Aktualności

Festiwal dostępny dla wszystkich

2019-07-19 16:10:00

 

„Festiwal dostępny dla wszystkich” to jedno z haseł 25. Pol’and’Rock Festival. Z każdą kolejną edycją zmieniamy jego oblicze wprowadzając nowe udogodnienia. Cała infrastruktura budowana jest co roku od podstaw. Ci, którzy na nasz festiwal przyjeżdżają od lat, zdają sobie sprawę, że teren jest wielki, a warunki nie należą do najłatwiejszych, dlatego staramy się jak najlepiej zatroszczyć i przygotować ich do tego kulturalnego wydarzenia. W tym roku szczególnie chcieliśmy zadbać o dostępność Festiwalu dla wszystkich jego uczestników. Wprowadzamy jeszcze więcej rozwiązań pokonujących bariery i umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami w pełni korzystać z festiwalowego programu. Wierzymy, że dzięki temu muzyka i kultura spotkań w ASP mają szanse dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców, a niepełnosprawność przestaje wykluczać z uczestnictwa w kulturze.

 

Podest przed Dużą Sceną

Już po raz drugi na festiwalowym polu stanie podest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki któremu wygodniej i bezpieczniej będą mogły one oglądać i przeżywać koncerty na Dużej Scenie.

 

fot. Ola Skorżyńska

 

Mapy dla osób z niepełnosprawnościami

Absolutną nowością w czasie tegorocznego Festiwalu są mapy stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnościami (OzN), stworzone przy wsparciu ESRI Polska i Roberta Jędrzejczaka. Na wyróżnienie zasługuje również mapa dla osób niedowidzących. Z naszych informacji wynika, że Pol’and’Rock to jedyny Festiwal, posiadający tego rodzaju udogodnienie dla swoich uczestników. Wierzymy, że te rozwiązania znacznie ułatwią uczestnikom 25.Pol’and’Rock poruszanie się po festiwalowym polu.

 

 

 

Backpacks rock dla osób niesłyszących

Także w czasie tegorocznego Festiwalu w strefie Mastercard dostępne będą profesjonalne plecaki dla osób niesłyszących, które umożliwią im odczuwanie dźwięków.
To autorskie rozwiązanie – Sound Touch Set – powstało na bazie kilku elementów: plecaka z wbudowanymi subwooferami, słuchawek z przewodzeniem kostnym oraz przekaźników transmitujących muzykę na żywo bezpośrednio z reżyserki dźwięku.

Rozwiązanie stworzone we współpracy z Dentsu Maker Lab wykorzystywało drgania przenoszone na plecy uczestnika oraz kości czaszki (jako system rezonatorów dźwięku), zapewniając niepowtarzalne wrażenia odbioru muzyki na żywo poprzez całe ciało odbiorcy. Po raz pierwszy rozwiązanie to było testowane na ubiegłorocznej edycji Pol’and’Rock i skorzystało z niego kilkadziesiąt osób, których emocje były nie do opisania. Stanowisko ze specjalnymi plecakami będzie czynne każdego dnia festiwalu, od pierwszego do ostatniego koncertu, a personel tam pracujący będzie posługiwać się językiem migowym.

To rozwiązanie, które znalazło swoje zastosowanie już w ubiegłorocznej edycji Festiwalu. Fundacja WOŚP razem z partnerami otrzymała za nie wyróżnienie w kategorii CSR w konkursie Golden Arrow.

 

 

 

O obsługę głuchych użytkowników plecaków zadba już po raz drugi Fundacja Deaf Respect.

