Aktualności

Harmonogram pierwszego dnia sceny Viva Kultura

2018-05-14 10:27:39

 

Środa 01.08.2018

16:00 - 16:40 - MORON

17:00 - 17:40 - SOBOTNI ROSÓŁ

18:00 - 19:00 - JAFIA

19:20 - 20:20 - CAŁA GÓRA BARWINKÓW

20:40 - 21:40 - CHORZY

22:00 - 23:00 - WARBELL

23:20 - 00:30 - THE UNGUIDED

 

MORON

Bezkompromisowa maszyna koncertowa łącząca w sobie przestrzeń, moc, agresję i polskie teksty. Masa koncertów w klubach i na festiwalach w całym kraju i materiał, który zawsze nagrywany jest z serduchem i energią. Występ na scenie Viva Kultura będzie ich pierwszym koncertem podczas Pol'and'Rock Festival, mają jednak nadzieję, że ich muzyka poniesie publiczność w namiocie Viva Kultura, a ich występ będzie zaledwie pierwszym z wielu, jakie będą mieli okazję zagrać na kostrzyńskim polu!

 

 

SOBOTNI ROSÓŁ

Pochodzący z Głogowa i Lubina zespół projektuje rockowo alternatywny byt, złożony z dwóch istot, oficjalnym nazewnictwem określany jako duet.

Już w lutym 2018 zaprosili „Was do Nas” na ich pierwszym krążku, który ukaże się nakładem Lou & Rocked Boys, dopisując tym samym następny akapit do ich „dziania się”.

W maju 2017 urzeczywistnili dźwięki, przez które i dla których popłyneli na Islandie, weszli do studia nagraniowego Sundlaugin, należącego do islandzkiej kapeli Sigur Ros i popełnili 13 kawałków pod uchem ich przyjaciela Biggiego (Birgir Jón Birgisson). Więcej opowiedzą Wam muzyką na płycie, w klipach i rzecz jasna na koncertach!

 

  

JAFIA

Jafia to ikona polskiej sceny reggae. Zespół do 2014 roku funkcjonował pod nazwą Jafia Namuel.
Grupa powstała w Pile w 1994 roku a dwa lata później zadebiutowała na rynku wydawniczym albumem „Roots & Culture” silnie zainspirowanym oryginalnym brzmieniem jamajskiego roots reggae. Płyta okazała się sporym sukcesem. Krytycy podziwiali nie tylko rasowe brzmienie i jamajski puls zespołu ale przede wszystkim „czarny” głos charyzmatycznego lidera zespołu – Dawida Portasza. Fanem zespołu szybko stał się m.in. Jurek Owsiak, który utwór „Pozytywne Myślenie” uczynił hymnem WOŚP. W tym czasie zespół bardzo intensywnie koncertował, grając ponad 100 koncertów rocznie w Polsce. Jafię Namuel często zapraszano również do klubów zachodniej Europy: Holandii, Niemiec, Francji i Belgii.

W 1999 roku grupa zarejestrowała materiał na swoją drugą płytę „In Time” nagraną z gościnnym udziałem słynnego saksofonisty, Mateusza Pospieszalskiego. Materiał zawierał muzykę, prezentującą nieco inne oblicze zespołu, bardziej stonowane, nastrojowe, półakustyczne.

W latach 2000-2006 zespół zawiesił działalność.

W 2008 roku Dawid Portasz wraz z Krystianem „K-Jah” Walczakiem, młodym polskim producentem, powołali nowy projekt o nazwie Rastasize. Muzycy wyjechali na Jamajkę do legendarnego studia Boba Marleya – Tuff Gong. Tam, we współpracy z elitą jamajskich muzyków nagrali pierwszą polską płytę reggae, która powstała na Jamajce, w najważniejszym dla tego gatunku studio nagraniowym.

W 2009 roku ukazała się nagrana 10 lat wcześniej, wyżej wspomniana płyta „In Time”. Na albumie znalazł się m.in. utwór „Myśli Swoje”, który głęboko zapadł w serca słuchaczy i został wybrany 8 piosenką w rankingu 100 najlepszych piosenek polskiego reggae. Związek Dawida Portasza z twórczością Marleya i jego wizyta na Jamajce z projektem Rastasize (2008), nie pozostał bez wpływu na dalsze losy Jafii Namuel. W 2012 roku ukazała się, doskonale przyjęta przez recenzentów, koncertowa płyta „One Love Train” – album z koncertu w radiowej Trójce poświęconego twórczości Boba Marleya. Na „One Love Train” obok czterech utworów Marleya znalazły się nowe kompozycje Jafii Namuel.

