Aktualności

Jazz na ASP - 2 sierpnia

2017-05-21 16:57:57

Na Akademii Sztuk Przepięknych w tym roku będzie bardzo jazzowo! 2 sierpnia zagrają dla Was: Skicki-Skiuk, EABS oraz Wojtek Mazolewski QuintetJazz na Woodstocku organizowany jest przy współpracy z magazynem Jazz Forum.

 

Wojtek Mazolewski Quintet 

 

Wojtek Mazolewski - mówią o nim propagator jazzu i produkt eksportowy polskiej kultury. Basista, kompozytor, producent. Założyciel i lider Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jeden z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artysta. Lista jego muzycznych partnerów jest bardzo długa (m.in.: Pete Wareham, Dennis Gonzales, Tim Berne, Wojtek Waglewski, Lech Janerka, Fisz, Emade oraz wielu innych). Autor muzyki filmowej i teatralnej. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej, Chinach i Japonii. W 2016 roku zagrał ponad 100 koncertów w 21 krajach na 3 kontynentach. Wybuchowe, eklektyczne koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają sie echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina. Jego kwintet jest najwyżej notowanym zespołem jazzowym na liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wzbudza nie tylko zachwyt fanów, ale cieszy się uznaniem krytyków:  W kontekście kwintetu Mazolewskiego pisać, że wszystko to świetnie brzmi, jest solidnie zaaranżowane i znakomicie wykonane - to banał. Ale co zrobić, kiedy tak właśnie jest? - Katarzyna Paluch, Onet.pl

 

Album „Polka“, który pokrył się statusem złotej płyty jest swego rodzaju pamiętnikiem wędrowca, stąd tytułu „Paris”, „Berlin” czy „Bangkok”. „Polka” łączy tradycję z nowoczesnością - muzycznie (m.in. covery Major Lazer, Rage Against The Machine i Nirvany) i ideowo - wydaniu towarzyszy specjalna oprawa graficzna – na okładce znalazło się zdjęcie Małgorzaty Braunek zrobione przez mistrza fotografii Tadeusza Rolke.  Wyprzedane koncerty, owacje na stojąco, entuzjastyczne recenzje - właśnie tak wyglądała trasa kwintetu promująca płytę „Polka”: Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów. -JazzSoul.pl

 
Kwintet Wojtka Mazolewskiego - zdobywcy złotej płyty za album “Polka” nie zwalniają tempa. W marcu 2017r. ukazał się ich najnowszy singiel zatytułowany “London”, wydany w Wielkiej Brytanii przez londyńską wytwórnię Lanquidity Records. Podczas koncertów kwintetu usłyszeć można wszystko to, co działo się z „Polką“ w ciągu ostatnich lat. Od oryginalnych kompozycji, aż do najnowszego singla London, który podsumowuje pewien etap, jednocześnie otwierając nowy rozdział dla kwintetu i wytyczając kierunek, w którym zmierza muzyka formacji Mazolewskiego. 

 

Sukces występów kwintetu na światowych scenach oraz jego trasy na Wyspach Brytyjskich doprowadził do współpracy zespołu z londyńską wytwórnią Lanquidity Records. Zaowocowało to wydaniem nowego, wyjątkowego singla „London”. Na 12-calowym winylu znalazły się dwa utwory: tytułowy „London” na stronie A oraz cover Art Ensemble of Chicago "Theme de yoyo” na stronie B. Autorką zdjęcia okładkowego singla jest czołowa polska fotografka Zuza Krajewska.

 

 
Koncertowa premiera płyty odbyła się w Londynie – 9 kwietnia. Wyprzedany koncert został żywiołowo przyjęty przez publiczność. WMQ było pierwszym zespołem spoza Wielkiej Brytanii, który wystąpił w ramach prestiżowego cyklu „Church of Sound”. Oprócz utworów z singla zespół zaprezentował projekt specjalny „Polish Jazz” poświęcony legendom polskiego jazzu: Krzysztofowi Komedzie, Zbigniewowi Namysłowskiemu i Tomaszowi Stańko.

 


Kwintet Wojtka Mazolewskiego, obok lidera tworzą: Oskar Torok – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Joanna Duda – instrumenty klawiszowe, Kuba Janicki – perkusja. 

  

 

EABS 

Zanim wykrystalizował się zespół w dzisiejszym kształcie, EABS był swego rodzaju movementem, ideą. Rekonstrukcją dekonstrukcji. Był również hołdem dla twórczości Ahmada Jamala, Gila Scotta Herona, Jay Dee, Pete Rocka oraz wielu innych muzycznych legend. Organizowane przez EABS, sesje na początku zrzeszały większą ilość improwizujących muzyków. Do każdego spotkania w klubie Puzzle dołączali spontanicznie instrumentaliści, dowiadujący się o tym wydarzeniu przypadkowo. Kilku z nich dołączyło do składu na stałe. Tak wyklarował się septet.

 

EABS to próba nowego podejścia do jazzu przez pryzmat hip-hopowego brzmienia, na którym wychowali się muzycy. Łącząc wpływy soulu, funku, hip-hopu, elektroniki i świeżego podejścia do kompozycji, zespół stara się tchnąć w jazz ogień, przywracając temu gatunkowi dawny blask, nie zwracając uwagi na panującą etykietę, wciąż poszukując i eksperymentując.

