Aktualności

Artyści Najpiękniejszej Domówki Świata o ideach Pol’and’Rock Festival

2020-07-28 17:50:33

 

Najpiękniejszy Festiwal Świata jest zainspirowany amerykańskim festiwalem Woodstock i pokojowym ruchem Dzieci Kwiatów. Przewodnimi ideałami festiwalu, który z czasem stał się największym wydarzeniem muzycznym w Europie, niezmiennie są hasła Miłości, Przyjaźni i Muzyki. W tym roku nie spotykamy się na kostrzyńskim polu, a całe wydarzenie zostało przeniesione do Internetu. To, gdzie będziemy nie wpłynie jednak na to, jakimi wartościami kierujemy się nie tylko podczas Pol’and’Rock Festival, ale też jakie wartości przyświecają nam na co dzień. Spytaliśmy artystów, którzy zaprezentują się na Najpiękniejszej Domówce Świata, co dla nich oznaczają festiwalowe hasła.

Pierwszym hasłem przewodnim Pol’and’Rock Festival jest MIŁOŚĆ. Na pytanie o to, co dla niej oznacza to słowo, Ania Rusowicz, czyli artystka, która przebudziła w publiczności miłość do muzyki w stylu retro, udzieliła odpowiedzi, w której podkreśliła dwa różne oblicza tego uczucia.

"Z mił-ością jest tak: czasem jest miło, a czasem ością stoi w gardle." 

Festiwalowe uczucie ma wiele twarzy, jednak każda z nich zachwyca szczerością. Bywalców festiwalu łączy miłość do muzyki i festiwalowego klimatu. 
 
Obejrzyj historie Pol’and’Rockowych par, które poznaliśmy na zeszłorocznym festiwalu.
 
 
 
 
Dla muzyków tworzących Kwiat Jabłoni, czyli dla laureatów Złotego Bączka za najlepszy występ na ubiegłorocznej edycji Festiwalu, w słowie Miłość kryje się deklaracja równości i prawda o uniwersalnym prawie do tego uczucia. Dla Kasi i Jacka Sienkiewiczów ważne jest też przesłanie związane z ekologią, które również na stale zagościło w etosie naszego festiwalowego grania.
 

"MIŁOŚĆ do ludzi, wszystkich zwierząt i naszej planety to piękne, silne uczucie, które nierozerwalnie wiąże się dla nas z szacunkiem i troską. Niezależnie od tego, kim jesteśmy, wszyscy mamy prawo się nią cieszyć, bo miłość jest jedna — dobra, nieznająca podziałów i dla każdego." 

 

Przesłanie miłości, która nie dyskryminuje jest niezwykle ważna dla naszego festiwalu. Szacunek dla odmienności  i zrozumienie tego, że każdy ma prawo do tego uczucia, jest jednym z kluczowych wniosków, które chcemy przekazać gościom i uczestnikom festiwalu. Budując Pol’and’Rock, zarówno ten w Kostrzynie nad Odrą, jak i ten w Internecie, chcemy uczyć uczestników poszanowania dla innych.

 

Festiwalowa miłość. fot. Lucyna Lewandowska

 

Kolejnym hasłem nierozerwalnie związanym z Najpiękniejszym Festiwalem Świata jest PRZYJAŹŃ. O definicję tego pojęcia poprosiliśmy wielkiego przyjaciela Fundacji WOŚP, wirtuoza skrzypiec, Michała Jelonka. Jelonek to mistrz łączenia muzyki klasycznej z ostrymi, ciężkimi brzmieniami. Dla tego muzyka znaczenie słowa przyjaźń zakrawa o metafizykę i znajomość samego siebie i własnego ja. 
 
 
"PrzyJaźń jest wtedy, gdy ktoś rozumie Twoją Jaźń... Nawet jeśli Ty sam jej nie rozumiesz." 
 
 
Doskonałym przykładem na porozumienie, jakie panuje wśród przyjaciół, jest atmosfera Najpiękniejszego Festiwalu Świata, gdzie obok siebie bawić się mogą przedstawiciele najróżniejszych subkultur i miłośnicy różnych gatunków muzycznych.
 
 
Obejrzyj najlepsze zachowania publiczności Najpiękniejszego Festiwalu Świata. 
 
