Aktualności

Legendy polskiej kinematografii na ASP

2021-02-26 15:06:10

 

Wśród gości, którzy odwiedzili wzgórze Akademii Sztuk Przepięknych na Najpiękniejszym Festiwalu Świata znalazły się gwiazdy srebrnego ekranu, postaci kluczowe dla rozwoju polskiej kinematografii - mieliśmy niezwykłą okazję by posłuchać twórców i twórczyń, reżyserów, reżyserki, aktorki i aktorów. Goście ASP zawsze dają nam ogromną moc inspiracji, dzielą się swoimi przemyśleniami i wspomnieniami. Warto jest wrócić do spotkań legendami polskiej (i światowej!) kinematografii, bo niosą one w sobie ogromny ładunek wiedzy, natchnienia oraz są świetną okazją do tego, by poznać gości zupełnie innej niż dotychczasowa, perspektywy. Poznajemy ludzi pełnych pasji, którzy z werwą dzielą się swoimi przemyśleniami i pomysłami. 

 

Spotkanie w namiocie ASP. fot. Basia Lutzner

 

 

Jedną z pierwszych osób, która oczarowała publiczność magią srebrnego ekranu była Anna Dymna. Aktorka telewizyjna i teatralna, która swoją imponującą karierę rozpoczęła w latach 70. 20-wieku współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Kinomaniacy znają Annę Dymną z ról filmowych w produkcjach, które przeszły do kanonu polskiej kinematografii, takich jak Trędowata i Znachor w reżyserii Jerzego Hoffmana, czy w produkcjach reżyserowanych przez Janusza Machulskiego czy Krystynę Jandę. Aktorka jest również ceniona za swoje role teatralne. W teatrze pracowała z reżyserami takimi jak Jak Klata, Andrzej Wajda, czy Kazimierz Kutz. Anna Dymna prowadzi też Fundację "Mimo Wszystko", której celem jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Fundacja Anny Dymnej uplasowała się na drugim miejscu w rankingu zaufania społecznego, zdobywając 83%. Pełna ciepła, humoru i dystansu rozmowa z aktorką ASP to punkt obowiązkowy dla każdego wielbiciela filmu, telewizji, i teatru!

 

 

 

Kolejnym wybitnym gościem, który spotkał się z publicznością na wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych był Bohdan Łazuka. Aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, artysta estradowy i konferansjer, najbardziej znany z błyskotliwego wykonania ról charakterystycznych. Aktor zdobył uznanie dzięki występom w kabaretach - najpierw w Kabarecie Szpak i Kabarecie Starszych Panów. Gościł na deskach warszawskich teatrów takich jak teatr Współczesny, Syrena, Komedia, Rozmaitości i Kwadrat. Karierę filmową zaczął w 1958 roku i podbił serca wielbicieli kina dzięki brawurowym występom w komediach: Nie lubię poniedziałku, Poszukiwany, poszukiwana, czy Brunet wieczorową porą. Spotkanie z Łazuką na festiwalu to okazja do tego, by lepiej poznać legendę polskiej rozrywki. 

 

 

Oprócz znanych i lubianych aktorów na ASP gościli też reżyserzy. Spotkanie z mistrzem Andrzejem Wajdą - laureatem statuetki Oskara za całokształt twórczości, reżyserem, który ukształtował rozwój kinematografii nie tylko w Polsce ale też na całym świecie, było dla wielu osób spełnieniem marzeń. Reżyser zainicjował ruch zwany polską szkołą filmową i współtworzył wrażliwe na problemy społeczne kino moralnego niepokoju. Andrzej Wajda był reżyserem teatralnym i filmowym, w młodości aktywnym malarzem. Plastyczną wrażliwość twórcy można dostrzec we wszystkich dziełach reżysera. Rozgłos przyniosły mu filmy w których odważnie rozliczał się z pokłosiem II Wojny Światowej w Polsce. Wajda był reżyserem odważnym i bezkompromisowym, tworząc kino społecznie zaangażowane, piętnujące wpływ ustroju komunistycznego na rozwój jednostki i społeczeństwa. Spotkanie z Andrzejem Wajdą - legendą polskiej kinematografii - było niezwykłą okazją do tego, by wysłuchać co reżysera inspiruje, w jaki sposób pracuje, i co motywuje go do artystycznych poszukiwań. Spotkanie z mistrzem na ASP to punkt obowiązkowy dla każdego, kto lubi i ceni polskie kino. 

