Aktualności

EkoWioska Greenpeace na ASP

2018-07-16 10:00:00

 

EkoWioska Greenpeace to stały już punkt na mapie najpiękniejszego festiwalu świata. W tym roku motywem przewodnim EkoWioski jest działanie! Zabierzemy Was na przygodę, podczas której dowiecie się krok po kroku, jak zaangażować się w działania bez użycia przemocy i jak skutecznie zmieniać rzeczywistość wokół siebie - przez warsztaty praktyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi i mini przegląd filmowy!

 

Oprócz dobrze znanej festiwalowiczom i festiwalowiczkom ładowarni solarnej, w której za darmo można naładować telefon czystą energią ze słońca, przygotowaliśmy masę atrakcji i praktycznych warsztatów, dzięki którym zrozumiecie dlaczego i jak to się dzieje, że aktywiści wspinają się na najwyższy budynek w Europie, żeby ratować Arktykę, blokują ciężki sprzęt do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej czy dostają się na walne zebranie udziałowców koncernu naftowego, żeby głośno zaprotestować przeciwko planom odwiertów w rejonie ujścia Amazonki.

 

Chcesz przez chwilę poczuć się jak aktywist(k)a Greenpeace i spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanej konstrukcji wspinaczkowej? Mamy dla Ciebie Działanie przez wspinanie - zajęcia praktyczne ze wspinaczki prowadzone przez aktywistki i aktywistów, którzy bronili Puszczy.

 

Słyszysz o pokojowych protestach w obronie przyrody, ale nie wiesz, o co w nich chodzi? Dowiesz się na warsztatach Działanie bez przemocy, na których pokażemy Ci, dlaczego takie protesty są podejmowane i co sprawia, że mają naprawdę pokojowy przebieg.

 

Chcesz zmieniać świat na lepsze, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spotkaj naszych wolontariuszy i zagraj w klimatyczny quiz, dowiedz się, co trzeba zrobić, by pojechać z nami na European Changemaker Camp, napisz z nami climate fiction, obejrzyj jeden z trzech mocnych dokumentów, które pokażemy w ramach mini-przeglądu Kino Akcji, naucz się malować banery idealne i spotkaj się z podróżnikami, którzy opowiedzą o skutka zmiany klimatu doświadczanych w Ghanie.

 

 

 

CO CIĘ CZEKA W EKOWIOSCE GREENPEACE? CZAS NA SZCZEGÓŁOWY PROGRAM!

 

Słoneczna ładowarnia

Bateria w Twojej komórce jest na wyczerpaniu, a musisz zadzwonić do mamy? Doładujemy ją za darmo czystą energią ze słońca.

Na terenie EkoWioski Greenpeace działa słoneczna ładowarnia, dzięki której nie zabraknie energii Twojej komórce czy tabletowi. Przyjdź do nas z własną własną ładowarką, a my podłączymy Twój sprzęt do naszej ładowarni zasilanej czystą energią z paneli słonecznych i popilnujemy go przez czas ładowania. Pamiętaj tylko, żeby go odebrać przed godziną 20.

Ładowarnia czynna 01.08 w godz. 15:00-20:00 i 02-04.08 w godz. 10:00-20:00.

 

Rainbow Warriors Party

Namiot rozbity, przestrzeń życiowa na najbliższych kilka dni ogarnięta i co teraz? Zanim festiwal zacznie się na dobre, wpadnij na domówkę do Wojowników Tęczy!

Jak co roku EkoWioska Greenpeace przygotowała dla festiwalowiczów i festiwalowiczek moc atrakcji. Ale zanim nasza słoneczna ładowarnia na dobre zapełni się spragnionymi dobrej energii smartfonami i zanim zaczną się aktywistyczne warsztaty – wpadnijcie do nas po prostu na imprezę. Będzie można potańczyć przy muzyce serwowanej przez znanego już festiwalowej publiczności dj-a Ekowioski, pooglądać zsynchronizowane z muzyką wizuale fenomenalnej vj Zorzy z Trójmiasta, na których zobaczysz, jak działają Wojownicy Tęczy, a także poznać program EkoWioski na nadchodzące dni.

Kiedy? 01.08, 21:00–24:00.

 

Działanie przez wspinanie - warsztat

Wspinają się na najwyższy budynek w Europie, żeby ratować Arktykę. Rozwieszają gigantyczny baner na ministerstwie środowiska, żeby zwrócić uwagę na problem smogu. Nocują na specjalnych platformach rozpiętych wysoko między drzewami, żeby zablokować nielegalną wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Chcesz przez chwilę poczuć się jak aktywist(k)a Greenpeace i spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanej konstrukcji wspinaczkowej? Koniecznie wpadnij do EkoWioski Greenpeace na zajęcia praktyczne ze wspinaczki prowadzone przez aktywistki i aktywistów, którzy bronili m.in. Puszczy. Poznasz ogólne zasady bezpieczeństwa, zaznajomisz się ze sprzętem wspinaczkowym, pod okiem instruktorów spróbujesz podejścia na linie i zjazdu, a także wykonasz podstawowe manewry na linach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – dlatego na warsztatach nie możesz być pod wpływem alkoholu ani narkotyków. Przed zajęciami przebadamy Cię alkomatem.

