Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej pochodzącej z szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z muzyką miksowaną przez dj'ów. Bezbłędne połączenie tradycji i nowoczesności, wirtuozeria i ogromna świadomość tego, jak kształtować muzykę, sprawia że zespół jest jednym z najciekawszych projektów muzycznych w kraju.
Debiutancki album kapeli, "Hop Sa Sa," został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i producent epokowych mariaży kapeli Trebuniów-Tutków z Twinkle Brothers i Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali "Hop Sa Sa" za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku. W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w 2003 roku w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo world music - "JARO", a w 2004. przez amerykańskie "Harmonia Mundi/World Village". "Wiosna Ludu" w 2003 roku otrzymała nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. Z kolei w roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".
W 2006 Kapela ze Wsi Warszawa otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy. W 2015 roku ukazuje się efekt ponad dwuletniej skomplikowanej pracy studyjnej - dwupłytowy album "Święto Słońca", na którym poza Kapelą pojawili się znamienici zagraniczni goście jak awangardowa wokalistka z Galicji Mercedes Peón, geniusz kemanche z Iranu Kayhan Kalhor czy wirtuoz sarangi Ustad Liaquat Khan z Indii.
Pod koniec 2020 roku ukazał się najnowszy krążek zespołu, zatytułowany "Uwodzenie". Zespół ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem - historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły.
W tym roku zespół powraca na Najpiękniejszy Festiwal Świata, na którym wystąpił w 2014 roku. Kapela ze Wsi Warszawa zagra na Nocnej Scenie Akademii Sztuk Przepięknych.
Wysoka temperatura po 31. Finale WOŚP powoli opada. Dla nas oznacza to tylko jedno — czas wrócić do planowania kolejnej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata! Na pół roku przed 29. Pol'and'Rock Festival podsumowujemy to, co już wiemy!
Wyczekując sylwestrowych zabaw, patrzymy wstecz i podsumowujemy nasze działania w 2022 roku.
Wraz z Kwiatem Jabłoni przygotowaliśmy mikołajkową niespodziankę dla wszystkich fanów! Długo wyczekiwany i niezwykły koncert zespołu z tegorocznego Najpiękniejszego Festiwalu Świata będzie do obejrzenia w całości na kanale KręciołaTV na YouTubie od 6 grudnia od godziny 19:00.