 
Debiutancki krążek EABS pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu – Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dnia dzisiejszego inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres „post-komedowski” zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego. Album ten jest sumiennie wyselekcjonowaną dawką utworów, zaaranżowanych przez Krzysztofa Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów, animacji oraz kompozycji ilustrujących wiersze polskich poetów recytowanych po niemiecku. 

  

 

Skicki-Skiuk 

 

Wyobraź sobie czterech młodych muzyków jazzowych, albo inaczej... Nie wyobrażaj sobie muzyków jazzowych, bo SKICKI-SKIUK, to czterech przyjaciół, którzy tym co robią, jak robią i nawet tym jak wyglądają, wychodzą poza schemat jazzowego stereotypu. Lubią się na scenie i poza nią, a najbardziej na świecie kochają grać ze sobą - co słychać (i widać). SKICKI-SKIUK to zespół, nie projekt. Jego nazwa pochodzi od końcówek nazwisk: Darek RubinowSKI (saksofon tenorowy), Jakub MizeraCKI (gitara), Jakub MiarczyńSKI (perkusja), Roman ChraniUK (kontrabas), choć każdy z członków zespołu potrafi rozszyfrować tę nazwę na 23 różne sposoby. Nadal myślisz, że jazz nie jest dla Ciebie? Przyjdź i spróbuj, przekonaj się na własne uszy. A jeśli jesteś fanem jazzu, sprawdź czy słusznie dostali Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz Nad Odrą.

 

SKICKI-SKIUK od momentu powstania, święcą triumfy na festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce, a publiczność ich uwielbia. Swój styl określają jako „jazzowy kociołek Panoramixa” i twierdzą, że “na scenie zamieniają się w MegaZorda”. Używając mniej niestandardowej nomenklatury wyjaśniają, że “lubią jak się dzieje”, a ich twórczość wychodzi poza ramy ściśle określonego gatunku. Gdyby nie jazzowy mur w postaci saksofonisty, byliby najlepszą kapelą rockową w tej części Europy... Łączą w sobie absolutną wolność, angażują emocjonalnie odbiorcę, udowadniając, że w muzyce improwizowanej nie ma miejsca na podziały i czysto racjonalne podejście do materii - wszystko to okraszone sporą dawką humoru i luzu scenicznego. Kompozycje SKICKI-SKIUK to oswojone, współczesne brzmienie o swingowo-bluesowych korzeniach, romansujące z dźwiękami o młodszym rodowodzie. Ale mimo ekstatycznego charakteru muzyki, którą tworzą, niezwykle ważna jest dla nich jakość tego co prezentują, precyzja wykonawcza i wirtuozeria (jako jeden z najwyższych celów ich dążeń). Zdecydowaną większość repertuaru koncertowego stanowią autorskie kompozycje zespołu. Ogromny potencjał SKICKI-SKIUK został szybko dostrzeżony, m.in. przez Leszka Możdżera, który wziął zespół pod swoje skrzydła podczas nagrywania debiutanckiej płyty. Album o wpadającym w ucho tytule - CHRARUMIMIA - ukaże się na początku lata 2017r.

 

Oto przyszłość polskiego jazzu. Grają zespołowo, na luzie, nie boją się sięgnąć po rockowe nuty i solówki, a wszystko to podają z humorem i energią. - Gazeta Wyborcza, 30.04.2017

 

 

 

 

Jazz na Woodstocku organizowany jest przy współpracy z magazynem Jazz Forum. Jazz Forum to ukazujący się od ponad 50 lat magazyn JAZZ FORUM ma swój stały krąg czytelników i bogatą tradycję. To najdłużej istniejące, najbardziej prestiżowe i opiniotwórcze pismo jazzowe w Polsce. Piszą dla niego czołowe pióra polskiej krytyki jazzowej, wśród nich muzycy o uznanym autorytecie. Rzetelność przekazu, aktualność, kompetencja, dbałość o perfekcyjną formę – to cechy charakterystyczne tego wydawnictwa. Do każdego wydania, w nakładzie dla prenumeratorów, dołączane są płyty kompaktowe prezentujące na ogół nagrania najciekawszych, najbardziej obiecujących młodych zespołów polskiego jazzu.

 

POKAŻ PODOBNE
2018-02-02 13:17:02

Weekend z 23. Przystankiem Woodstock

Powróćmy przez chwilę na gorące, woodstockowe pole i przeżyjmy to jeszcze raz. W ten weekend Radio Woodstock przygotowało dla Was ogromne dawkę muzyki z 23. Przystanku Woodstock.

2018-03-05 11:30:53

Pierwszy gość Akademii Sztuk Przepięknych 2018

Jak osiągać swoje marzenia i żyć aktywnie? Pierwszym gościem Akademii Sztuk Przepięknych w 2018 roku będzie Jerzy Górski!

2018-01-31 15:45:43

Czekamy do poniedziałku na Wasze płyty!

Już tylko do poniedziałku możecie wysłać do nas płytę i zgłosić się na Eliminacje do 24. Przystanku Woodstock! Czas przyjmowania zgłoszeń upływa 5 lutego 2018 (liczy się data stempla pocztowego).

ZOBACZ TEŻ
nota prawna
nota prawna