali też w mediach społecznościowych mnóstwo obelg pod jego adresem. Z kolei w strefie kibica w Antwerpii Polacy obrzucili rasistowskimi wyzwiskami kibiców z Senegalu i wdali się z nimi w bójkę. Po pierwszym meczu reprezentacji Polski wiele obraźliwych sformułowań pojawiło się także w internecie. Podczas Antyrasistowskiego Mundialu na Pol’and’Rock Festival przypomnieliśmy o tym, jak ważne w świecie sportu są różnorodność i szacunek - Piotr Ciołkowski, animator kampanii ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’.

 

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ od wielu lat organizuje Turniej ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ na Przystanku Woodstock, a obecnie Pol’and’Rock Festival.

 

Antyrasistowski Mundial na Pol'and'Rock Festival - fot. Anna Migda

 

W trakcie festiwalu odbywają się również spotkania z zespołami zaangażowanymi w kampanię społeczną Muzyka Przeciwko Rasizmowi. Na zaproszenie Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ o swojej twórczości opowiedzieli po raz pierwszy przed woodstockową publicznością muzycy z grupy Na Górze, wśród których są również osoby z niepełnosprawnościami. Oni pokazali, że można przełamać bariery i że są pełnosprawnymi artystami – Joanna Naranowicz, współpracowniczka ‘NIGDY WIĘCEJ’ i wokalistka zespołu Qulturka.

 

Podczas spotkania 3 sierpnia do muzyków Na Górze dołączył Czesław Mozil. We współpracy z nim zespół nagrał utwór z przesłaniem: Jeden naród to nienawiść, lepiej pokój robić tu! Jedna wiara to niewola, lepiej miłość robić tu! Mozil aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz równości i różnorodności.

 

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" na Pol'and'Rock Festival - fot. Marta Szpakowska

 

Uczestnicy Pol’and’Rock Festival w symboliczny sposób wyrazili swoje poparcie dla wartości takich jak szacunek i przyjaźń, przygotowując wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ specjalne naszywki do umieszczenia na koszulkach, bluzach czy torbach. Wśród szablonów znaleźć można było jeden z najbardziej rozpoznawalnych antyrasistowskich emblematów: biało-czarną, przyjaźnie otwartą dłoń, która wpisana jest w logo stowarzyszenia. Ponadto z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości goście odwiedzający stanowisko ‘NIGDY WIĘCEJ’ robili selfie z hasztagiem #PolskaDlaWszystkich2018, by w taki sposób nawiązać do tradycji wielokulturowości.

 

POKAŻ PODOBNE
2019-04-23 09:22:41

Złoty Bączek 2019 - notowanie 6

Głosowanie w Plebiscycie Złotego Bączka nabiera rumieńców! Suma oddanych głosów przekroczyła 20 tysięcy i wyraźnie widać już liderów w obu kategoriach.

2019-04-15 19:19:53

Prophets of Rage na Dużej Scenie

2 sierpnia na Dużej Scenie o godzinie 22:30 wystąpi dla Was amerykańska supergrupa - Prophets of Rage. Kapela, współtworzona przez wybitnych muzyków rozgrzeje do białości Dużą Scenę Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

2019-04-15 14:50:31

Złoty Bączek 2019 - notowanie 5

Blisko 20 tysięcy głosów otrzymaliśmy do tej pory w trwającym Plebiscycie Złotego Bączka, który wyłonić ma najlepszych, Waszym zdaniem, wykonawców zeszłorocznej edycji Pol’and’Rock Festival

ZOBACZ TEŻ