Kiedy? 02.08, 03.08 i 04.08 w turach porannych (10:30–13:00) i popołudniowych (14:30–17:00).

 

Działanie bez przemocy - warsztat

Aktywiści i Aktywistki Greenpeace słyną z pokojowych akcji w obronie klimatu i przyrody. Blokują ciężki sprzęt do wycinki drzew, żeby chronić Puszczę Białowieską. Zakładają maski antysmogowe na pomnikach, żeby zwróć uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza. Dostają się na walne zebranie udziałowców koncernu naftowego, żeby głośno zaprotestować przeciwko planom odwiertów w rejonie ujścia Amazonki. Dlaczego takie protesty są podejmowane i co sprawia, że mają naprawdę pokojowy przebieg? Zapraszamy do EkoWioski Greenpeace na praktyczny warsztat podzielony na sześć bloków. Możesz uczestniczyć w nich wszystkich albo tylko w wybranych.

  • 08, 11:00-13:00 - Działanie bez przemocy: dawniej i dziś
  • 08, 15:00–17:00 - Działanie bez przemocy: opanować emocje
  • 08, 11:00–13:00 - Działanie bez przemocy: kreatywny sprzeciw
  • 08, 15:00–17:00 - Działanie bez przemocy: mowa ciała w akcji
  • 08, 11:00–13:00 - Działanie bez przemocy: jak to robią aktywiści Greenpeace
  • 08, 15:00–17:00 - Działanie bez przemocy: kiedy już zgasną światła

Kino Akcji

Mini-cykl, w ramach którego pokażemy 3 filmy dokumentalne o aktywizmie i ochronie klimatu. Czekamy na Ciebie w EkoWiosce Greenpeace z ekologicznym popcornem oraz specjalnymi słuchawkami, które pozwolą Ci nie uronić ani słowa z filmu, mimo festiwalowego rozgardiaszu wokół! Co w programie?

  • 08, 18:00 - „Niewygodna prawda” - druga część jednego z najgłośniejszych filmów dokumentalnych w historii. Sequel pokazuje dalsze działania Ala Gore’a, byłego wiceprezydenta USA, na rzecz stworzenia lepszych warunków do życia na Ziemi.
  • 08, 18:00 - „Jak zmienić świat” - Jak zaczął się Greenpeace i dlaczego działa tak, jak działa? Nasze początki reżyser filmu Jerry Rothwell opowiada sięgając po archiwalne nagrania, z których wiele nie zostało nigdy wcześniej opublikowanych.
  • 08, 18:00 - „Wspinaczka” - film o niezwykłym wyczynie sześciu zwykłych dziewczyn - w tym Polki, które wspięły się na najwyższy budynek w Europie, londyński Shard, żeby zwrócić uwagę na niszczenie Arktyki przez koncerny naftowe.

 

Artykuł 5. Czy Rzeczpospolita zapewnia ochronę środowiska? – debata

Zapraszamy do EkoWioski na debatę, w której weźmie udział dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, a także Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska, mec. Agata Szafraniuk i mec. Michał Zabłocki z ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi.

Kiedy? 03.08 w godz. 14:30-15.30.

 

“Afryka: jutro wydarza się dziś” - (foto)relacja z podróży reporterskiej

Są miejsca, gdzie „jutro” wydarza się „dziś”. Zachodnia Afryka doświadcza już konsekwencji zmian klimatycznych: gwałtownych cykli pogodowych i przesuwania się Sahary na południe. Powoduje to nie tylko migracje, ale i lokalne konflikty, które na Zachodzie lubimy tłumaczyć biedą i ekstremizmem. W najbliższej przyszłości te zjawiska tylko się nasilą. Czy tym razem zrozumiemy je właściwie – zanim będzie za późno?

Zapraszamy do EkoWioski Greenpeace na spotkanie z dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego”, Grażyną Makarą i Marcinem Żyłą, którzy opowiedzą o swojej reporterskiej podróży po Ghanie i Burkina Faso, zmianach klimatycznych i rewolucji demograficznej, która czeka nas w najbliższych latach.

Kiedy? 04.08 w godz. 13:00–14:30.

 

Najlepszy baner na paradzie - warsztat

Kiedy idziesz na protest, dobry baner to podstawa. Pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i jasno pokazać, o co Ci chodzi. Sprawdź, jak swoje banery robi Greenpeace! W czasie warsztatów pokażemy inspirujące przykłady z Polski i ze świata oraz nauczymy Cię, jak wymyślić fajne hasło i je pięknie namalować.

Kiedy? 02-03.08 w godz. 12:00 – 14:00.

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