Od początku funkcjonowania zespołu w muzyce obecne były wpływy amerykańskiej muzyki. Dawid Portasz, przez wielu uważany za najlepszy głos reggae w Polsce, realizował również wiele innych projektów muzycznych, nie związanych z jamajską stylistyką. W 2014 roku zespół rozpoczął pracę nad nowym albumem studyjnym. Muzycy postanowił nie ograniczać się do roots reggae, ale połączyć wszystkie swoje inspiracje, zarówno te jamajskie, jak i te amerykańskie: soul, gospel, funk, rhythm & blues. Zmiany muzyczne zostały zaakcentowane również skróceniem nazwy do Jafia. Muzycy zaprosili do współpracy przy nowej płycie, Marcina Pospieszalskiego, czołowego polskiego producenta muzycznego, laureata czterech Fryderyków w tej kategorii (m.in. za płyty Raz Dwa Trzy i Anny Marii Jopek).

Efektem tej współpracy jest płyta „Ka Ra Va Na” (premiera w maju 2015 roku). Płyta jest również pierwszym owocem podpisanego kontraktu z Warner Music Poland.

 

 

CAŁA GRUPA BARWNIKÓW (CGB)

Cała Góra Barwinków działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1998. Zespół należy do najważniejszych wykonawców rodzimej sceny ska/reggae. Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta i chwytliwe melodie.

Grupa ma na koncie cztery płyty długogrające. Piąta pt. ‚Sposoby‘ ukaże się na wiosnę.

Debiutancka płyta CGB  zdobyła uznanie wśród publiczności i krytyków. Zebrała dobre recenzje w prasie - muzycznej („Teraz Rock”, „FreeColours”, „Reggaebeat”) i pozamuzycznej („Gazeta Wyborcza”), a także w portalach internetowych. Jeszcze lepiej wiodło się kolejnej produkcji zespołu pt. „24 godziny”. Spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, czego wyrazem czwarte miejscu w plebiscycie pisma ‘Free Colours’ na najlepszą płytę roku. Tytułowa piosenka wylądowała na trzecim miejscu tego zestawienia w kategorii ‘Piosenka roku’. Dotarła też do pierwszego miejsca listy przebojów Radia Bis. Drugi singiel z tej płyty - ‘Tracę czas’ - gościł bardzo często na antenie radiowej Trójki.

Kolejne płyty – ‚Kocham kłopoty‘ (2010) i ‚Beat 2 Meet U‘ (2013) - ugruntowały pozycję grupy na krajowym rynku muzycznym.

W 2014 roku Cała Góra Barwinków wzięła udział w 4 edycji programu ‚X Factor‘ w TVN, odpadając na zaledwie dwa odcinki przed finałem.

CGB słynie z świetnie przyjmowanych, energetycznych koncertów. Wystąpiła dotąd na niemal wszystkich najważniejszych festiwalach, a także dwukrotnie na Przystanku Woodstock – w 2003 i 2013 roku oraz Heineken Opener Festival 2007 w Gdyni. Obecnie ma na koncie blisko 1000 występów w kraju i za granicą.

 

 

CHORZY

Chorzy istnieją od 2008 roku. Wydali trzy albumy (dwa studyjne i koncertowy z 23. Przystanku Woodstock). Zagrali blisko 400 koncertów w Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Ich występy cechuje niespożyta energia i doskonały warsztat wykonawczy. Stylistycznie poruszają się po wielu gatunkach, pastiszują i potrafią być poważni. Taka mieszanka emocji serwowana na żywo zawsze udziela się widowni. Występowali w najlepszych polskich klubach. Współpracowali i dzielili scenę ze Skubasem, Fismollem, Łoną, Cezikiem, Krzysztofem Zalewskim, Damianem Ukeje, Stanisławem Soyką, Piotrem Cugowskim, Gutkiem, Piotrem Banachem, Kabanosem oraz orkiestrą Baltic Neopolis.

