Aktualności

Gogol Bordello na Pol'and'Rock 2019!

2019-04-29 12:36:42

 

Gogol Bordello to twórcy cygańskiego punka – czyli wybuchowej i rewolucyjnej mieszanki wschodnioeuropejskich dźwięków zainspirowanych folklorem Ukrainy i Rosji, muzyki yiddish tworzonej przez lokalną społeczność żydowską, oraz punkowych riffów gitarowych z rozbujanymi brzmieniami rodem z Ameryki Łacińskiej. W ich muzyce często pojawiają się skrzypce, akordeon, czy saksofon, które w połączeniu z punkowymi akcentami dają niepowtarzalny efekt. Nazwa kapeli to ukłon w stronę idola lidera zespołu – pisarza i dramatopisarza Nikołaja Gogola. Celem kapeli jest przemycenie wschodnioeuropejskiej, cygańskiej muzyki na zachód i zaszczepienie w wielbicielach punka miłość do folkowych, lirycznych brzmień. 

 

 

 

Liderem kapeli jest charyzmatyczny i natchniony niezwykłą energią Eugene Hütz, który wychował się na Ukrainie, na skrzypcach gra pochodzący z Rosji Sergey Ryabtsev, na basie gra wywodzący się z Etiopii Thomas „Tommy T” Gobena, perkusista, bębniarz i MC w kapeli to Pedro Erazo z Ekwadoru, na perkusji gra Amerykanin Alfredo Ortiz, gitarzystą jest Boris Pelekh z Rosji, a Ashley Tobias – wokalistka i tancerka pochodzi z USA. Siłą kapeli jest różnorodność gatunków, zainspirowanych wielokulturowym pochodzeniem członków Gogol Bordello. 

 

Gogol Bordello. fot. D. Efram

 

Tak bardzo wielonarodowa kapela mogła powstać tylko w najbardziej kosmopolitycznym mieście na świecie – w 1999 roku w nowojorska scena undergroundowa po raz pierwszy usłyszała cygański punk. „Voil-La Intruder”, debiutancki album Gogol Bordello, to pierwszy z siedmiu krążków nagranych przez kapelę. Artyści tworzą muzykę opartą o doświadczenia związane z emigracją, muzykę podróżników, wolnych duchów, buntowników, ludzi żyjących tu i teraz.

„Chcę być zahipnotyzowany i hipnotyzujący jednocześnie. Interesuje mnie muzyka, jako forma sztuki. Snucie pasjonujących opowieści, doskonały dźwięk, fizyczność… wszystko łączy się by wprawić Cię w trans” opowiada Hütz.

 

Gogol Bordello. fot. D. Efram

 

Ostatnie wydawnictwo zespołu to płyta „Seekers and Finders” z 2017 roku. Piosenki, które składają się na najnowszy album powstały w drodze, bo ten złożony z emigrantów zespół nigdy nie mógł sobie nigdzie na długo zagrzać miejsca. Na tytułowym kawałku z tej płyty, czyli „Seekers and Finders” do Hutza dołącza jego wieloletnia przyjaciółka, pochodząca z Rosji, a tworząca muzykę w Nowym Jorku Regina Spector. „To duet wędrownego Żyda i włóczącej się po świecie Cyganki, którzy spotkali się przy ognisku. Tak podsumowuję naszą tożsamość” wyjaśnia Hütz.

 

Podróżowanie członkowie kapeli mają we krwi i najlepiej czują się w trasie, dzieląc się swoją energią podczas żywiołowych, teatralnych występów. Koncertowali już u boku kapel takich jak Flogging Molly (http://kreciola.tv/video/138862003) czy Cake i wystąpili na festiwalach takich jak Coachella, Sziget, Lowlands, Rock am Ring, czy Exit. Zespół ma też na koncie występy na srebrnym ekranie w filmowych produkcjach takich jak „Wszystko jest iluminacją” w reżyserii Lieva Schreibera i „Mądrość i seks” w reżyserii Madonny. O kapeli powstał też film dokumentalny, zatytułowany „Gogol Bordello Non-Stop”.

 

 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2020-08-01 11:33:01

Godzina W na Najpiękniejszym Festiwalu Świata

Godzina W na Najpiękniejszym Festiwalu Świata to wzruszająca chwila na stałe wpisana w oprawę wydarzenia. Jednoczymy się z Warszawą i wszystkimi Polakami.

2020-07-28 17:50:33

Artyści Najpiękniejszej Domówki Świata o ideach Pol’and’Rock Festival

Przewodnimi ideałami festiwalu, który z czasem stał się największym wydarzeniem muzycznym w Europie, niezmiennie są hasła Miłości, Przyjaźni i Muzyki. Spytaliśmy artystów, którzy zaprezentują się na Najpiękniejszej Domówce Świata, co dla nich oznaczają festiwalowe hasła.

2020-07-17 09:30:00

Płyta z wyjątkowym koncertem Renaty Przemyk już w sprzedaży

Jeden z najbardziej emocjonalnych występów 25 Pol'and'Rock Festival, który zgromadził w Namiocie ASP ogromne tłumy fanów twórczości artystki, został wydany na płycie CD/DVD. Wydawnictwo CD/DVD z zapisem koncertu trafiło właśnie do sprzedaży.

ZOBACZ TEŻ