Aktualności

Czym tak właściwie zajmuje się Pokojowy Patrol?

2021-07-30 16:13:19

 

Powiedzieć tyle, że Pokojowy Patrol (PP) na Pol’and’Rock Festival pełni rolę służby informacyjnej  to jakby nie powiedzieć nic. PP to jeden z filarów Najpiękniejszego Festiwalu Świata, który nadaje mu jego charakter. Lista rzeczy, którymi zajmują się “czerwoni”, jest bardzo długa i zawsze otwarta na nowe wyzwania. Jak to mówią sami Patrolowcy – rzeczy niemożliwe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać.

 

Ten artykuł przybliży Wam ogólny zarys struktury Patrolu i jego działań w trakcie Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

 

 

Pracują całą dobę fot. Paweł Krupka

 

 

A struktura jest prosta. Obecnie na lotnisku Makowice-Płoty mamy 650 wolontariuszy w czerwonych koszulkach. Są oni podzieleni na grupy przypisane do konkretnych Liderów. Ich z kolei wyróżnia przede wszystkim doświadczenie i rzucające się w oczy z daleka żółte koszulki. Zadaniem “Żółtych” jest wspieranie i opieka nad swoją grupą. Spokojnie możecie z nimi zbijać piątki ;)

 

 

Lider PP wspiera swoją grupę wiedzą z zakresu obsługi szpadla, fot Michał Kwaśniewski

 

 

Niezależnie od tego, jaki mają kolor koszulki, jedno jest pewne: PP to ludzie, którzy czują ten sam festiwalowy vibe, co Wy i właśnie dlatego tu są. Większość patrolowców to wieloletni bywalcy Pol’and’Rock Festival i Przystanku Woodstock, więc niepisanym, ale i najważniejszym zadaniem patrolu jest dbanie o ten klimat. Miłość, Przyjaźń, Muzyka! Macie problem, lub coś was niepokoi? Podejdź do dowolnego Patrolu – zawsze pomogą! 

 

Zakres obowiązków Pokojowego Patrolu jest bardzo szeroki i potrafi się dynamicznie zmieniać, jednak zawsze staje na wysokości zadania. 

Zawsze sytuacja stara się nas zaskoczyć, a my nie dajemy jej się zaskoczyć.

- Marcin Garczyński, koordynator wolontariuszy/Fundacja WOŚP

 

Przyjrzyjmy się więc niektórym z obowiązków i wyzwaniom, jakim Patrolowcy stawiają czoła podczas Pol’and’Rock Festival.

 

Patrolowanie 

Dla niektórych czerwonych, to najprzyjemniejszy obowiązek. Są na terenie Festiwalu zawsze między Wami. Pomagają, dbają o bezpieczeństwo, widzą, jak się bawicie i mają z Wami kontakt. Właśnie ten kontakt sprawia najwięcej radości i daje siłę do działania. Wasze spontaniczne, miłe i zaskakujące pozdrowienia czy wyrazy wdzięczności. W tym miejscu Patrol mówi – “dziękuję”!

 

 

Pokojowy Patrol wraz z uczestnikiem, fot. Dominik Malik

 

 Obstawa bram i dworców 

Po dotarciu na Festiwal chcecie jak najszybciej rozbić namiot i zacząć się bawić. Nie wiecie, gdzie się kierować? Czy są jeszcze miejsca na parkingu? Gdzie jest wjazd dla kamperów? Skąd odjeżdża bus z dworca na pole? Podczas największego ruchu Pokojowy Patrol jest na miejscu, żeby każdy z was szybko i bezpiecznie dotarło na teren Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

 Biuro Rzeczy Znalezionych

Pod opieką „Czerwonych” jest również Biuro Rzeczy Znalezionych. To bardzo ważny punkt na mapie Festiwalu (zwłaszcza w przypadku, gdy coś się zgubi :)). Stacjonujący tam Patrol zbiera wszystkie znalezione fanty, kataloguje je i czeka na ich właścicieli. Biuro działa przez cały Festiwal, a w dniach koncertów na Dużej Scenie jest otwarte „póki gra muzyka” plus dłuższą chwilę, aby każdy zdążył znaleźć swoją zgubę.

 

 

Biuro Rzeczy Znalezionych, fot. Marcin Michoń

 

 Obsługa ASP

Akademia Sztuk Przepięknych, której mecenasem jest mBank, to wyjątkowa przestrzeń, która ma swoje wyjątkowe wyzwania. Pokojowy Patrol jest na miejscu, by dbać o Wasze bezpieczeństwo, sprawnie przeprowadzić Q&A i reagować na wszystko, co się tam dzieje.

 

 

Pokojowy Patrol na Akademii Sztuk Przepięknych, fot. Marcin Zieliński

 

 

Duża Scena

Duża Scena to serce Festiwalu, które w poprzednich edycjach biło w rytmie ponad 500 tys. uczestników. Pokojowy Patrol dba, żebyście mogli cieszyć się muzyką bez żadnych niepokojów. Wyzwań z tym związanych jest dużo. Bezpieczna zabawa, zniesienie bramek wokół Dużej Sceny, czy niezwykła akcja Amnesty International – wszytko to było możliwe tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi Pokojowego Patrolu.

 

 

Pokojowy Patrol (wraz z autorem artykułu) podczas zabezpieczania koncertu, fot. Lucyna Lewandowska

 

 Zadania specjalne  

Czyli to, co patrolowe tygryski lubią najbardziej. Im dziwniejsze, tym lepiej. Los potrafi zaskakiwać i rzucać kłody pod nogi, jednak nasi wolontariusze nie dają się zaskoczyć. Tak było na przykład w 2019, kiedy obsługa dworca w Kostrzynie nie mogła przestawić drezyny z powrotem na tory. Czy to był ich obowiązek? – oczywiście, że nie. Czy pomogli? –oczywiście, że tak. Jak już wspominaliśmy – niemożliwe rzeczy od ręki :)

Ćwiczenia i bezpieczeństwo 

Nieważne jakie zadanie właśnie wykonuje Patrol – zawsze mają oczy i uszy szeroko otwarte, bo Wasze bezpieczeństwo jest dla Nas najważniejsze. Dlatego PP prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, ale i sam nieustannie poszerza swoją wiedzę. Symulacje teoretycznych zdarzeń, które mogą mieć miejsce na Festiwalu, wymagają zaangażowanie niemal całej patrolowej ekipy.

 

Robiliśmy to [ćwiczenia] już kilka razy i za każdym razem ocena, tych którzy do nas przyjeżdżają, czyli właśnie służb profesjonalnych, jest naprawdę bardzo wysoka. Widzą nasze zaangażowanie, ale oprócz zaangażowania – przygotowanie. To efekt naszych szkoleń, które prowadzimy cały rok.

- Marcin Garczyński, koordynator wolontariuszy/Fundacja WOŚP

 

Sporo tego, prawda? To jednak nie wszystkie aktywności, jakie czekają na naszych wolontariuszy, ale jak widzicie – Pokojowy Patrol ma pełne ręce roboty, dlatego razem z  Play przygotowaliśmy dla was aplikację, która odpowie na część waszych pytań w tym takich, jak "Gdzie jest mój namiot?". Funkcja “Find my tent” jest niezwykle użyteczna – PP poleca w chwilach niepewności :)

 

Aplikacja Pol’and’Rock do pobrania na Androida i iOS: 

Link Google Play

Link App Store

 

Chcecie poznać lepiej Pokojowy Patrol? Zajrzeć za kulisy i dowiedzieć się, jak pracujemy i kim jesteśmy? Śledźcie naszego instagrama @pokojowy_patrol, odwiedźcie stronę Kręcioła.tv, lub nasz kanał bezpośrednio na YouTube!A jeśli szukacie przygody, przyjaźni i chcecie przeżyć Pol’and’Rock Festival w zupełnie inny, nowy sposób – zapiszcie się do Pokojowego Patrolu. Pojedźcie do pięknego Szydłowa-Młyn i przeżyjcie niesamowity weekend. Poznacie cudownych ludzi, zdobądźcie wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i... widzimy się za rok w czerwonej koszulce na 28’ Pol’and’Rock Festival.

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