Aktualności

Harmonogram pierwszego dnia sceny Viva Kultura

2018-05-14 10:27:39

 

Środa 01.08.2018

16:00 - 16:40 - MORON

17:00 - 17:40 - SOBOTNI ROSÓŁ

18:00 - 19:00 - JAFIA

19:20 - 20:20 - CAŁA GÓRA BARWINKÓW

20:40 - 21:40 - CHORZY

22:00 - 23:00 - WARBELL

23:20 - 00:30 - THE UNGUIDED

 

MORON

Bezkompromisowa maszyna koncertowa łącząca w sobie przestrzeń, moc, agresję i polskie teksty. Masa koncertów w klubach i na festiwalach w całym kraju i materiał, który zawsze nagrywany jest z serduchem i energią. Występ na scenie Viva Kultura będzie ich pierwszym koncertem podczas Pol'and'Rock Festival, mają jednak nadzieję, że ich muzyka poniesie publiczność w namiocie Viva Kultura, a ich występ będzie zaledwie pierwszym z wielu, jakie będą mieli okazję zagrać na kostrzyńskim polu!

 

 

SOBOTNI ROSÓŁ

Pochodzący z Głogowa i Lubina zespół projektuje rockowo alternatywny byt, złożony z dwóch istot, oficjalnym nazewnictwem określany jako duet.

Już w lutym 2018 zaprosili „Was do Nas” na ich pierwszym krążku, który ukaże się nakładem Lou & Rocked Boys, dopisując tym samym następny akapit do ich „dziania się”.

W maju 2017 urzeczywistnili dźwięki, przez które i dla których popłyneli na Islandie, weszli do studia nagraniowego Sundlaugin, należącego do islandzkiej kapeli Sigur Ros i popełnili 13 kawałków pod uchem ich przyjaciela Biggiego (Birgir Jón Birgisson). Więcej opowiedzą Wam muzyką na płycie, w klipach i rzecz jasna na koncertach!

 

  

JAFIA

Jafia to ikona polskiej sceny reggae. Zespół do 2014 roku funkcjonował pod nazwą Jafia Namuel.
Grupa powstała w Pile w 1994 roku a dwa lata później zadebiutowała na rynku wydawniczym albumem „Roots & Culture” silnie zainspirowanym oryginalnym brzmieniem jamajskiego roots reggae. Płyta okazała się sporym sukcesem. Krytycy podziwiali nie tylko rasowe brzmienie i jamajski puls zespołu ale przede wszystkim „czarny” głos charyzmatycznego lidera zespołu – Dawida Portasza. Fanem zespołu szybko stał się m.in. Jurek Owsiak, który utwór „Pozytywne Myślenie” uczynił hymnem WOŚP. W tym czasie zespół bardzo intensywnie koncertował, grając ponad 100 koncertów rocznie w Polsce. Jafię Namuel często zapraszano również do klubów zachodniej Europy: Holandii, Niemiec, Francji i Belgii.

W 1999 roku grupa zarejestrowała materiał na swoją drugą płytę „In Time” nagraną z gościnnym udziałem słynnego saksofonisty, Mateusza Pospieszalskiego. Materiał zawierał muzykę, prezentującą nieco inne oblicze zespołu, bardziej stonowane, nastrojowe, półakustyczne.

W latach 2000-2006 zespół zawiesił działalność.

W 2008 roku Dawid Portasz wraz z Krystianem „K-Jah” Walczakiem, młodym polskim producentem, powołali nowy projekt o nazwie Rastasize. Muzycy wyjechali na Jamajkę do legendarnego studia Boba Marleya – Tuff Gong. Tam, we współpracy z elitą jamajskich muzyków nagrali pierwszą polską płytę reggae, która powstała na Jamajce, w najważniejszym dla tego gatunku studio nagraniowym.

W 2009 roku ukazała się nagrana 10 lat wcześniej, wyżej wspomniana płyta „In Time”. Na albumie znalazł się m.in. utwór „Myśli Swoje”, który głęboko zapadł w serca słuchaczy i został wybrany 8 piosenką w rankingu 100 najlepszych piosenek polskiego reggae. Związek Dawida Portasza z twórczością Marleya i jego wizyta na Jamajce z projektem Rastasize (2008), nie pozostał bez wpływu na dalsze losy Jafii Namuel. W 2012 roku ukazała się, doskonale przyjęta przez recenzentów, koncertowa płyta „One Love Train” – album z koncertu w radiowej Trójce poświęconego twórczości Boba Marleya. Na „One Love Train” obok czterech utworów Marleya znalazły się nowe kompozycje Jafii Namuel.

