Aktualności

Jacek Fedorowicz pierwszym gościem na ASP

2018-08-01 15:25:53

 

Jacek Fedorowicz to niezaprzeczalnie autorytet wielopokoleniowy. Jest ponadczasowy, doskonale odzwierciedlający uczucia tych, którym nie jest obojętnie. Jest autentyczny, szczery, prawdziwy. A każda jego wypowiedz powinna być kwitowana „w samo sedno”.

 

Od lewej: Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Jacek Fedorowicz, Katarzyna Janowska Katarzyna Janowska, fot. Lucyna Lewandowska

 

 

Spotkania na ASP zostają w nas na zawsze, dlatego, że nie są reżyserowane. Niejednokrotnie zaskakują, wzruszają, wywołują w nas całą paletę emocji. Najpiękniejsza jest jednak niepowtarzalna więź, która spaja gości z publicznością. Dialog, który niezależnie od poglądów łączy, zamiast dzielić. Jest przyjaźń, jest tolerancja, jest wzajemne zrozumienie.

 

 

fot. Basia Lutzner

 

fot. Basia Lutzner

 

 

 

Naszego gościa nie trzeba nikomu przedstawiać. Doskonale znany nam wszystkim z trafnych wypowiedzi, czasem ostrych, zawsze opartych na argumentach i fenomenalnej inteligencji.

Sam się przedstawił jako WYKOPALISKO i PAMIĄTKA NARODOWA. Przyznajemy rację – Jacek Fedorowicz to nasz geniusz słów, za którymi kryją się nasze uczucia. Kiedyś powiedział o sobie „Jako jasnowidz jestem do wyrzucenia” – nie zgadzamy się z tym, nas przejrzał Pan na wylot.

 

 

 

fot. Lucyna Lewandowska

 

 

Człowiek orkiestra – artystyczna dusza, który nie śmieje się na polskich komediach i uznaje się za pesymistę. Jakie słowa jeszcze go opisują? Nieszablonowy, nie robi nic wbrew sobie, patriota. Podczas spotkania zadane zostało pytanie co to ostatnie słowo właściwie oznacza dla Jacka Fedorowicza?

„Bycie patriotą to nie jeździć na gapę pociągiem, ani tramwajem i dbać o czystość w ogródku. Świat się zmienia, nie było wojny od kilku dziesięcioleci (…) Jaka jest definicja narodu? Nie wiem. Szczególnie, że nie ma nic takiego jak czysty naród. Meine Mutter z domu była Schmidt.”

 

 

 fot. Lucyna Lewandowska

 

 

 

Podczas spotkania Fedorowicz dał się poznać jako osoba skromna, pełna dystansu do siebie. Mogłoby się wydawać, że czuje się zaskoczony tak dużym uznaniem młodego pokolenia. 

 

„Ja tylko udaję erudytę i robię to świetnie!”

Publiczność, nie dała jednak za wygraną. „Chce się Pana słuchać i powtarzać Pana słowa!”.  

Po chwili ktoś dodał „Uwielbiamy Pana!”.

Jacek Fedorowicz odpowiedział: „…Nie zasłużyłem, słowo honoru, mówię najszczerzej – nie zasłużyłem”

 

Zasłużył Pan. Brakuje nam słów wdzięczności. Jest Pan naszym dobrem. Dziękujemy Pana rodzicom, dziękujemy Pana Babci, która uczyła Pana recytacji. Dziękujemy Brzechwie, Tuwimowi, Kubusiowi Puchatkowi.

 

 

fot. Lucyna Lewandowska

 

Zanim odśpiewaliśmy tradycyjne „Sto lat”, nasz gość zwrócił się do publiczności.

„Przyszłość będziecie moderowali Wy, bardzo Was proszę nie schrzańcie tego.”

Nie zamierzamy. Dzisiaj podczas spotkania z Panem odrobiliśmy lekcje z patriotyzmu, historii Polski i bycia odważnym. 

Tu jest Polska, piękna kolorowa! Tu jest Polska wspaniała!  Dziękujemy pięknej publiczności!

(Syla)

 

 

fot. Stanisław Wadas

 

 

 

Zobacz Live ze spotkania z Jackiem Fedorowiczem

Zadaj pytanie naszym gościom

 

 

 fot. Basia Lutzner

 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-09-19 13:41:12

Festiwal różnorodności, czyli strefa NGO na 28. Pol'and'Rock Festival

Pierwsze warsztaty na Akademii Sztuk Przepięknych odbyły się 14 lat temu. Od tego czasu strefa warsztatów ASP zmieniała się i rosła, ale aktywności, które przygotowują dla festiwalowiczów organizacje, cały czas tak samo integrują, bawią i uczą. Nie inaczej było na 28. Pol'and'Rock Festival!

2022-09-21 15:15:00

Już jest czysto! Podsumowanie akcji Zaraz Będzie Czysto

Zadbanie o festiwalowe pole jest dla nas bardzo ważne. Po raz kolejny na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zaprosiliśmy festiwalowiczów do akcji Zaraz Będzie Czysto - zobaczcie, jak akcja wyglądała w tym roku i jakie ekologiczne rozwiązania były obecne na 28. Pol'and'Rock Festival.

2022-08-05 15:00:00

Marcin Wyrwał – Patrolowiec i… nie tylko!

Dziś na Akademii Sztuk Przepięknych gościliśmy korespondentów wojennych – Wojciecha Bojanowskiego i Marcina Wyrwała. Marcin, oprócz tego, że relacjonował wojny w Syrii, Iraku, Ukrainie w 2014 i 2022 roku i napisał kilka książek, to jest też członkiem Pokojowego Patrolu.

ZOBACZ TEŻ