Aktualności

Harmonogram drugiego dnia sceny Viva Kultura

2018-05-20 20:52:10

 

Czwartek 02.08.2018

16:00 - 16:40 - TESTER GIER

17:00 - 17:40 - TYMEK

18:00 - 19:00 - SNOWBLIND

19:20 - 20:20 - IRAAS BAND

20:40 - 21:40 - KAPELA ZE WSI WARSZAWA

22:00 - 23:30 - FARBEN LEHRE (akustycznie)

00:00 - 01:00 - TRANSSEXDISCO

 

TESTER GIER

Crossover Thrash ze Śląska. Wydali cztery płyty, zagrali ponad 200 koncertów na terenie całego kraju i Europy. Gramją bardzo szybkie i krótkie numery po polsku. Nie są muzykami.

 

TYMEK

Tymek, a dokladnie Tymoteusz Bucki jest młodym reprezentantem sceny rapowej. Charakteryzuje go zachrypniety wokal i śpiewane refreny z nutką bluesa oraz bardzo emocjonalne podejście do muzyki

Ma na swoim koncie dwa mixtape i jeden solowy album, które zapoczątkowały i wyklarowaly jego styl. W 2017 roku wydał solową płytę "JestemTymek". Album trafił do szerszego grona odbiorców za pomocą wielu singli, aż 12. z 14. utworów znajdujacych sie na płycie, utwory "Ona", "List do Ciebie" czy "Suka" osiągają wielotysięczne a nawet liczone w milionach wyświetlenia w serwisie YouTube.

Współpracował między innymi z duetem Pokahontaz w utworze "Kalendarze", znajdującym się na ich nowym albumie "Reset", z Fejzem w utworze "Suka" który ma juz 4.5 miliona wyswietleń, czy z Kleszczem i Vixenem. Obecnie Tymek pracuje nad nową płytą, o tytule "Sono", która trafi do sprzedaży jescze w tym roku.

W swoim krótkim stażu estradowym Tymek, może pochwalić się występem na Wegroove Festiwal oraz na ubiełgorocznym festiwalu w Jarocinie.

 

SNOWBLIND

Zespół Snowblind powstał pod koniec 2013 roku, ale na scenie zadebiutował dopiero 2 lata później. Muzyka, którą prezentuje to mieszanka hard rocka, grunge'u oraz metalu. Zespół skupia się na graniu i tworzeniu własnego materiału. Do największych sukcesów zespołu można zaliczyć udział w finale konkursów takich, jak "Akademia Rocka", "Stage4You" oraz "Skoda Auto Muzyka 2016", „Alps Music Challenge 2018”, występ na głównej scenie podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie oraz wiele innych. W listopadzie 2017 roku zespół wydał swoją debiutancką EP "Before I Die I Want To".gus

 

IRAAS BAND

Pierwszy koncert zespołu, który istniał wtedy pod nazwą „the iras band” odbył się w kwietniu 2010 r. w Domu Kultury przy SM „Przyczółek Grochowski”. Po tym skromnym debiucie zespół przechodził liczne zmiany personalne, które zapoczątkowały obecną do dziś strukturę zespołu IRAAS BAND. Debiut pod nową nazwą miał miejsce w czerwcu 2011 r. podczas występu przed Robertem Brylewskim w Warszawie.

Rok 2012 był owocny w występy na różnych przeglądach i konkursach. W 2013 r. zespół wydał z własnej inicjatywy płytę koncertową z występu w warszawskim klubie „Tygmont” pod nazwą „Bótleg”. W 2014 r. zespół własnym sumptem wydał minialbum „EP”, na której znalazły się piosenki w wersji demo, takie jak: „Szpital”, „Strzelaj”, „Więzienie – Drugie Życie”, „Sarajewo”, „Zbyt Szybko” i „Korpo Damy”. Inicjatywa ta przekonała Zygmunta „Muńka” Staszczyka do zaproszenia zespołu, jako support na dwa koncerty T. Love z cyklu: „Prymityw 2014” (Radom i Częstochowa).

Po bardzo miłym przyjęciu przez publiczność, jak i lokalne media, IRAAS BAND wystąpił w następnym roku na otwarciu pola namiotowego na festiwalu Jarocin 2015.

Utwory zespołu charakteryzują szorstkie melodie miejskich dzielnic w formie rapsodii rockowej, ozdobione punkowym zacięciem. Teksty nawiązują do szeroko rozumianego buntu wymierzonego „naszej” rzeczywistości, wyrażonego w bezpośredni gitarowy sposób. Piosenki niepozbawione energii, „brudu”
i ciekawego przekazu, wprowadzają słuchacza w interesujący stan ducha i ciała, najlepiej odczuwalny na występach na żywo.

