Aktualności

Elżbieta Dzikowska – gość specjalny mBanku na ASP

2021-07-01 13:25:56

 

Elżbieta Dzikowska to nie tylko jedna z najbardziej znanych polskich podróżniczek, ale też historyczka sztuki, sinolożka, reżyserka i operatorka filmowa, skupiająca się na filmach dokumentalnych i podróżniczych. Jest autorką książek, pomysłodawczynią programów telewizyjnych i radiowych oraz organizatorką wielu wystaw sztuki współczesnej.

 

Za sprawą studiów w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego związana była z językiem i kulturą Chin, a jej pasję do odkrywania nowych kultur utwierdziła praca najpierw w piśmie „Chiny”, a potem w redakcji „Kontynentów”, gdzie młodej dziennikarce powierzono dział Ameryki Łacińskiej.  Dzikowska zaczęła uczyć się języka hiszpańskiego i coraz częściej odwiedzać kraje Ameryki Południowej. Elżbieta Dzikowska zaczęła też swoją przygodę z fotografią, a wkrótce dziennikarka ukończyła kursy operatora filmowego, jednocześnie kontynuując pracę dla „Kontynentów” przez 20 lat.

 

 

Kolejnym rozdziałem w życiu Elżbiety Dzikowskiej była znajomość z dziennikarzem, podróżnikiem, poszukiwaczem przygód  i wybitnym operatorem filmowym, Tonym Halikiem. Wspólnie przygotowali około 300 filmów i programów dokumentalnych z cyklu „Pieprz i wanilia”. Dzikowska i Halik nie tylko tworzyli wartościowe programy podróżnicze – byli odkrywcami: w 1976 roku byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków. Odbyli podróże do prawie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA, jak również do: Chin, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną, do Kenii, Tanzanii, Maroka, Libii, Egiptu.

 

Elżbieta Dzikowska fot. materiały prasowe

Po śmierci Halika Dzikowska skupiła się na promocji i popularyzacji podróżowania po Polsce i realizowała krajoznawcze programy takie jak Groch i kapusta, a od 2015 roku ponownie prowadzi program Pieprz i Wanilia na antenie TVN Biznes i Świat.

 

Dzikowska została odznaczona, między innymi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Orderem Orła Azteckiego.

 

 

Spotkanie z Elżbietą Dzikowską, zaplanowane na piątek, 30.07 o godzinie 10:00, poprowadzi dziennikarka Onetu Podróże, Karolina Walczowska. Mecenasem ASP jest mBank. 

 

 

 

 

 Poznaj wszystkich gości, z którymi spotkamy się podczas 27. Pol'and'Rock Festival na Akademii Sztuk Przepięknych: 

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