Od początku funkcjonowania zespołu w muzyce obecne były wpływy amerykańskiej muzyki. Dawid Portasz, przez wielu uważany za najlepszy głos reggae w Polsce, realizował również wiele innych projektów muzycznych, nie związanych z jamajską stylistyką. W 2014 roku zespół rozpoczął pracę nad nowym albumem studyjnym. Muzycy postanowił nie ograniczać się do roots reggae, ale połączyć wszystkie swoje inspiracje, zarówno te jamajskie, jak i te amerykańskie: soul, gospel, funk, rhythm & blues. Zmiany muzyczne zostały zaakcentowane również skróceniem nazwy do Jafia. Muzycy zaprosili do współpracy przy nowej płycie, Marcina Pospieszalskiego, czołowego polskiego producenta muzycznego, laureata czterech Fryderyków w tej kategorii (m.in. za płyty Raz Dwa Trzy i Anny Marii Jopek).

Efektem tej współpracy jest płyta „Ka Ra Va Na” (premiera w maju 2015 roku). Płyta jest również pierwszym owocem podpisanego kontraktu z Warner Music Poland.

 

 

CAŁA GRUPA BARWNIKÓW (CGB)

Cała Góra Barwinków działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1998. Zespół należy do najważniejszych wykonawców rodzimej sceny ska/reggae. Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta i chwytliwe melodie.

Grupa ma na koncie cztery płyty długogrające. Piąta pt. ‚Sposoby‘ ukaże się na wiosnę.

Debiutancka płyta CGB  zdobyła uznanie wśród publiczności i krytyków. Zebrała dobre recenzje w prasie - muzycznej („Teraz Rock”, „FreeColours”, „Reggaebeat”) i pozamuzycznej („Gazeta Wyborcza”), a także w portalach internetowych. Jeszcze lepiej wiodło się kolejnej produkcji zespołu pt. „24 godziny”. Spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, czego wyrazem czwarte miejscu w plebiscycie pisma ‘Free Colours’ na najlepszą płytę roku. Tytułowa piosenka wylądowała na trzecim miejscu tego zestawienia w kategorii ‘Piosenka roku’. Dotarła też do pierwszego miejsca listy przebojów Radia Bis. Drugi singiel z tej płyty - ‘Tracę czas’ - gościł bardzo często na antenie radiowej Trójki.

Kolejne płyty – ‚Kocham kłopoty‘ (2010) i ‚Beat 2 Meet U‘ (2013) - ugruntowały pozycję grupy na krajowym rynku muzycznym.

W 2014 roku Cała Góra Barwinków wzięła udział w 4 edycji programu ‚X Factor‘ w TVN, odpadając na zaledwie dwa odcinki przed finałem.

CGB słynie z świetnie przyjmowanych, energetycznych koncertów. Wystąpiła dotąd na niemal wszystkich najważniejszych festiwalach, a także dwukrotnie na Przystanku Woodstock – w 2003 i 2013 roku oraz Heineken Opener Festival 2007 w Gdyni. Obecnie ma na koncie blisko 1000 występów w kraju i za granicą.

 

 

CHORZY

Chorzy istnieją od 2008 roku. Wydali trzy albumy (dwa studyjne i koncertowy z 23. Przystanku Woodstock). Zagrali blisko 400 koncertów w Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Ich występy cechuje niespożyta energia i doskonały warsztat wykonawczy. Stylistycznie poruszają się po wielu gatunkach, pastiszują i potrafią być poważni. Taka mieszanka emocji serwowana na żywo zawsze udziela się widowni. Występowali w najlepszych polskich klubach. Współpracowali i dzielili scenę ze Skubasem, Fismollem, Łoną, Cezikiem, Krzysztofem Zalewskim, Damianem Ukeje, Stanisławem Soyką, Piotrem Cugowskim, Gutkiem, Piotrem Banachem, Kabanosem oraz orkiestrą Baltic Neopolis.

 

Odnosili sukcesy na ogólnopolskich konkursach:

 • laureaci Lizard king Festival (Kraków 2011)
 • grand prix festiwalu Korowód (Kraków 2012)
 • II nagroda na Emergenza Festival (Warszawa 2016)
 • finaliści Rytmów Młodych (Jarocin 2017)
 • zwycięzcy Kortofestu (Olsztyn 2017)
 • laureaci Eliminacji do Przystanku Woodstock (Warszawa 2017)

Mają na koncie występy na festiwalach:

 • Przystanek Woodstock
 • Woodstock Ukraine
 • Jarocin Festiwal
 • Kortowiada
 • Fama
 • Kontrapunkt
 • Juwenalia

W maju 2017 wygrali poznański półfinał Rytmów Młodych, czyli konkursu odbywającego się w ramach Jarocin Festiwal, którego jury zakwalifikowało ich do koncertu finałowego. Także w maju zdobyli główną nagrodę na olsztyńskim Kortofest, odbywającym się w ramach słynnej Kortowiady. Decyzję jednogłośnie podjęło jury.