W grudniu 2017 r. zespół wystąpił w audycji „Makakofonia” w Antyradiu, gdzie udzielił wywiadu i zagrał na żywo 6 piosenek. Debiutancka płyta miała swoją premierę 18.12.2017 r. kilka dni później ukazał się suplement do płyty w formie singla “Na Barykady”.

 

KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.

Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. "Scena Otwarta" Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia "Nowa tradycja" - 1998 r. - II nagroda i nagroda publiczności.

Debiutancki album, "Hop Sa Sa," został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów-Tutków z Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali "Hop Sa Sa" za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.

W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w 2003. roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo world music - "JARO", a w 2004. przez amerykańskie "Harmonia Mundi/World Village". "Wiosna Ludu" w 2003. roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową.

W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".

W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji - "Wykorzenienie". Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe. W Niemczech płyta "Wykorzenienie" została uznana przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii "muzyka zagraniczna".

W 2006 KzWW otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy.

Zespół współpracował z Jackiem Wallem - kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej "Myst IV" - światowego bestselleru. Obok Kapeli można usłyszeć utwory samego Petera Gabriela - mentora sceny World. KzWW brała również udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych w Japonii mang.

Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem... Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 2003 - 2007.

Rok 2007 przynosi chwilową przerwę w aktywności, Maja i Wojtek zostają rodzicami, co pozwala na chwilowy oddech całej grupie. W tymże czasie zespół otrzymuje, przyznawaną przez magazyn Machina, nagrodę "Machiner" w dwóch kategoriach: "najlepszy zespół" oraz "sukces na świecie".

W 2008. roku powstaje album z remiksami - "Wymiksowanie", zespół tworzy muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego, "Muzykanty Wielkiego Pola" (reż. Cezi Studniak) wystawionego w Teatrze Capitol we Wrocławiu. W kwietniu nagrany zostaje 4 studyjny album - "Infinity", którego światowa premiera miała miejsce w listopadzie, a polska wstyczniu 2009 roku.

Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 - "Wymixowanie". W tym roku KzWW po raz kolejny udaje się do USA promując "Infinity" co owocuje już na początku 2010 roku, kiedy to prestiżowy portal internetowy "Popmatters" uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzyznych 2009 roku.

W kwietniu 2010 album Infinity zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa 3. W historii zespołu "Fryderyka" za najlepszy album Folk/World Music. Od lipca 2010 zespół opuszczają Maja Kleszcz i Wojtek Krzak, zastąpieni przez skrzypaczkę Ewę Wałecką i kontrabasistę Pawła Mazurczaka.

Kapela w nowym składzie przystępuje do pracy nad kolejnym albumem. 1. Lipca 2011 w ramach koncertu "EUharmonia", dochodzi do wspólnego występu, poprzedzonego sesją nagraniową, z kultowym szwedzkim zespołem Hedningarna, legendą sceny world music. Kolaboracja z weteranami sceny nordic roots prowadzi KzWW do konceptu nowej płyty "NORD", której nagranie następuje na jesieni 2011.

W lutym 2012. roku KzWW ponownie gości w USA, gdzie na zaproszenie Andy'ego Teirsteina, wybitnego nowojorskiego dyrygenta i kompozytora, bierze udział w stworzeniu i wykonaniu muzyki do spektaklu "A blessing on the moon.(...)", którego oficjalna premiera ma miejsce na jednym z największych kanadyjskich festiwali "Chutzpah! Festival" w Vancouver.

W marcu 2012 nakładem Karrot Kommando ukazuje się w Polsce 6. album Kapeli ze Wsi Warszawa - "NORD". Wydawnictwo zbiera znakomite recenzje krytyki i wzbudza entuzjazm słuchaczy. W czerwcu Kapela występuje na specjalnym koncercie w Białymstoku z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. W lipcu, w Cieszynie, w trakcie festiwalu "Kręgi Sztuki", KzWW celebruje u boku weteranów zespołu, przyjaciół i gości specjalnych, 15-te urodziny. We wrześniu "NORD" ukazuje się nakładem niemieckiego "JARO", zdobywając miano "Top Of The World Album" od prestiżowego brytyjskiego Songlines oraz 2.miejsce wrześniowego notowania World Music Charts Europe.

Album "NORD" zdobywa również Kwartalną Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii "Muzyka świata". Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez 150. osobowy panel najlepszych niemieckich dziennikarzy muzycznych (prasa, radio, Internet, telewizja), muzykologów i DJów.

