Aktualności

Bo jak nie my to kto? O nadziei, wolności i demokracji

2017-08-04 16:29:45

Z Robertem Biedroniem można porozmawiać o wszystkim. Jego wszechstronność wynika przede wszystkim ze zrozumienia i szacunku do innych. I chociaż jego życie nie było łatwe, bo jak sam powiedział w latach 90. dla ludzi gej był jak kosmita, zwłaszcza w małym mieście -  nie zrezygnował z marzeń. Szukał wokół siebie ludzi podobnych do siebie, uwielbiał wędrówki po lasach. Spotykał tam jelenie, łosie…ale homoseksualisty żadnego nie znalazł. W pewnym momencie podejrzewał, że jest jedynym gejem na wsi:

 „Chciałem popełnić samobójstwo, ale cieszę się, że tego nie zrobiłem. Mamy tylko jedne życie i nikt więcej nie da mi drugiej szansy. Jeżeli nie przeżyję tego życia na własnych zasadach to nikt tego za mnie nie zrobi. Trzeba żyć godnie, mieć odwagę."

 

fot. Darek Dylski

 

Nie odbyło się bez rozmów o polityce. W końcu mieliśmy okazję spotkać się z Prezydentem Słupska – miasta, które jeszcze kilka lat temu było w czołówce najbardziej zadłużonych miast Polski. Kiedy Biedroń został Prezydentem wielu nie wierzyło w jego umiejętności ekonomiczne. On jednak po raz kolejny pokazał, że dla niego liczą się ludzie i jeśli chce w czymś wziąć udział, to znaczy,  że chce pomóc, a nie zaszkodzić.

Maciej Orłoś pół żartem, pół serio próbował uzyskać odpowiedź na nurtujące nas wszystkich pytanie, czy Robert Biedroń będzie startował jako kandydat w najbliższych wyborach na Prezydenta Rzeczpospolitej.

„To nie o to chodzi, żebyśmy rozmawiali o tym, kto ma być Prezydentem Polski, ale żebyśmy się zastanowili o jakiej Polsce marzymy, a potem ustalajmy personalia. (…) Polska potrzebuje prezydenta, która zrobi z nas naród Woodstockowy. (…) Najważniejsze żeby demokracja była nasza, nas wszystkich.” - odpowiedział Robert.

I dodał żartobliwie:

"Podobno, żeby zostać Prezydentem potrzebna jest Pierwsza Dama. A co powiecie na Pierwszego Dżentelmena?" i wskazał swojego partnera. Woodstockowicze odpowiedzieli na to pytanie głośnymi brawami.

 

fot. Darek Dylski

 

Robert Biedroń zwrócił uwagę na to, że zaczynamy się odgradzać, co osłabia naszą demokrację:

 „W Polsce nawet kosz na śmieci zamykany jest na klucz. Zaczynamy się odgradzać. Developerzy chwalą się ogrodzonymi osiedlami. To wstyd dla Państwa, że są ludzie bezdomni, ale nie zamykajmy dla nich nawet koszy. (…) Powinniśmy tworzyć miasta szczęśliwe dla wszystkich.”.

Prezydent Słupska wręczył prowadzącemu mały patyk i poprosił by go złamał, po czym pokazał publiczności, że jako jednostka jesteśmy słabi, można nas złamać, ale jeśli weźmiemy do ręki garść patyków jesteśmy silni i ciężko nas ruszyć. Patyk był z drewna, drewno pochodzi od drzewa, które ma korzenie, których nie da się wyrwać.

"My też mamy korzenie." 

 

fot. Darek Dylski

Tradycyjnie podczas spotkania głos oddano Woodstockowiczom, jednak w przypadku Roberta Biedronia posypały się podziękowania, prośby o spotkania, wspólne zdjęcia, a nawet oferta podwózki do Słupska po festiwalu. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcie z publicznością i odśpiewano głośne "Sto lat!".

O Jakiej Polsce marzy Robert Biedroń? 

„Wierzę, że na Woodstocku są ludzie, które mają otwarte głowy. Nie możemy się po Woodstocku rozjechać. Teraz Woodstock trzeba przenieść na Polskę (…) Chcę czasów, kiedy Polska będzie dla wszystkich”.

Spotkanie z Robertem Biedroniem odbyło się na wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych. Zobaczcie, jacy jeszcze goście czekają na Was na tegorocznym Przystanku Woodstock.

(Syla)

 

POKAŻ PODOBNE
2020-07-14 14:05:48

Warsztaty Akademii Sztuk Przepięknych podczas Najpiękniejszej Domówki Online

Jak co roku w ramach Akademii Sztuk Przepięknych nie mogło zabraknąć ciekawych tematów przedstawionych w interesującej formie przez doświadczonych ekspertów. Wychodząc naprzeciw potrzebom festiwalowej społeczności oraz biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności przygotowaliśmy wraz z organizacjami warsztaty w przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa.

2020-07-03 14:41:54

3 najczęściej oglądane rozmowy Akademii Sztuk Przepięknych

Już za miesiąc będziemy świętować ostatni dzień 26 Pol’and’Rock Festival, dlatego przygotowaliśmy Wam kilka wspominek z zeszłorocznego festiwalu. Dzisiaj skupimy się nad wspaniałymi, wyjątkowymi rozmowami, jakie mają miejsce co roku na wzgórzu ASP, a w tym roku podczas Najpiękniejszej Domówki Świata.

2020-08-01 20:40:50

9 pytań do gości Akademii Sztuk Przepięknych

Jak co roku, na spotkaniach z gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych nie mogło zabraknąć ważnych oraz edukacyjnych tematów, a ze względu na wyjątkową edycję Festiwalu, która odbywa się pod Warszawą, na ASP pojawili się oczekiwani od lat goście. Internetowa formuła spotkań nie pozbawiła nas ważnego elementu, czyli pytań od publiczności.

ZOBACZ TEŻ