 

Odnosili sukcesy na ogólnopolskich konkursach:

 • laureaci Lizard king Festival (Kraków 2011)
 • grand prix festiwalu Korowód (Kraków 2012)
 • II nagroda na Emergenza Festival (Warszawa 2016)
 • finaliści Rytmów Młodych (Jarocin 2017)
 • zwycięzcy Kortofestu (Olsztyn 2017)
 • laureaci Eliminacji do Przystanku Woodstock (Warszawa 2017)

Mają na koncie występy na festiwalach:

 • Przystanek Woodstock
 • Woodstock Ukraine
 • Jarocin Festiwal
 • Kortowiada
 • Fama
 • Kontrapunkt
 • Juwenalia

W maju 2017 wygrali poznański półfinał Rytmów Młodych, czyli konkursu odbywającego się w ramach Jarocin Festiwal, którego jury zakwalifikowało ich do koncertu finałowego. Także w maju zdobyli główną nagrodę na olsztyńskim Kortofest, odbywającym się w ramach słynnej Kortowiady. Decyzję jednogłośnie podjęło jury.

W czerwcu 2017 w warszawskiej Progresji Chorzy pomyślnie przeszli Eliminacje do Przystanku Woodstock, na którym wystąpili 5 sierpnia 2017 o godzinie 20:00. Dokładnie tydzień po Przystanku Woodstock wystąpili na festiwalu Woodstock Ukraine, porywając własnymi piosenkami dziesięć tysięcy ludzi zgromadzonych pod sceną.

Olek Różanek, śpiew Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. Pisze teksty, komponuje. Jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Akustyczeń.

Bartłomiej Orłowski, gitara i śpiew Kompozytor, realizator i producent nagrań. Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie. Komponuje także muzykę teatralną.

Jarosław Izdepski, bas Komponuje muzykę elektroniczną. Jest też muzykiem sesyjnym, wielokrotnie współpracował między innymi z Piotrem Klimkiem przy okazji projektów muzycznych dla teatrów.

Tomasz Nawrocki, perkusja Współpracuje z Jimkiem oraz z Łoną & The Pimps. Jako muzyk występuje także na deskach teatrów, między innymi w Łodzi i Poznaniu.

Chorzy wbrew zapowiedziom nie skończyli się na Kill’em All (jak sugerował tytuł ich pierwszej płyty) i powrócili z Nieznośną lekkością hitów. Większość z 14 zawartych na albumie piosenek okraszona jest hitowym tytułem. Na drugim studyjnym albumie szczecinian znajdziemy także kilku równie przebojowych gości. Są to Czesław Mozil, Krzysztof Zalewski, CeZik i Damian Ukeje.

 

 

WARBELL

Warbell to jeleniogórski zespół grający melodic death metal zncharakterystycznym, kobiecym growlem. Na koncie zespołu jak do tej pory jest wydane w 2013 roku demo “Battle Of Unnumbered Tears” oraz album długogrający “Havoc”, wydany w 2015 roku we współpracy z Goressimo Records. Zespół zagrał ponad 90 koncertów w Polsce, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii i na Węgrzech, między innymi przed takimi zespołami jak Decapitated, Acid Drinkers, Illusion, Bucovina, Turbo, Luxtorpeda, Ithilien i wiele innych.

 

 

THE UNGUIDED

The Unguided to melodyjny death metalowy zespół ze Szwecji założony przez Richarda Sjunnessona, Rogera Sjunnessona, Rolanda Johanssona i Johna Bengtssona - byłych członków zespołu Sonic Syndicate. Do grupy dołączył basista zespołu Cipher System, Henric Liljesand. Pod koniec 2012 roku Bengtssona zastąpił Richarda Schilla, a w 2016 rokui Jonathan Thorpenberg zajął miejsce Johanssona.

Początkiem zespołu była inna szwedzka grupa - Sonic Syndicate, z której wywodzą się członkowie The Unguided. Ówczesny wokalista Roland Johansson odszedł w 2009 roku z Sonic Syndicate z powodu problemów z intensywnym koncertowaniem. W październiku 2010 roku ogłoszono, że drugi z wokalistów Richard Sjunneson nie weźmie udziału w reszcie trasy "We Rule the Night". Wkrótce okazało się, że Richard Sjunneson nie powróći już do Sonic Syndicate. Wraz z Rolandem Johanssonem i Rogerem Sjunnessonem  założyli nowy zespół, The Unguided.

Grupa wydała debiutancki album EP, Nightmareland, na początku 2011 roku za pośrednictwem Despotz Records. Ich nastepnym dziełem, był długogrający album Hell Frost, wydany w listopadzie tego samego roku, za pośrednictwem tej samej wytwórni. Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Napalm Records przed wydaniem ich drugiego long-player'a, Fragile Immortality z 2014 roku, dwa lata później pojawiła się płyta "Lust and Loathing". Najnowsze wydawnictwo kapeli " And The Battle Royale" z 2017 to też ich pierwsza płyta nagrana z nowym wokalistą - Jonathan Thorpenberg. 

 

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