Aktualności

Kroke na Najpiękniejszym Festiwalu Świata

2021-06-28 21:03:12

 

Nazwa Kroke w języku jidysz oznacza miasto Kraków, i to właśnie do bogatej, wielokulturowej i różnorodnej etnicznie historii dawnej stolicy Polski odwołują się tworzący zespół artyści. Kapela została powołana do życia przez trójkę przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej w 1992 roku.

Trio składa się z artystów poszukujących, którzy nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Kapela gra muzykę instrumentalną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl. Kroke to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem, kasecie zespołu.

 

Kroke. fot. materiały prasowe zespołu

 

Spotkanie ze Stevenem Spielbergiem zaowocowało występem kapeli w Jerozolimie podczas uroczystości Survivors Reunion, który stanowił dla zespołu swoiste błogosławieństwo - rozmowy z ocalałymi, w tym z klezmerami, uzmysłowiły muzykom, że tworzenie muzyki, którą skazano na zapomnienie ma głębszy sens. Spielberg przesłał kasetę kapeli Peterowi Gabrielowi, który w 1997 roku zaprosił zespół do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD

Latem 2001 roku, podczas występów w Kornwalii, doszło do pierwszego spotkania Kroke z Nigelem Kennedym. Artysta wykazał natychmiastową gotowość do współpracy, której zwieńczeniem stało się wydanie wspólnej płyty “East Meets East” w 2003 roku. Kroke otrzymało także nominację do nagrody BBC Radio 3 w kategorii „World music”, a współpraca z Nigelem Kennedym przerodziła się w serię entuzjastycznie przyjmowanych na europejskich festiwalach koncertów. 

Na dyskografię kapeli składa się 20 krążków. W swojej karierze zespół rozwija swoje brzmienie, powoli odchodząc od czysto klezmerskiego brzmienia i czerpiąc inspiracje z brzmień muzyki orientalnej, bałkańskiej i jazzowej, budując swój własny, indywidualny i rozpoznawalny styl.

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2021-07-20 12:03:48

Zgłoś swoją Domówkę

Wzorem 26. Pol'and'Rock Festival - Najpiękniejszej Domówki Świata, również w tym roku przygotowaliśmy dla Was wyjątkową mapę Domówek! Zgłoś swoją Domówkę na mapie i pokaż skąd będziesz oglądać transmisję 27. Pol'and'Rock festival.

2021-07-27 00:12:04

Z Eliminacji na Dużą Scenę Pol'and'Rock Festival

Gramy, co lubimy, a występy tych artystów na Eliminacjach szczególnie przypadły nam do gustu. Przedstawiamy nowych, ciekawych artystów, których muzykę będziecie mogli okazję poznać na Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

2021-07-19 20:18:53

Trupa Trupa na Nocnym ASP

Po raz pierwszy na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zagra znana na całym świecie kapela altrockowa, Trupa Trupa. Zespół wystąpi na Nocnej Scenie Akademii Sztuk Przepięknych.

ZOBACZ TEŻ