 

fot. Bartek Muracki

 

Tłumaczenia na Polski Język Migowy

Dbając o szeroką dostępność atrakcji kulturalnych dla wszystkich uczestników, zadbaliśmy o tłumaczenia na polski język migowy spotkań odbywających się w Akademii Sztuk Przepięknych. Tłumaczone w czasie Festiwalu przez Sevenet S.A. będą:

  • Otwarcie Festiwalu
  • Wszystkie spotkania na Akademii Sztuk Przepięknych
  • Warsztaty migania piosenki w Polskim Języku Migowym

 

Przed Festiwalem na Instastory @polandrockfestival razem z Sevenet zachęcimy fanów Festiwalu do nauki języka migowego i przeprowadzimy internetowe „warsztaty” pozwalające poznać najbardziej popularne wyrażenia związane z muzyką.

 

Zadbamy również o odpowiednie przygotowanie osób głuchych do festiwalu, dzięki naszym radom, dostępnym na naszej stronie internetowej oraz na grupie „25. Pol’and’Rock dla wszystkich”. Te treści będą dostępne w języku polskim oraz zostaną przetłumaczone na Polski Język Migowy. Oprócz tego zadbaliśmy o to, żeby konferencje prasowe poprzedzające festiwal również były na bieżąco tłumaczone na Polski Język Migowy. W coraz szerszym otwieraniu „Pol’and’Rock” na osoby głuche wspiera nas Sevenet S.A. ze swoją usługą „Komunikacja bez barier”.

 

fot. Lucyna Lewandowska

 

Udogodnienia techniczne

Z uwagi na ukształtowanie terenu, już pewnym standardem stało się dostosowanie infrastruktury Festiwalu dla osób z niepełnosprawnościami. Cieszymy się jednak, że z roku na rok, ilość dostępnych rozwiązań technicznych, ułatwiających uczestnikom swobodne poruszanie się, diametralnie rośnie. Udogodnienia dostępne w tym roku:

  • dostosowany dostęp do wszystkich punktów pomocy medycznej,
  • dostosowana infrastruktura wszystkich punktów gastronomicznych,
  • dostosowane podjazdy do głównych namiotów ASP,
  • toalety dla osób z niepełnosprawnością,
  • dostosowane strefy sanitarne, na każdej strefie Toi Camp i w strefach płatnych pryszniców znajdować się będzie przynajmniej jeden zestaw (WC+prysznic+umywalka) przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

fot. Dominik Malik / Tomasz Jakub Sysło znany też jako @trurca, osobiście testował nasze zeszłoroczne nowości.

 

Porady dla pełnosprawnych i osób z niepełnosprawnościami

Jadąc na Festiwal zachęcamy wszystkich uczestników do zapoznania się dodatkowo z przygotowanymi przez naszych partnerów (Fundacją Avalon, Adventure Assistant oraz Sevenet S.A.) poradami, zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i pełnosprawnych. Budując świadomość uczestników i dbając o przyjazną atmosferę Festiwalu podpowiadamy jak zadbać o siebie i innych na Festiwalu, o czym pamiętać przy przygotowaniach, a także na co zwrócić uwagę już w trakcie muzycznej zabawy.

 

 

 

Do zobaczenia na Najpiękniejszym Festiwalu Świata!

 

POKAŻ PODOBNE
2023-07-12 08:20:00

Festiwalowy informator już czeka!

22 dni do Najpiękniejszego Festiwalu Świata! Jesteście gotowi? Żebyście mogli przygotować się jeszcze lepiej, mamy dla Was festiwalową pigułkę wiedzy, czyli... informator!

2023-07-17 17:55:00

29. Pol'and'Rock Festival - jaki będzie?

17 dni do Najpiękniejszego Festiwalu Świata i nieco ponad 14 dni do momentu, gdy będziemy mogli spotkać się na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Odliczacie? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć przed przyjazdem na Pol'and'Rock Festival!

2023-07-25 09:25:00

Instruktorzy RUR czekają na Was!

Poszukujesz ciekawych aktywności w przerwie między koncertami? Połącz przyjemne z pożytecznym - odwiedź namiot Ratujemy i Uczymy Ratować i naucz się udzielania pierwszej pomocy!

ZOBACZ TEŻ