Aktualności

"Czy grozi nam polexit?..." spotkanie z Sylwią Gregorczyk-Abram i Michałem Wawrykiewiczem

2021-06-21 17:23:11

 

Podczas spotkania, które poprowadzi dziennikarz Onetu Kamil Dziubka, dwóch wybitnych znawców prawa polskiego i legislacji europejskiej postara się odpowiedzieć na pytanie, czy członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest zagrożone. Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz posiadają bogate doświadczenie jeżeli chodzi o działanie Komisji Europejskiej, procesy prawne wdrażane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz tego, w jaki sposób funkcjonują procesy polskiego ustawodawstwa. Michał Wawrykiewicz i Sylwia Gregorczyk-Abram to adwokaci zaangażowani społecznie, działający na rzecz jasnej, niezależnej i zgodnej z konstytucją działalności sądów w Polsce. Są współzałożycielami Komitetu Obrony Sprawiedliwości, który zajmuje się monitorowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów, adwokatów i radców prawnych. 

Wszystkie spotkania na Akademii Sztuk Przepięknych, której mecenasem jest mBank, będą transmitowane w internecie. 

Sylwia Gregorczyk-Abram 

Adwokatka oraz działaczka społeczna. Jest zaangażowana w organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości. Współtworzone przez nią organizacje pozarządowe - Komitet Obrony Sprawiedliwości i Wolne Sądy zajmują się monitorowaniem i archiwizowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów i adwokatów, radców i zapewnianie tym osobom pomocy prawnej. Uczestniczy regularnie w procesach legislacyjnych w parlamencie jako ekspertka, m.in. w pracach zespołów parlamentarnych ds. Ładu Konstytucyjnego czy Reformy Wymiaru Sprawiedliwości. Regularnie uczestniczy także w spotkaniach organizowanych przez Komisję Europejską podczas których przedstawia obywatelskie i eksperckie spojrzenie na zmiany dokonywane w Polsce w wymiarze sprawiedliwości, w szczególności z punktu widzenia standardów UE. Od 2017 roku jest współorganizatorką dziesiątek demonstracji i akcji protestacyjnych w sprawie obrony praworządności i represjonowanych sędziów.

Przed sądami i trybunałami reprezentuje mniejszości narodowe i seksualne, ofiary przemocy, a także ofiary nadużyć Policji. Występuje przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w kluczowych postepowaniach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Wielokrotnie reprezentowała w postępowaniach sądowych sędziów Sądu Najwyższego, w tym Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego.

Jest pomysłodawczynią i realizatorką obywatelskiej akcji „Tydzień Konstytucyjny” - projektu edukacyjnego przeprowadzany regularnie w szkołach w całej Polsce mającego na celu podnoszenie wśród dzieci i młodzieży znajomości Konstytucji i praw człowieka.

Zawodowo od 2006 r. związana z kancelarią Clifford Chance w Warszawie, gdzie odpowiada za praktykę pro bono. Laureatka "Złotego Paragrafu" w kategorii najlepszy adwokat w Polsce, znalazła się też w rankingu Forbes "Najbardziej wpływowych kobiet w Polsce" za rok 2020.  

Michał Wawrykiewicz

Specjalista w zakresie prawa ustrojowego, europejskiego oraz cywilnego, szczególnie w zakresie ochrony dóbr osobistych. Ekspert zespołów parlamentarnych m.in. ds. Ładu Konstytucyjnego oraz Reformy Wymiaru Sprawiedliwości. Konsultant prawny Biura Analiz Sejmowych oraz komisji senackich w procesach legislacyjnych. Ekspert europarlamentarnej komisji LIBE oraz uczestnik wielu wysłuchań w Parlamencie Europejskim w sprawie praworządności w Polsce. Pełnomocnik sędziów SN i NSA oraz sądów powszechnych przed TSUE i ETPCz. Współzałożyciel inicjatywy #WolneSądy (2017) oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS (2018). Wraz z inicjatywą #WolneSądy uhonorowany za działalność publiczną nagrodą Newsweeka im. T. Torańskiej (2018), TOK FM im. A. Laszuk (2019) oraz Nagrodą Obywatelską Parlamentu Europejskiego za działania w myśl wartości zapisanych w Karcie Praw Podstawowych UE, takich jak demokracja, praworządność, prawa człowieka (2020).  

 

 

 Poznaj wszystkich gości, z którymi spotkamy się podczas 27. Pol'and'Rock Festival na Akademii Sztuk Przepięknych: 

POKAŻ PODOBNE
2021-06-07 16:22:36

27. Pol'and'Rock Festiwal już za 50 dni! Co już wiemy?

W tym roku na Najpiękniejszym Festiwalu Świata czeka nas wiele nowości. Organizujemy Festiwal w nowej rzeczywistości, ale cieszymy się, że będziemy mogli się z Wami spotkać i zagrać, po roku przerwy, na łonie natury. Co już wiemy o 27. Pol'and'Rock Festival?

2021-06-14 14:26:32

Tides from Nebula wystąpi na ASP

Publiczność Najpiękniejszego Festiwalu Świata miała okazję doświadczyć muzyki Tides from Nebula podczas koncertu kapeli na nocnej scenie ASP w 2018 roku. W tym roku również spotkamy się z wyjątkowym brzmieniem trio na Akademii Sztuk Przepięknych.

2021-06-18 11:21:17

Kierunek - nowa, polska muzyka!

Trzy dni w czerwcu poświęcimy na odkrywanie najlepszych nowych brzmień w polskiej muzyce. 24, 25, 26 dzień czerwca to daty koncertów Finalistów Eliminacji, którzy zawalczą o szansę na występ na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

ZOBACZ TEŻ