Aktualności

Himalaiści na ASP!

2018-06-18 15:44:01

 

Kolejnymi gośćmi tegorocznej Akademii Sztuk Przepięknych będą Janusz Gołąb, Dariusz Załuski, Krzysztof Jerzy Wielicki, Piotr Tomala.

 

 

Wspina się od 1986 roku. Jest zasłużonym alpinistą, himalaistą, taternikiem oraz pierwszym zimowym zdobywcą ośmiotysięcznika Gaszerbrum I. Członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice i kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. Za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony Złotym Medalem i Złotym Krzyżem Zasług.

 

Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzył zespół wspinaczkowy, który zyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978–2004). Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych w historii polskiego alpinizmu wspinaczek o charakterze alpejskim.

 

Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” i pełnił tę funkcję aż do jej rozwiązania. Był także członkiem komisji wypraw przy Polskim Związku Alpinizmu oraz sprawował funkcję vice prezesa do spraw sportowych w Klubie Wysokogórskim w Gliwicach.

 

Skrócony wykaz osiągnięć:

  •  1997 – Samotne wejście wschodnią ścianę najwyższej góry obu Ameryk - Aqongaguę (6960m). Wejście odbywało się w stylu non stop i zajęło 23 godziny;
  • 1999 – Poprowadzenie nowej, ekstremalnie trudnej drogi na wielkiej wschodniej ścianie Kedar Dome w Himalajach (Gharwal). Przejście trwało 16 dni;
  • 2002 – Ekstremalne wspinaczki na Alasce przy lodowcu Buckskin – m.in. pierwsze przejście lewego filara na Bear Tooth;
  • 2003 – Próba zdobycia tego jednego z nielicznych dziewiczych siedmiotysięczników Karakorum – Kunyang Chhish East (7400 m) stylem alpejskim;
  • 2000 – Pierwsza Polska wyprawa wspinaczkowa na Grenlandię praz poprowadzenie nowej drogi Planeta Spisek (VIII-, A3+, 10 dni) na Szczycie Nalumassortoq;
  • 2004 – Wraz z Grzegorzem Skorkiem zaatakował ponad 2 km, bardzo trudną północną ścianę Chan Tengri (7010 m) z zamiarem poprowadzenia nowej drogi. W trakcie załamania pogody, podczas wycofywania się ze ściany, doszło do tragedii. 18 lipca Grzegorz Skorek w czasie zjazdów spadł wraz z blokami skalnymi, z których zbudowane było stanowisko. Janusz Gołąb poturbowany przez trzy lawiny w ciągu dziewięciu zjazdów, mimo kontuzjowanej nogi, osiągnął podstawę ściany, gdzie zabiwakował bez sprzętu, a następnego dnia dotarł do bazy;
  • 2012 – Pierwsze zimowe wejście na Gaszerbrum I (wraz z Adamem Bieleckim). Wejścia dokonano bez użycia tlenu;
  • 2014 – Zdobycie K2 (8611m). Atak szczytowy przeprowadził z niższego obozu C3, bez użycia aparatury tlenowej;
  • 2015 – Drugie, a zarazem najszybsze polskie przejście Filara Cassina na Denali (6200m – 3 dni) na Alasce;
  • 2016 – Podejście pod Cerro Torre.

 

Dariusz Załuski (ur. 1959) – polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, absolwent Politechniki Warszawskiej, autor zdjęć, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest.

 

Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.
17 lutego 1980 roku jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Krzysztof Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, a zatem trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, które jako jedyne przekraczają 8.500 m wysokości. W następnych latach zaczął kierować zimowymi wyprawami (Nanga Parbat, Broad Peak). Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002-2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. W 2018 r. kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2.

 

Piotr Tomala (ur. 9 lutego 1972[1]) – polski wspinacz, w swojej trwającej ponad 20 lat[1] karierze alpinisty wspiął się m.in. na Aconcaguę i inne szczyty Andów; współorganizował i organizował kilkadziesiąt wypraw górskich[2]. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2 z Jarosławem Botorem, Pawłem Michalskim i Markiem Chmielarskim[3], która ostatecznie nie zdobyła szczytu. Uczestniczył też w niezdobywających szczytu wyprawach na Manaslu, Dhaulagiri, Nanga Parbat i Lhotse (w ostatnim przypadku do szczytu zabrakło mu 100 metrów[1]). Zdobył dwa ośmiotysięczniki: Czo Oju i Broad Peak[4]. Jest szefem Klubu Wysokogórskiego Lublin[5] oraz członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.
27 stycznia 2018 roku, wspólnie z Denisem Urubką, Adamem Bieleckim i Jarosławem Botorem przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi.
Andrzej Leszek Bargiel (ur. 18 kwietnia 1988 w Łętowni[1]) – polski narciarz wysokogórski (skialpinista), biegacz górski i himalaista. Członek Tatrzańskiego Klubu Narciarskiego Tatra Team Zakopane i polskiej kadry narodowej w skialpinizmie, były uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy, ratownik TOPR. Pierwszy człowiek w historii, który zjechał z wierzchołka K2.

 

Spotkanie z himalaistami odbędzie się w sobotę, 4 sierpnia, o godzinie 10.00 w Dużym Namiocie Akademii Sztuk Przepięknych.

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