Aktualności

Festiwal dla wszystkich – udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

2022-08-05 13:00:00

Po raz kolejny dbamy o komfort naszych uczestników, tworząc Festiwal dostępny dla wszystkich. Sprawdźcie, jakie udogodnienia przygotowaliśmy dla osób z niepełnosprawnościami!

 

Dostępna przestrzeń 28. Pol’and’Rock Festival

Podobnie jak w poprzednich latach, na terenie wydarzenia znajdziecie liczne toalety dla osób z niepełnosprawnościami, a także dostosowane strefy sanitarne. Za darmo możecie skorzystać z umywalek i kranów z zimną wodą, jeśli natomiast najdzie Was ochota na ciepły prysznic, za opłatą możecie udać się do pryszniców dostosowanych do potrzeb OzN w strefie sanitarnej Alpha. Dokładną mapę znajdziecie w bezpłatnych informatorach, a także w festiwalowej aplikacji.

Jak co roku na Najpiękniejszym Festiwalu Świata dbamy o dostępność naszej przestrzeni. Teren Lotniska Czaplinek-Broczyno wyjątkowo ułatwia nam to zadanie, niwelując większość barier architektonicznych. W niemal każde miejsce na mapie Festiwalu możecie dotrzeć poruszając się po równej, asfaltowej płycie lotniska. Jeśli przybywacie samochodem, zapewniliśmy Wam miejsca parkingowe dostępne dla osób z problemami w poruszaniu się.

 

Spotkania na ASP, fot. Lucyna Lewandowska

 

 

Komfortowy udział w koncertach

To już kolejny raz, kiedy z myślą o Was powstała specjalna rampa, abyście mieli lepszy widok na Dużą Scenę. Przygotowaliśmy specjalną platformę na podwyższeniu, z której osoby z niepełnosprawnościami oraz ich asystenci będą mogły w bezpieczny i komfortowy sposób uczestniczyć w koncertach!

 

Platforma dla OzN z widokiem na Dużą Scenę, fot. Lucyna Lewandowska


Tłumaczenia na polski język migowy

Osoby G/głuche posługują się polskim językiem migowym (PJM). Zapraszając Was na Najpiękniejszy Festiwal Świata, po raz kolejny zapewniliśmy tłumaczenia spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych, której mecenasem jest mBank. Spotkania z niezwykłymi gośćmi ASP (m.in. Jakubem Żulczykiem, Marcinem Dorocińskim, Barbarą Kurdej-Szatan, Janiną Bąk i Piotrem Jaconiem) są tłumaczone symultanicznie bezpośrednio w namiocie ASP. Spotkania z tłumaczeniami na PJM będą też transmitowane na żywo w internecie.

 

Tłumaczenie spotkań ASP na PJM,  fot. Lucyna Lewandowska

 

Wsparcie techniczne dla osób poruszających się na wózkach

Fundacja Avalon po raz kolejny prowadzi na terenie Festiwalu punkt wsparcia technicznego dostępny dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Punkt ten jest zaopatrzony w niezbędne narzędzia do naprawy wózka i innego sprzętu ortopedycznego (np. kul czy protez) – każdy potrzebujący i każda potrzebująca znajdzie tu pomoc! Miejsce to znajdziecie przy stoisku Fundacji Avalon w strefie ASP.

Jeśli natomiast awaria techniczna złapie Was w odległym miejscu festiwalowego pola i nie będziecie w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu wsparcia technicznego, to zapraszamy do kontaktu z Fundacją Avalon – tel. 797 555 796. Pracownicy Fundacji pomogą Wam przez telefon lub przyjdą do Was ze swoją skrzynką z narzędziami. A w razie bardziej skomplikowanej awarii zabiorą Was do swojej wioski i tam pomogą rozwiązać problem.


fot. Paweł Wołochowicz


Strefa komfortu dla OzN

Każda osoba z niepełnosprawnością, będąca uczestnikiem Festiwalu, będzie mogła znaleźć odrobinę wytchnienia w specjalnej strefie komfortu. W obliczu dużej liczby bodźców, które mogą przytłoczyć człowieka, dobrze jest znaleźć chwilę dla siebie. Strefy Komfortu dla OzN możecie szukać na stoisku Fundacji Avalon.