 

 

Muzycy tworzący metalową formację Nocny Kochanek mają nieco inne podejście do tego hasła. Dla Nocnych Kochanków PRZYJAŹŃ polega na wparciu przyjaciół w najtrudniejszych momentach życia.

 

"Przyjaźń jest wtedy, gdy jest mi źle i dzwonię do kumpla z pytaniem, czy wpadnie do mnie na kielicha, a on mówi, że już stoi z butelką u mnie przed drzwiami."

 

Parada przyjaciół na Pol'and'Rock 2019. fot. Szymon Aksienionek

W rozmowie z twórcami nie mogło zabraknąć tematu MUZYKI. Dla Draka, czyli założyciela kapeli Hunter, pozostawiliśmy niełatwe zadanie zmierzenia się ze znaczeniem trzeciego kamienia węglowego naszego festiwalu. 

 

"Muzyka to nie tylko życie, ale i świadomość jak beznadziejne byłoby ono bez niej."

 

Dla artysty muzyka ma znaczenie nadrzędne i tak samo, jak na festiwalu, to wokół niej toczy się porządek dnia. Na internetowej edycji naszego festiwalu wystąpi 30 polskich kapel, dając publiczności namiastkę obcowania z muzyką, do której są przywiązani. Kalejdoskop zmieniających się festiwalowych scen i wrażeń zastąpić w tym roku będzie musiał ekran telewizora lub komputera. Z głośników popłyną jednak dobrze znane festiwalowej publiczności brzmienia.

 

Sprawdź line-up Najpiękniejszej Domówki Świata

 

Nasz festiwal jest bezpłatny, a my staramy się zapewnić wszystkim dostęp do muzyki, tworząc społeczność ludzi opartą na ideałach i ideach społeczeństwa obywatelskiego. Bez względu na to, że nie spotkamy się pod jedną ze scen na kostrzyńskim polu, a rozsiani po całym świecie razem wpatrywać się będziemy się w internetową transmisję festiwalu, to idee festiwalu – Miłość, Przyjaźń, Muzyka pozostaną aktualne i równie ważne dla wszystkich festiwalowiczów.


Transmisja Najpiękniejszej Domówki Świata będzie dostępna na całym świecie, bez żadnych ograniczeń. Ponad 70 godzin festiwalowego programu będzie można oglądać na YouTube, na Facebooku, oraz na platformie Twitch.

 

Przeczytaj, gdzie można oglądać Najpiękniejszą Domówkę Świata! 

POKAŻ PODOBNE
2021-06-28 20:19:30

Raz Dwa Trzy wraca na Pol'and'Rock

Przed publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata zespół prezentował się już pięciokrotnie– w 1999, 2001, 2002, 2005 roku i podczas Najpiękniejszej Domówki Świata w 2020 roku. Tym razem kapela zagra na 27 edycji Festiwalu na Lotnisku Makowice-Płoty.

2021-07-23 15:13:49

Co musisz wiedzieć o 27. Pol'and'Rock Festival? 10 najważniejszych faktów

Do 27. edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata pozostało już tylko 6 dni! W jednym miejscu zbieramy dla Was 10 najważniejszych informacji o tegorocznym Festiwalu. Zapoznajcie się z nimi niezależnie od tego, czy będziecie z nami na Lotnisku Makowice-Płoty, czy planujecie oglądać transmisję online z wydarzenia. No to zaczynamy! Zobaczcie, co musicie wiedzieć o 27. Pol'and'Rock Festival!

2021-07-26 08:00:00

Laureat Antyfestu Antyradia - Batna zagra na Festiwalu

Zespół Batna ze Śląska został zwycięzcą Antyfestu Antyradia 2021 - największego w Polsce przeglądu rockowych talentów. W nagrodę otrzymał pamiątkową statuetkę "Złotej Kosy", wystąpi również na Dużej Scenie drugiego dnia Pol'and'Rock Festival 2021, nagra profesjonalną płytę w Izabelin Studio, a jej promocję zapewni Antyradio - największa rockowa stacja w Polsce. Specjalne wyróżnienia otrzymały kapele Punched Orange i Symptone. Tegoroczny finał konkursu był pierwszym zorganizowanym w formule całodniowego festiwalu.

ZOBACZ TEŻ