 

 

Na ASP gościła też Agnieszka Holland - światowej sławy reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka. Holland jest jedną z najwybitniejszych przedstawicielek nurtu kina moralnego niepokoju. Pierwszy film wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland miał swoją premierę w 1975 roku, a uznanie poza granicami kraju reżyserka zdobyła za sprawą filmu Aktorzy Prowincjonalni w 1978 roku, zaledwie trzy lata po debiucie. Agnieszka Holland realizowała filmy we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, a jej produkcje, takie jak Gorzkie Żniwa i Europa, Europa które stanowią gorzkie rozliczenie z jednostkowymi dramatami ludzi znajdujących się na uboczu politycznych wydarzeń, zdobyły nominację do Oscara w kategorii filmu nieaglojęzycznego. Kolejne filmy, już realizowane w Polsce - czyli W ciemności (również nominowany do Oscara w kategorii filmu nieaglojęzycznego) i Obywatel Jones otrzymały Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Agnieszka Holland jest przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej. Spotkanie z reżyserką na wzgórzu ASP było wyjątkową okazją do poznania jej osobistej perspektywy na twórczość, film, sztukę oraz jej spojrzenia na historię naszego kraju. 

 

 

 

W gronie gości ASP znalazł się też reżyser i scenarzysta Wojciech Smarzowski, znany szerokiej publiczności z filmów takich jak Pod Mocnym Aniołem, Róża, czy Kler. Reżyser nie stroni od tematów społecznie trudnych i kontrowersyjnych. Bezkompromisowo odsłania słabości polskiego społeczeństwa, piętnuje hipokryzję, zakłamanie i obłudę panującą w środowisku elit. Reżyser nie daje widzom taryfy ulgowej, a jego filmy są często brutalnym, przerysowanym obrazem szarej rzeczywistości w Polsce. Smarzowski to też pełny energii i ciekawości świata rozmówca, o czym możemy przekonać się podczas spotkania z reżyserem na ASP. 

 

 

Na Akademii Sztuk przepięknych gościliśmy znakomitych aktorów i aktorki. Charyzmatyczny Bogusław Linda, który na ASP zawitał w 2014 roku nawiązał z licznie zgromadzoną w namiocie ASP publicznością świetny kontakt, to aktor którego nie trzeba przedstawiać. Odtwórca świetnych ról, które na długo zapadły w pamięć widzów, znany z filmów takich jak Psy, Tato, Pan Tadeusz. Artysta współpracował z czołowymi, światowej sławy reżyserami - Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland, czy Władysławem Pasikowskim. Linda określany jest często mianem "jednego z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych". Warto jest obejrzeć pełne energii, humoru i charyzmy spotkanie, by lepiej poznać tego wyjątkowego aktora. 

 

 

W 2016 roku mieliśmy okazję gościć wyjątkowy duet ojca i syna - Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr spotkali się z publicznością na osobnych spotkaniach, jednak na każdym z nich w namiocie ASP panowała wyjątkowa, pełna ciepła i humoru atmosfera. Jerzy Stuhr podzielił się z publicznością tym, co inspiruje go do działania i tworzenia, oraz wytłumaczył jak wielką siłę daje mu interakcja z widownią teatralną. Aktor, który jest też profesorem sztuk teatralnych i pedagogiem, znany jest z ról teatralnych i z pracy z reżyserami takimi jak Andrzej Żuławski, Krzysztof Kieślowski, czy Nanni Moretti. Maciej Stuhr to aktor, reżyser i scenarzysta, felietonista i konferansjer. Debiutował w filmie Krzysztofa Kieślowskiego Dekalog X, by potem zdobyć popularność jako osobowość kabaretowa. Aktor jest laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za role w 33 scenach z życia oraz Orła za rolę w Pokłosiu

 

 

 

 

 

Znakomitości ze świata dziesiątej muzy nie zabrakło również na Najpiękniejszej Domówce Świata. Zaproszenie na ASP do warszawskiego studia festiwalu przyjęła Joanna Kulig, aktorka filmowa, telewizyjna  i utalentowana wokalistka. Joanna Kulig podbiła serca międzynarodowej publiczności liryczną, pełną emocji rolą w filmie Zimna Wojna, który był nominowany do Oscara w kategorii filmu nieaglojęzycznego. Za rolę w tym filmie Pawła Pawlikowskiego aktorka zdobyła Europejską Nagrodę Filmową. Aktorka ma też na koncie główną rolę w przebojowej produkcji Netflixa, The Eddy, gdzie urzekła widzów nie tylko pełną niuansów grą aktorską ale też wspaniałym wykonaniem piosenek. Joanna Kulig dała się poznać jako pełna ciepła, inspirująca rozmówczyni, o czym możecie się przekonać oglądając nagranie ze spotkania z artystką z 2020 roku. 

 

 

 

Podczas spotkań ASP na Najpiękniejszej Domówce Świata, czyli internetowej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata, mieliśmy okazję posłuchać rozmowy z niekwestionowanym gigantem polskiej kinematografii, czyli z Januszem Gajosem. