Aktualności

Dzieje się! Intensywna przedfestiwalowa środa

2019-07-31 21:01:31

 

W Kostrzynie nad Odrą jest nas coraz więcej! Mimo deszczu czuć już wspaniałą atmosferę Pol’and’Rock 2019!

Za nami pierwsze spotkania w Akademii Sztuk Przepięknych. Cieszymy się, że mogliśmy Was tak licznie gościć w naszym nowym namiocie.

 

Namiot ASP, fot. Lucyna Lewandowska

 

Cykl spotkań na wzgórzu ASP otworzyło spotkanie z Januszem Kondriatukiem i Bożeną Stachurą. Następnie tłum festiwalowiczów pojawił się, żeby posłuchać frontmana grupy Big Cyc podczas pierwszego rockowego stand up comedy „Skiba ciągle na wolności”.

 

 

Skiba na ASP, fot. Lucyna Lewandowska

 

 

Poza tym wzgórze ASP ruszyło pełną parą z programem warsztatów dla festiwalowiczów. W głównym namiocie warsztatowym zostały poruszone tematy dotyczące seksu, niepełnosprawności (m.in. Projekt Korona Nadziei, społeczeństwa obywatelskiego oraz kosmetyków naturalnych.  W Namiocie Kręcioła TV po rozciąganiu (Joga) i rozgrzewce (Capoeira) wystartowały coroczne warsztaty muzyczne z Piotrem Bukartykiem. Efekty pracy kilkudniowych spotkań tej grupy będziemy mogli podziwiać na sobotnim koncercie finałowym Pol’and’Rock Festiwal 2019.

Tak zaśpiewali rok temu:

 

 

 

 

Potem przyszedł czas na wiedzę o tym jak migać muzykę, skręcić dreda i relację z podróży do Meksyku. W pozostałych namiotach organizacji pozarządowych mogliście własnoręcznie wykonać łapacz snów. Warsztaty z malowania ekotoreb odbywały w wielu punktach m.in. w namiocie warsztatowym ASP, na stoisku Projektora – Wolontariatu Studenckiego, Pyrkon, Wiosce Wielu Kultur, Fundacji Centrum Praw Kobiet.

 

 

Ekotorba, fot. Żaneta Kostyk

 

 

Najmłodsi mogli nauczyć się podstaw programowania na stoisku Hakerspace. Wroob System ruszył z lekcjami nauki programowania robotów Wrooby. Każdy kursant mógł się nauczyć jak zaprogramować urządzenie tak by jeździło, omijało przeszkody, a nawet reagowało na polecenia głosowe!

 

 

Wrooby, fot. Ewa Szczygieł

 

 

Na stoisku Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu w Poznaniu rozpoczęła się akcja „25x25”  polegająca na namalowaniu 25 obrazów z okazji 25 lat Festiwalu, które zostaną zlicytowane podczas Finału WOŚP 2020. Na stoisku funkcjonuje punkt zbiórki odpadów z których wieczorem została zbudowana recyklingowa rzeźba. Kolejne dni festiwalu to kolejne działa sztuki, które stworzymy ze śmieci. Ponadto festiwalowicze wykonywali analogowe memy. Oto jeden z nich:

 

 

Analogowy mem z warszatów na ASP, fot. Żaneta Kostyk

 

 

Na stoisku Fundacji Feminoteka odbywały się warsztaty taneczne dla kobiet,  samoobrony, dotyczące wpływu stereotypów na zachowania agresywne. Przez cały dzień udzielano paniom i dziewczynom porad jak bronić się przez przemocą. Ponadto w namiocie przygotowano ekspozycje do sesji zdjęciowych do których zapraszane były wszystkie przedstawicielki płci pięknej, który odwiedziły Feminotekę.

 

 

Feminoteka na ASP, fot. Żaneta Kostyk

 

 

Na wzgórzu festiwalowicze mogli wykonać sobie bezpłatne test na obecność HCV. W namiocie Monaru odbyły się warsztaty Beatbox, a Greenpeace Polska zachęcało do robienia zdjęć z na tle nadbałtyckiej plaży z #bezplastiku. Stoisko przygotowało edukacyjne instalacje i quizy mającena celu ukazanie jak ważny jest problem plastikowych śmieci zalewających naszą planetę.

 

 

 

 

Na stanowisku Festiwalu Fantastyki Pyrkon wystartowała Strefa Zew Cthulhu, gdzie przez cały dzień mogliśmy grać w planszówki, czytać mangę i komisy. Poza tym fani fantastyki mogli nauczyć się malować figurki do gry oraz wziąć udział w Gwiezdnym Turnieju. Na stanowisku Fundacji Daj Herbatę polandrockowiecze namalowali na płachcie swoje skojarzenia związane z domem. Efekt zostanie przedstawiony podopiecznym fundacji. Fundacja przygotowała wystawę pt. Milczenie tłumu, cykl warsztatów profilaktycznych dla dzieci oraz przeprowadziła wykład i dyskusję na temat „Czy istnieje bezdomność z wyboru”?

 

Od dziś działa na wzgórzu ASP działa Wioska dziecięca.  Wszystkie potrzebne informacje dla rodziców przyjeżdżających ze swoimi pociechami znajdziecie TUTAJ.

 

W namiocie Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA odbyła się symulacja rozprawy sądowej „Czy wilk zjadł babcię?” z udziałem publiczności i sędziów IUSTITIA. W Wiosce Wielu Kultur przez cały festiwal prowadzona jest zbiórka śpiworów i namiotów dla uchodźców w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos.

W strefie Lecha na wzgórzu nie tylko gasiliśmy pragnienie Lechem Free, ale także graliście w siatkówkę plażową.

 

 

Siatkówka plażowa na wzgórzu ASP, fot. Marlena Kuczko

 

 

W godzinach przedpołudniowych dotarła do nas reprezentacja OSP Żary-Kunice, która w ubiegłym roku chłodziła rozgrzaną festiwalową publiczność. Jakby ktoś nie pamiętał to podczas Pol’and’Rock 2018 żar lał się na nas z nieba przez cały tydzień.

 

 

OSP Żary-Kunice, fot. Marlena Kuczko

 

 

 

W Pokojowej Wiosce Kryszny wystartowała Scena Viva Kultura na której dziś wystąpiły następujące zespoły: Offensywa, Natura, Conga Line, Zimna Wojna, Skampararas, Karcer oraz Ga-Ga Zielone Żabki.

 

Przypominamy, że całodobowo działa dla Was festiwalowy Lidl. Jeśli Wasz namiot lub śpiwór nie wytrzymały warunków  pogodowych to znajdziecie je w asortymencie Lidla. Na polu pojawiło się już 7 punktów Red Bull’a, w których znajdziecie zapuszkowaną dawkę energii dodającej skrzydeł . Punkt przy Dużej Scenie oraz na polu namiotowym - strefa Vending Red Bull  będzie otwarty całodobowo do godz. 14.00 w niedzielę. Pozostałe punkty (ASP, Pokojowa Wioska Kryszny, Pole Malinowskiego, Family Camp, Lidl) działają w godz. 8.00-4.00. Na polu działa już 6 punktów Coca-Coli.

 

 

Zachęcamy do odwiedzania Namiotu RUR, możecie się w nim dowiedzieć jak uratować komuś życie.

 

 

Namiot RUR, fot. Dominik Malik

 

 

Jeśli coś dziś zgubiliście to warto odwiedzić nasze Biuro Rzeczy Znalezionych.

Przypominamy o akcji Zaraz Będzie Czysto. Czeka na Was kilkadziesiąt worków na śmieci.

 

Poza tym jest Was coraz więcej! Dzięki Wam jest tu coraz ciekawiej i bardziej kolorowo!

 

 

 

 

I na koniec fotka z akcji #iloveyouhater:

 

 

 #iloveyouhater, fot. Marcin Michoń

 

 

(Żaneta K.)

POKAŻ PODOBNE
2022-09-23 12:00:00

Premiera filmu „Johnny”. Biografia ks. Kaczkowskiego zawitała na wielkim ekranie!

Dzisiaj, 23 września, premierę ma film biograficzny „Johnny”, w reżyserii Daniela Jaroszka. Produkcja opowiada historię księdza Jana Kaczkowskiego - charyzmatycznego duchownego, który jako przyjaciel Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gościł na Akademii Sztuk Przepięknych w 2015 roku, podczas 21. Przystanku Woodstock.

2022-12-04 09:30:00

Festiwalowy Mikołaj - pomysłowe prezenty w SiemaShop!

Rock'n'rollowe święta zbliżają się wielkimi krokami, a w ofercie SiemaShopu znajdziecie Najpiękniejsze Prezenty Świata!

2022-11-15 11:45:00

Listopadowe notowanie plebiscytu Złotego Bączka!

W połowie listopada hasło „Zaraz będzie ciemno” nabiera bardzo dosłownego znaczenia. Za oknami złota jesień, więc czas na listopadowe notowanie Złotego Bączka!

ZOBACZ TEŻ