W czerwcu 2017 w warszawskiej Progresji Chorzy pomyślnie przeszli Eliminacje do Przystanku Woodstock, na którym wystąpili 5 sierpnia 2017 o godzinie 20:00. Dokładnie tydzień po Przystanku Woodstock wystąpili na festiwalu Woodstock Ukraine, porywając własnymi piosenkami dziesięć tysięcy ludzi zgromadzonych pod sceną.

Olek Różanek, śpiew Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. Pisze teksty, komponuje. Jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Akustyczeń.

Bartłomiej Orłowski, gitara i śpiew Kompozytor, realizator i producent nagrań. Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie. Komponuje także muzykę teatralną.

Jarosław Izdepski, bas Komponuje muzykę elektroniczną. Jest też muzykiem sesyjnym, wielokrotnie współpracował między innymi z Piotrem Klimkiem przy okazji projektów muzycznych dla teatrów.

Tomasz Nawrocki, perkusja Współpracuje z Jimkiem oraz z Łoną & The Pimps. Jako muzyk występuje także na deskach teatrów, między innymi w Łodzi i Poznaniu.

Chorzy wbrew zapowiedziom nie skończyli się na Kill’em All (jak sugerował tytuł ich pierwszej płyty) i powrócili z Nieznośną lekkością hitów. Większość z 14 zawartych na albumie piosenek okraszona jest hitowym tytułem. Na drugim studyjnym albumie szczecinian znajdziemy także kilku równie przebojowych gości. Są to Czesław Mozil, Krzysztof Zalewski, CeZik i Damian Ukeje.

 

 

WARBELL

Warbell to jeleniogórski zespół grający melodic death metal zncharakterystycznym, kobiecym growlem. Na koncie zespołu jak do tej pory jest wydane w 2013 roku demo “Battle Of Unnumbered Tears” oraz album długogrający “Havoc”, wydany w 2015 roku we współpracy z Goressimo Records. Zespół zagrał ponad 90 koncertów w Polsce, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii i na Węgrzech, między innymi przed takimi zespołami jak Decapitated, Acid Drinkers, Illusion, Bucovina, Turbo, Luxtorpeda, Ithilien i wiele innych.

 

 

THE UNGUIDED

The Unguided to melodyjny death metalowy zespół ze Szwecji założony przez Richarda Sjunnessona, Rogera Sjunnessona, Rolanda Johanssona i Johna Bengtssona - byłych członków zespołu Sonic Syndicate. Do grupy dołączył basista zespołu Cipher System, Henric Liljesand. Pod koniec 2012 roku Bengtssona zastąpił Richarda Schilla, a w 2016 rokui Jonathan Thorpenberg zajął miejsce Johanssona.

Początkiem zespołu była inna szwedzka grupa - Sonic Syndicate, z której wywodzą się członkowie The Unguided. Ówczesny wokalista Roland Johansson odszedł w 2009 roku z Sonic Syndicate z powodu problemów z intensywnym koncertowaniem. W październiku 2010 roku ogłoszono, że drugi z wokalistów Richard Sjunneson nie weźmie udziału w reszcie trasy "We Rule the Night". Wkrótce okazało się, że Richard Sjunneson nie powróći już do Sonic Syndicate. Wraz z Rolandem Johanssonem i Rogerem Sjunnessonem  założyli nowy zespół, The Unguided.

Grupa wydała debiutancki album EP, Nightmareland, na początku 2011 roku za pośrednictwem Despotz Records. Ich nastepnym dziełem, był długogrający album Hell Frost, wydany w listopadzie tego samego roku, za pośrednictwem tej samej wytwórni. Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Napalm Records przed wydaniem ich drugiego long-player'a, Fragile Immortality z 2014 roku, dwa lata później pojawiła się płyta "Lust and Loathing". Najnowsze wydawnictwo kapeli " And The Battle Royale" z 2017 to też ich pierwsza płyta nagrana z nowym wokalistą - Jonathan Thorpenberg. 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2018-11-21 13:47:25

Nie spinaj się, zepnij się! Zostały tylko dwa dni! 

Tylko wspólnymi siłami możemy iść po sukces! Trzy nominacje do Nagrody Publiczności w konkursie „Złote Spinacze” są najlepszym przykładem, że razem możemy wszystko!

2018-11-19 17:03:40

Bez marzeń nie byłoby wspomnień!

Bez wspomnień nie byłoby marzeń... Najpiękniejszych emocji nie było bez Was. Tworzycie nasz najpiękniejszy album niezapomnianych chwil. Jesteście bohaterami naszych snów, planów... kolejnych Festiwali Pol'and'Rock.

ZOBACZ TEŻ