Pokojowy Patrol chętny do pomocy!

Nasi wolontariusze są zawsze gotowi do pomocy – nie tylko odpowiedzą na wszelkie Wasze pytania, wskażą drogę czy wyjaśnią, co dzieje się na Festiwalu, ale mogą również pomóc Wam w dotarciu na wydarzenie. Znaczna część ekipy Pokojowego Patrolu jest przeszkolona z zakresu obsługi i wspierania osób z niepełnosprawnościami, dlatego też nie wahajcie się prosić ich o pomoc!

 

fot. Małgorzata Telega

 

Zwiększamy świadomość na temat niepełnosprawności!

Działania na rzecz dostępności to nie tylko powyższe inicjatywy, ale także zwiększanie świadomości na tematy związane z niepełnosprawnością. To nie pierwszy raz, kiedy podejmujemy takie kroki! W tym roku w programie Festiwalu znajdziecie wydarzenia takie jak:

  • Quiz wiedzy – fakty i mity o seksualności i życiu osób z niepełnosprawnościami.
  • Warsztaty – po co dostępność?
  • Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
  • Rozmowa – dlaczego seks osób z niepełnosprawnością to temat tabu?
  • Tor przeszkód na wózku.
  • Handbike – próba sił na specjalnym rowerze, przystosowanym do jazdy dla osób z niepełnosprawnościami, na którym pedałuje się… rękoma!

Na naszej stronie internetowej znajdziecie również podpowiedzi dla osób pełnosprawnych, z których dowiecie się m.in. jak zaoferować pomoc w przemieszczaniu się w razie problemów czy jak komunikować się z osobą niesłyszącą.

 

Handbike, fot. Marta Szpakowska


Podczas 28. Pol’and’Rock Festival osoby z niepełnosprawnościami, znajdą dla siebie także inne aktywności, m.in. konsultacje z seksuologiem czy porady dotyczące codziennego funkcjonowania OzN i dofinansowań. Wszystkie te wydarzenia, mapę, a także porady dla OzN znajdziecie w festiwalowej aplikacji.

 

fot. Nikola Naus


Najpiękniejszy Festiwal Świata jest dostępny dla wszystkich – także dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą dołączyć do nas na Lotnisku Czaplinek-Broczyno. Każdemu Festiwalowiczowi umożliwiamy przeżycie niezwykłych emocji także w zaciszu własnego domu dzięki transmisjom na żywo.

 

 

 

Foka – Paulina Anna Studniczka

POKAŻ PODOBNE
2023-03-06 21:30:00

150 dni do Pol'and'Rock Festival - co już wiemy?

Początek sierpnia to 29. edycja Najpiękniejszego Festiwalu Świata! Od symbolicznego gwizdka Romana Polańskiego - ostatniego zawiadowcy stacji Żary - a tym samym pierwszych nut Pol'and'Rock Festival dzieli nas dokładnie 150 dni. Co już wiemy o zbliżającym się wydarzeniu?

2023-03-24 16:06:15

Teatr na ASP

Zapraszamy Was do opowieści o nieodłącznej części Akademii Sztuk Przepięknych — teatrze. To właśnie dziś — 27 marca — świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru.

2023-02-27 21:30:00

While She Sleeps rozpali publiczność pod Dużą Sceną 29. Pol'and'Rock Festival!

Dominująca na brytyjskiej scenie metalcorowej ekipa z Sheffield dołącza do line-upu 29. Pol’and’Rock Festival! Rewolucyjne przesłanie, energetyczne gitarowe riffy i gatunkowa różnorodność — While She Sleeps zagości na deskach Dużej Sceny Najpiękniejszego Festiwalu Świata!

ZOBACZ TEŻ