Aktualności

Kroke na Najpiękniejszym Festiwalu Świata

2021-06-28 21:03:12

 

Nazwa Kroke w języku jidysz oznacza miasto Kraków, i to właśnie do bogatej, wielokulturowej i różnorodnej etnicznie historii dawnej stolicy Polski odwołują się tworzący zespół artyści. Kapela została powołana do życia przez trójkę przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej w 1992 roku.

Trio składa się z artystów poszukujących, którzy nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Kapela gra muzykę instrumentalną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl. Kroke to też jeden z pierwszych zespołów, który wyszedł ze swoją muzyką do publiczności. Muzyków można było spotkać na ulicach i w klubach krakowskiego Kazimierza, kiedyś żydowskiej części miasta. Grali kompozycje dla jednych całkiem nieznane, w innych zaś budzące wspomnienie świata, który dawno odszedł w zapomnienie. To właśnie tam po raz pierwszy można było usłyszeć utwory, które w 1993 roku ukazały się na pierwszej, wydanej własnym nakładem, kasecie zespołu.

 

Kroke. fot. materiały prasowe zespołu

 

Spotkanie ze Stevenem Spielbergiem zaowocowało występem kapeli w Jerozolimie podczas uroczystości Survivors Reunion, który stanowił dla zespołu swoiste błogosławieństwo - rozmowy z ocalałymi, w tym z klezmerami, uzmysłowiły muzykom, że tworzenie muzyki, którą skazano na zapomnienie ma głębszy sens. Spielberg przesłał kasetę kapeli Peterowi Gabrielowi, który w 1997 roku zaprosił zespół do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD

Latem 2001 roku, podczas występów w Kornwalii, doszło do pierwszego spotkania Kroke z Nigelem Kennedym. Artysta wykazał natychmiastową gotowość do współpracy, której zwieńczeniem stało się wydanie wspólnej płyty “East Meets East” w 2003 roku. Kroke otrzymało także nominację do nagrody BBC Radio 3 w kategorii „World music”, a współpraca z Nigelem Kennedym przerodziła się w serię entuzjastycznie przyjmowanych na europejskich festiwalach koncertów. 

Na dyskografię kapeli składa się 20 krążków. W swojej karierze zespół rozwija swoje brzmienie, powoli odchodząc od czysto klezmerskiego brzmienia i czerpiąc inspiracje z brzmień muzyki orientalnej, bałkańskiej i jazzowej, budując swój własny, indywidualny i rozpoznawalny styl.

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-07-21 12:47:00

Najmłodsi na Najpiękniejszym Festiwalu Świata

28. Pol'and'Rock Festival to wydarzenie dla wszystkich - niezależnie o wieku. Na naszym Festiwalu świetnie bawią się całe rodziny - dzieci, rodzice i dziadkowie. Dowiedzcie się, jak dbać o najmłodszych festiwalowiczów i jakie atrakcje czekają na nich na tegorocznym Festiwalu.

2022-08-02 19:00:00

Najciekawsze warsztaty na P'n'R! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

Akademia Sztuk Przepięknych na Pol'and'Rock Festival to nie tylko miejsce spotkań i rozmów z gośćmi, ale również liczne warsztaty przygotowywane przez organizacje pozarządowe dla festiwalowiczów. W tym roku w Strefie NGO obecnych będzie aż 65 organizacji!

2022-06-08 11:15:00

Winyl z koncertem Kasi Kowalskiej już w sprzedaży

Pół roku po premierze wydawnictwa CD/DVD do oferty SiemaShop trafiły płyty winylowe z zapisem koncertu Kasi Kowalskiej podczas 27. Pol'and'Rock Festival.

ZOBACZ TEŻ