Aktualności

Bodnar, Gwizdak i Kraśko w obronie polskiego prawa

2017-08-04 12:38:37

Zakończyło się spotkanie z Adamem Bodnarem (Rzecznik Praw Obywatelskich) i Jarosławem Gwizdakiem (od 1 maja 2013 r. do 30 kwietnia 2017 r. - prezes sądu), któremu przewodził Piotr Kraśko. Rozmawiali o kondycji polskiego Sądu Najwyższego, jak i pozostałych sądów. Poruszono przede wszystkim kwestię ostatnich protestów, które ogarnęły polskie miasta. Temat niezwykle ważny, aktualny, może nieco kontrowersyjny.

fot. Lucyna Lewandowska

Jarosław Gwizdak był pod wrażeniem atmosfery na Przystanku Woodstock.

„Jestem tu po raz pierwszy i cały się trząsłem” – powiedział.

Piotr Kraśko zadawał pytania przemyślanie i istotne. Przede wszystkim chciał dowiedzieć się co zrobić, żeby sądy działały tak, jak powinny. Został przywołany przykład ministra środowiska, który zignorował postanowienie sądu o wstrzymaniu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Stąd właśnie biorą się protesty. 

fot. Lucyna Lewandowska

„Ludziom zaczęło zależeć, żeby z dwóch władz: ustawodawczej i wykonawczej, zachować jeszcze tę trzecią” – komentował Jarosław Gwizdak – „Dzieje się coś złego. Budzi się demon polskiego buntownika, ale w tym złym znaczeniu, który mówi: pokażemy im, co potrafimy i zrobimy na złość”.

Panowie wspomnieli o projektach poselskich, które są rządowe i tą drogą łączą dwie władze. Cała nadzieja spoczywa wówczas na sądach.

„Gdy na sale rozpraw wchodzi polityka, to wychodzi z niej prawo” – mówił Adam Bodnar – „Sąd nie może myśleć w kategoriach, czy wyrok spodoba się ministrowi sprawiedliwości, czy spotkają go za to jakieś sankcje. Sąd Najwyższy jest świątynią wymiaru sprawiedliwości”.

Adam Bodnar skomentował również ostatnie weto Prezydenta Andrzeja Dudy: „Wynik wet prezydenckich to nie jest 3:0, to jest 2:1

Jarosław Gwizdak polecił sędziom, aby nie zawsze kierowali się formalizmem, a nieco się uwrażliwili. 

fot. Lucyna Lewandowska

Adam Bodnar - Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego w Central European University w Budapeszcie. W 2006 roku uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień naukowy doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego. W 2011 r. został odznaczony Nagrodą Tolerancji przez polskie organizacje LGBT. W 2013 r. był stypendystą programu German Marshall Memorial Fellowship. W 2016 r. otrzymał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r.  zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich przez Klub Parlamentarny SLD i posłów niezależnych, a także przez Klub Parlamentarny PO. Sejm RP powołał go na tę funkcję 24 lipca 2015 r., a 7 sierpnia 2015 r. Senat RP zatwierdził ten wybór. Następnie Wysoka Izba 9 września 2015 r. przyjęła jego ślubowanie. 

Jarosław Gwizdak jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Sędzia Sądu Rejonowego Katowice – Zachód w Katowicach, od 1 maja 2013 r. do 30 kwietnia 2017 r. - prezes sądu. Absolwent krajowych studiów podyplomowych, między innymi z zakresu retoryki i kreowania wizerunku oraz zarządzania kadrami wymiaru sprawiedliwości, a także studiów wstępnych z zakresu prawa brytyjskiego i europejskiego prowadzonych przez Uniwersytet w Cambridge. Mówi o sobie: kompulsywny konsument kultury masowej i wyższej. Jest basistą i wokalistą w zespole The Judges (trio, w którym muzykują prawdziwi sędziowie). Jego marzeniem jest napisanie książki o wymiarze sprawiedliwości w Polsce w klimacie "13 pięter" Filipa Springera.

Piotr Kraśko - polski teatrolog, dziennikarz i prezenter telewizyjny; w latach 1991–2016 r. dziennikarz Telewizji Polskiej (TVP), korespondent TVP w Brukseli (2003 r.), Rzymie (2004–2005 r.), Waszyngtonie (2005–2008 r.), w latach 2012–2016 szef redakcji Wiadomości TVP1; od 2016 r. prezenter TVN: współprowadzący Dzień Dobry TVN i TVN24 BIS: gospodarz programu Fakty z zagranicy; laureat „Wiktorów” w kategorii „Najlepszy prezenter” (2008 r.) i „Prezenter telewizyjny” (2013 r.).

 

(DŚ)

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