Aktualności

Elżbieta Dzikowska – gość specjalny mBanku na ASP

2021-07-01 13:25:56

 

Elżbieta Dzikowska to nie tylko jedna z najbardziej znanych polskich podróżniczek, ale też historyczka sztuki, sinolożka, reżyserka i operatorka filmowa, skupiająca się na filmach dokumentalnych i podróżniczych. Jest autorką książek, pomysłodawczynią programów telewizyjnych i radiowych oraz organizatorką wielu wystaw sztuki współczesnej.

 

Za sprawą studiów w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego związana była z językiem i kulturą Chin, a jej pasję do odkrywania nowych kultur utwierdziła praca najpierw w piśmie „Chiny”, a potem w redakcji „Kontynentów”, gdzie młodej dziennikarce powierzono dział Ameryki Łacińskiej.  Dzikowska zaczęła uczyć się języka hiszpańskiego i coraz częściej odwiedzać kraje Ameryki Południowej. Elżbieta Dzikowska zaczęła też swoją przygodę z fotografią, a wkrótce dziennikarka ukończyła kursy operatora filmowego, jednocześnie kontynuując pracę dla „Kontynentów” przez 20 lat.

 

 

Kolejnym rozdziałem w życiu Elżbiety Dzikowskiej była znajomość z dziennikarzem, podróżnikiem, poszukiwaczem przygód  i wybitnym operatorem filmowym, Tonym Halikiem. Wspólnie przygotowali około 300 filmów i programów dokumentalnych z cyklu „Pieprz i wanilia”. Dzikowska i Halik nie tylko tworzyli wartościowe programy podróżnicze – byli odkrywcami: w 1976 roku byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków. Odbyli podróże do prawie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA, jak również do: Chin, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną, do Kenii, Tanzanii, Maroka, Libii, Egiptu.

 

Elżbieta Dzikowska fot. materiały prasowe

Po śmierci Halika Dzikowska skupiła się na promocji i popularyzacji podróżowania po Polsce i realizowała krajoznawcze programy takie jak Groch i kapusta, a od 2015 roku ponownie prowadzi program Pieprz i Wanilia na antenie TVN Biznes i Świat.

 

Dzikowska została odznaczona, między innymi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Orderem Orła Azteckiego.

 

 

Spotkanie z Elżbietą Dzikowską, zaplanowane na piątek, 30.07 o godzinie 10:00, poprowadzi dziennikarka Onetu Podróże, Karolina Walczowska. Mecenasem ASP jest mBank. 

 

 

 

 

 Poznaj wszystkich gości, z którymi spotkamy się podczas 27. Pol'and'Rock Festival na Akademii Sztuk Przepięknych: 

 

POKAŻ PODOBNE
2021-07-31 22:14:01

5 najcudowniejszych momentów 27. Pol’and’Rock Festival – przeżyjmy to jeszcze raz!

Wszystko, co piękne, przemija. A wszystko, co najpiękniejsze, zostaje w sercu na zawsze. Najpiękniejszy Festiwal Świata dobiegł końca, lecz wspomnienia z tego wydarzenia będą żyć w nas jeszcze przez długi czas. Przeżyjmy więc jeszcze raz te wspaniałe emocje i widzimy się w styczniu podczas jubileuszowego, 30. Finału WOŚP!

2021-07-27 21:38:29

To już 10. festiwalowa gitara od Szymona Chwalisza!

Co tym razem zmalował Szymon Chwalisz na kolejnej gitarze Pol’and’Rock Festivalu? Czyje twarze zobaczymy na tym muzycznym dziele sztuki? Czy w licytacji gitary podczas 30. Finału WOŚP padnie kolejny rekord i co wspólnego ma z tym aerograf?

2021-09-09 10:42:31

Spotkania na ASP | Kultura i sztuka

Andrzej Chyra i Arkadiusz Jakubik to przedstawiciele świata kultury i sztuki na Akademii Sztuk Przepięknych Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Obaj aktorzy opowiedzieli bardzo ciekawe historie i bardzo otwarcie mówili o swoim życiu, poglądach na świat i zdradzili kilka ciekawostek z planów zdjęciowych największych produkcji.

ZOBACZ TEŻ