Aktualności

Crystal Fighters na Dużej Scenie

2019-05-20 23:30:25

 

Muzyka tej hiszpańsko-brytyjskiej kapeli przywodzi na myśl słoneczne dni spędzone na odkrywaniu uroków baskijskiego krajobrazu. Rozbujana mieszanka hiszpańskiego folkloru z londyńskim sznytem elektroniki zagości na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

 Co powstanie, jeżeli połączy się brzmienie syntezatorów z tradycyjnymi baskijskimi instrumentami takimi jak txalaparta (instrument podobny do ksylofonu) czy dambolin (rodzaj bębna), a punkowemu buntowniczemu nastawieniu towarzyszyć będzie hippisowski luz? Odpowiedź na to pytanie mają Sebastian Pringle, Gilbert Vierich, Graham Dickson, Ellie i Louise- czyli członkowie kapeli Crystal Fighters. ”Jesteśmy mieszanką folku, elektro, punka, techno, dubstepu i hiszpańskiego popu. Brzmimy jakby The Velvet Underground i The Gypsy Kings cofnęli się do lat 80 i nagrali płytę w Pirenejach we współpracy ze Skream, Madlib i Luciano.” - mówią w wywiadach muzycy Crystal Fighters.

 

Czerpiący inspiracje z tradycyjnej muzyki basków i londyńskiej sceny alternatywnej elektroniki, zespół zaczął tworzyć w 2007 roku. Impulsem do założenia kapeli stało się odnalezienie niedokończonej opery autorstwa dziadka jednej z wokalistek, Laure Stockley. Pierwszy krążek Crystal Fighters, “Star of Love”, ukazał się w 2010 roku, i był wynikiem fascynacji muzyków tekstem opery. Vierich, który odpowiada za elektroniczne brzmienie kapeli i gra na gitarze, txalaparacie i perkusji wspomina: “zaczęliśmy odkrywać kulturę Basków (…) chcieliśmy dokończyć operę i przygotować występ, który oddałby, chociaż część z powalających, szalonych rzeczy z tej książki.” Pierwsze występy kapeli przywodziły na myśl nowoczesne opery i były w istocie połączeniem muzyki i performance.Nowatorskie podejście do tworzenia muzyki, ciekawe aranżacje i sceniczne szaleństwo kapeli nie umknęło krytykom muzycznym. Wpływowy magazyn „NME”nazwał kapelę „najciekawszym projektem muzycznym, reprezentującym coś naprawdę nowego”. Drugi krążek kapeli, „Cave Rave” z 2013, rozszerzył paletę muzyczną Crystal Fighters o elementy tańca afrykańskiego, czy o meksykańską odmianę muzyki elektro - 3bal. W 2016 ukazał się trzeci krążek kapeli zatytułowany „Everything Is My Family”, a najnowsza płyta, „Gaia & Friends” została wydana w marcu 2019 roku. Na nagraniach „Gaia & Friends” pojawiają się zaprzyjaźnieni z kapelą artyści, tacy jak Bomba Estereo, Petite Noir, czy Soledad Velez.Utwory Crystal Fighters to przepis na doskonałą imprezę taneczną, a żywiołowe koncerty, podczas których, ubrani w stroje ludowe artyści wciągają publiczność do wspólnej zabawy, uznane są przez krytyków piszących dla The Guardian, Artrocker, czy Skiddle za obowiązkowy punkt dla wszystkich fanów muzyki na żywo. Crystal Fighters mają na koncie występy na prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie takich jak: Glastonbury, Bestival, Sziget, Lowlands, Parklife, SXSW - a teraz przyszedł czas na występ na Pol’and’Rock Festival. Jeżeli cenicie sobie dobrą zabawę i pozytywne wibracje nie może was zabraknąć na ich koncercie na Dużej Scenie w nocy z 3 na 4 sierpnia. 

 

POKAŻ PODOBNE
2020-01-06 16:22:11

Dropkick Murphys na Pol'and'Rock Festival!

Jurek Owsiak ogłosił pierwszą zagraniczną gwiazdę tegorocznego Pol’and’Rock Festival. Na Dużej Scenie wystąpi kapela Dropkick Murphys. Zespół, który gra świetną muzykę i angażuje się społecznie w doskonałym stylu otwiera ogłoszenia line-up nadchodzącego Pol’and’Rock Festival 2020.

2020-01-07 13:05:39

Najciekawsze muzyczne aukcje Allegro

28. Finał WOŚP już w niedzielę! Sprawdźmy, jakie muzyczne perełki możecie zdobyć podczas aukcji Allegro.

2019-12-10 13:14:15

Dzień Nobla Olgi Tokarczuk

Dziś Olga Tokarczuk, tegoroczny gość Akademii Sztuk Przepięknych 25. Pol'and'Rock Festival, odbierze Nagrodę Nobla. Zobacz retransmisję ze spotkania z Noblistką.

ZOBACZ TEŻ