Aktualności

Big Mountain na PolAndRock Festival

2018-02-26 15:02:13

 

Big Mountain to amerykański zespół reggae znany ze znakomitego coveru utworu Petera Framptona pod tytułem ‘Baby, I Love Your Way’. Przebój wspiął się na szczyty list przebojów, plasując się na liście Top 10 hit single w Stanach Zjednoczonych na początku 1994 roku. Utwór znalazł się też na 6 miejscu listy Billboard Hot 100, na pierwszym miejscu listy Mainstream Top 40 i wspiął się na drugie miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii.

 

Początek historii zespołu sięga do 1986 roku w San Diego. W 1988 roku do grupy Shiloh dołączył przyszły lider zespołu Big Mountain, Joaquin „Quino” McWhinney. Quino pochodzi z rodziny meksykańsko – irlandzkiej, a jego krewni grali w tradycyjnych, meksykańskich kapelach mariachi. Wokalista zainteresował się muzyką reggae po obejrzeniu filmu dokumentalnego o Bobie Marleyu i o ruchu Rastafari. W 1989 roku zespół  Shiloh podpisał kontrakt na wydanie pierwszego krążka pod tytułem „California Reggae”.

 

 Już dwa lata później, w 1991 roku, zespół zmienił nazwę na Big Mountain. Big Mountain – Wielka Góra –  to nazwa rezerwatu rdzennych Amerykanów położonego w stanie Arizona. Pierwotny skład zespołu tworzyli: Quino (wokal), Lynn Copeland (gitara basowa), Gregory Blakney (perkusja), Jerome Cruz (gitara), Mandfred Reinke (instrumenty klawiszowe) oraz Lance Rhodes (perkusja).

 

„Touch My Light” było pierwszą piosenką Big Mountain, która znalazła się na listach przebojów w 1993 roku. „Touch My Light” to utwór z debiutanckiego krążka pod tytułem „Wake Up”. Tuż przed początkiem pracy nad drugim albumem studyjnym, „Unity”, zespół opuścili Blakney, Cruz, Reinke i Rhodes. Na ich miejsce, do Quino i Copelanda, dołączyli: jamajskie duo złożone z gitarzysty Tony’ego Chinai bębniarza Carltona „Santa” Davisa oraz klawiszowcy Michael Hyde i Billy „Bones” Stoll oraz perkusista James McWhinney. Po tak drastycznej zmianie składu, zespół był często prezentowany na antenach popularnych rozgłośni radiowych. Ponadto, nagranie „Baby, I Love Your Way” ukazało się na ścieżce dźwiękowej do kultowego filmu „Orbitowanie bez cukru” i znalazło się w pierwszej dziesiątce listy Billboard Hot 100 (na szóstej pozycji) i w pierwszej trójce UK Singles Chart (na drugiej pozycji). Kolejny singiel Big Mountain, „Sweet Sensual Love” osiągnął 51 miejsce na brytyjskiej liście przebojów. Album „Unity” sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Doskonale w rankingach singli poradziło też sobie inne nagranie Big Mountain. Singiel „Get Together” znalazł się w piątce najlepszych piosenek w Brazylii i Norwegii.

 

Big Mountain

 

Zespół wystąpił podczas dwóch kolejnych edycji kultowego festiwalu Reggae Sunsplash na Jamajce – zagrali w kolebce gatunku w 1994 i 1995 roku. W 1998 roku przyszedł czas na kolejne zmiany w składzie kolektywu: perkusista i bębniarz Paul „Groove Galore” Kastick zastąpił Davisa i przejął obowiązki głównego producenta zespołu. Kastick objął swoją opieką producencką nagrania kolejnych sześciu albumów Big Mountain, które ukazały się pomiędzy 1998 a 2007 rokiem. Po dekadzie spędzonej na nieprzerwanym tworzeniu muzyki i koncertowaniu zespół przerwał działalność w 2005 roku. W tym czasie Quinto pracował jako nauczyciel w liceum Olympian High School, które znacznie poprawiło swoje wyniki maturalne. Podczas trwającej do 2013 roku przerwy, muzycy spotykali się sporadycznie by wystąpić na festiwalach lub wesprzeć szczytne cele. W 2013 z inicjatywy Quinto zespół reaktywował się w nowym, odświeżonym składzie.

 

 

 

 W 2016 roku zespół Big Mountain wydał swoją pierwszą, po 14 latach przerwy, płytę zatytułowaną „Perfect Summer” i wyruszył w światową trasę koncertową.

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