Aktualności

Bezpieczeństwo przede wszystkim

2023-08-04 23:00:00

Od 28 lat dbamy o to, abyście na Festiwalu czuli się bezpiecznie. Niezmiennie pomagają nam w tym wolontariusze Pokojowego i Medycznego Patrolu, a także służby ratunkowe. Ich pracę koordynuje Zintegrowane Centrum Dowodzenia. Profesjonalizm to nasze drugie imię.

Patrol Medyczny, fot. Lucyna Lewandowska

Centrum Dowodzenia wie o wszystkim 

Niewidoczni, ale skuteczni – tak można nazwać Zintegrowane Centrum Dowodzenia (CD), które jest mózgiem operacyjnym zabezpieczenia całego Festiwalu. 

Najpiękniejszy Festiwal Świata nie mógłby się odbyć bez pomocy służb ratunkowych: Pokojowego i Medycznego Patrolu, policji czy straży pożarnej. Za ich koordynację odpowiada właśnie CD. Ich praca polega na monitorowaniu pola i czekaniu na komunikaty od liderów Pokojowego Patrolu oraz osób funkcyjnych pracujących w terenie. 

Osoby działające w Centrum Dowodzenia podejmują szybkie działania odnośnie danej sytuacji i wysyłają posiłki w odpowiednie miejsce. Sami o sobie mówią, że są uprzejmi, chętni do pomocy i reagują na każdą drobnostkę. Są grupą liderów – więc mają żółte koszulki.

Mamy specjalnie zabudowane małe, sprytne, skrętne kłady, którymi poruszamy się po terenie całego Festiwalu. Nie naruszamy przy tym bezpieczeństwa uczestników

– mówi Adam Stec – koordynator Centrum Dowodzenia 

Centrum Dowodzenia liczy kilkadziesiąt osób, które pracują w systemie zmianowym. W jego skład wchodzą: przedstawiciel straży pożarnej, policji, zarządzania kryzysowego, przedstawiciel ochrony oraz Medycznego i Pokojowego Patrolu. Na jednej,  24-godzinnej zmianie, czuwa 11 osób. 

Aby mieć oko na wszystko, Centrum Dowodzenia korzysta z monitoringu. Kamery, które mamy na Festiwalu, obejmują 99% terenu pola. Dzięki temu CD może jeszcze lepiej czuwać nad Waszym bezpieczeństwem. 

Akcja – komunikacja 

A jak Patrolowcy komunikują się z pola z Centrum Dowodzenia? Używają głównie radia. Jednak mają też numer telefonu i, jeśli trzeba, dzwonią. 

A skąd macie wiedzieć, że Centrum Dowodzenia jedzie po polu? W jednym z ich quadów załoga ma zamontowaną melodię z Titanica. Dzięki temu mogą zasygnalizować swój przejazd i dać znać, że potrzebują wolnej drogi. Skąd takie rozwiązanie? Zwykłą syrenę moglibyście pomylić z innymi służbami, a wybrana melodia jest bardzo charakterystyczna (a metoda skuteczna). 

Wolontariusze Medycznego Patrolu

Patrol Medyczny liczy w tym roku 195 osób. Są to ratownicy, pielęgniarki, położne i lekarze. Na Festiwalu współpracują z Państwowym Ratownictwem Medycznym. W punktach medycznych czeka na Was wykwalifikowana kadra: 7 lekarzy, 12 pielęgniarek, 86 ratowników medycznych oraz 75 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Patrol Medyczny, fot. Lucyna Lewandowska

W skład Medycznego Patrolu wchodzą:

  • 4 Zespoły Wyjazdowe w standardzie P. To zespoły, które wyjeżdżają  do wypadków, drobnych urazów i  zachorowań.
  • 3 Zespoły Wyjazdowe w standardzie S odpowiedzialne za reanimacje. Są wzywane w stanach zagrożenia życia.
  • Zespoły terenowe, które poruszają się po terenie Festiwalu quadami ratowniczymi oraz karetkami typu S i P.

Punkty medyczne na Festiwalu

Na festiwalowym polu znajdziecie cztery punkty medyczne oznaczone na mapie czerwonym krzyżykiem: 

  • przy wejściu na teren Festiwalu, 
  • obok koła Allegro, gdzie możecie zostawić leki w lodówce,
  • pomiędzy Lidlem a parkingiem Rock Camp,
  • na końcu pasażu handlowego, gdzie jest też Festiwalowa apteczka. Znajdziecie tu najpotrzebniejsze leki i artykuły higieniczne.

  Sprawdźcie mapkę Festiwalu, na której oznaczyliśmy wszystkie te punkty.

Działanie służb medycznych w szpitalu polowym

Pierwszy kontakt z pacjentami ma Triage Officer, który przyjmuje ich w szpitalu polowym. Sprawdza, jaki jest stan pacjentów i kieruje daną osobę w odpowiednie miejsce. 

Koordynator zabezpieczenia medycznego całego Festiwalu koordynuje współdziałanie wszystkich służb medycznych obecnych na Festiwalu. Łączy ich pracę z działaniem Państwowego Ratownictwa Medycznego, które również wspiera nas w zapewnieniu Wam bezpieczeństwa.  

Wszystkie służby pracują z nami perfekcyjnie i to się sprawdza

– powiedział Jurek Owsiak na festiwalowej konferencji prasowej, 4 sierpnia.

Patrol Medyczny, fot. Lucyna Lewandowska

Służby ratunkowe w akcji

Z pewnością możemy stwierdzić, że nasz Festiwal jest bezpieczny. Za nami pierwszy sprawdzian. Zorganizowaliśmy pozorację – potrącenie z palącym się samochodem, podczas której sprawdzaliśmy, jak dobrze jesteśmy przygotowani do zabezpieczenia Festiwalu.

Więcej na temat bezpieczeństwa na 29. Pol’and’Rock Festiwal znajdziecie w filmie:

Jak widzicie, na Festiwalu dbamy o Wasze bezpieczeństwo na najwyższym poziomie! A jeśli będziecie potrzebować pomocy, to śmiało zgłoście się do Pokojowego Patrolu, który spotkacie na polu, lub podejdźcie do jednego z punktów medycznych. 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-10-05 12:35:00

Polandrockowa wyprzedaż w SiemaShop!

Nadal gra Wam w duszy Najpiękniejszy Festiwal Świata? I dobrze! Jeśli tęsknicie za Pol'and'Rock Festival tak samo mocno jak my, to mamy dla Was dobrą wiadomość! W SiemaShopie trwa pofestiwalowa wyprzedaż! Możecie dorwać swoje ulubione festiwalowe wzory i gadżety w lepszych cenach.

2023-11-06 09:57:32

Klipy podwyższonej jakości – oglądaj w 4K!

Czy jesteście gotowi, by doświadczyć Pol'and'Rock Festival jak nigdy dotąd? Przygotowaliśmy coś wyjątkowego dla każdego fana muzyki i atmosfery Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Na kanale KręciołaTV uruchomiliśmy specjalną playlistę „Klipy 4K”, która przeniesie Was znowu na festiwalowe pole!

2023-11-02 15:33:54

European Festival Awards - zagłosuj na Pol'and'Rock!

Pol'and'Rock Festival walczy o wygraną European Festival Awards, w kategorii Best Major Festival! Plebiscyt właśnie wystartował. Czas oddać głos na Najpiękniejszy Festiwal Świata!

ZOBACZ TEŻ