Jeszcze we wrześniu Kapela Ze Wsi Warszawa otrzymuje Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trakcie uroczystego koncertu jubileuszowego (2 XII 2012), marszałek Adam Struzik wręcza zespołowi Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" - "za wybitne zasługi oraz całokształt działalności".

 

FARBEN LEHRE

Zespół FARBEN LEHRE po trzydziestu latach na scenie, w 2017 roku po raz pierwszy w swojej historii podjęło się próby zagrania serii koncertów "unplugged" w kilkudziesięciu wybranych polskich klubach. Te niecodzienne występy okazały się pełnym artystycznym sukcesem, w związku z czym płoccy muzycy postanowili „pójść za ciosem’, stąd po zakończeniu trasy pojawiają się kolejne pomysły związane z akustyczną odsłoną twórczości kapeli.

Sama idea grania „bez prądu’ jest naturalną konsekwencją ukazania się jesienią 2016 roku albumu akustycznego, który okazał się najbardziej istotnym akcentem jubileuszowego, trzypłytowego wydawnictwa "Trzy dekady". Na setlistę 80 minutowych koncertów składa się ponad 20 piosenek w wersjach "unplugged". Na scenie pojawia się minimum siedem osób, a sporadycznie i spontanicznie dołączają zaproszeni goście. Zespół skrupulatnie i z wyjątkowo dużą atencją przygotowuje się do tych występów, dbając o to, aby koncerty zamieniały się w magiczny, niepowtarzalny spektakl muzyczno tekstowy.

Nietypowe i śmiałe aranżacje są zaskoczeniem nawet dla najbardziej wytrawnych słuchaczy i obserwatorów ponad 30-letniej drogi artystycznej FARBEN LEHRE. Już teraz nie możemy się doczekać koncertu na Scenie Pokojowej Wioski Krishny, bowiem każdy koncert tam zagrany zostaje w głowach i sercach na długie lata

 

TRANSSEXDISCO

Do tej pory zespół Transsexdisco wydał cztery płyty: epke "Ultrapromo", album "Ultrachemia", wyprodukowany własnymi siłami oraz płytę "Transsexdisco" i „Surreal” wydaną przez S.P. Records. W skład zespołu wchodzą: basista Krystian Zemanowicz, gitarzysta Piotr Pankowski, na instrumentach klawiszowych gra Marcin Matyszewski, na perkusji Paweł Łach, a śpiewa i pisze teksty lider zespołu - Damian Lange.

Transsexdisco ma na koncie wiele wyróżnień na festiwalach i przeglądach, jest m.in. laureatem Eko Union Of Rock w Węgorzewie 2009. Koncertował z zespołem "Strachy na Lachy". W dniu 18 lipca 2014 roku Damian Lange, u boku Kasi Nosowskiej oraz Muńka Staszczyka, na specjalne zaproszenie Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego wystąpił podczas benefisu z okazji 30 lecia jego debiutu scenicznego na Jarocin Festival. 

24 lutego 2017 nakładem SP Records ukazała się nowa płyta zespołu zatytułowana „Surreal”. Dotychczas ukazały się także cztery wideoklipy promujące nowy materiał: 'W transie' , 'Wyspa', 'Do trzech', 'Nic na siłę' oraz „Nie znikam”.

„Reprezentant” to ostatni singiel zespołu Transsexdisco, promujący album Surreal. Klip do utworu nagrano podczas koncertu z okazji X-lecia Transsexdisco. Jest to swego rodzaju podsumowanie oraz hołd oddany publiczności, od lat wspierającej zespół.

POKAŻ PODOBNE
2019-04-29 16:33:46

Złoty Bączek 2019 – notowanie 7

Wśród zespołów z Polski cały czas prowadzi Łydka Grubasa. W kategorii wykonawców spoza naszego kraju także bez zmian – na czele Dubioza Kolektiv.

2019-05-20 11:53:33

Zobacz, kto wystąpi na Scenie Viva Kultura w środę

Znamy już wykonawców pierwszego dnia Sceny Viva Kultura w Pokojowej Wiosce Kryszny. W tym roku po raz pierwszy nie będzie to namiot a scena plenerowa. Sprawdź, kto zagra na niej w środę, 31 lipca!

2019-06-04 09:16:14

Zobacz, kto wystąpi na Scenie Viva Kultura w sobotę

Zobacz, które zespoły wystąpią na Scenie Viva Kultura w Pokojowej Wiosce Kryszny ostatniego dnia Festiwalu Pol'and'Rock 2019!

ZOBACZ TEŻ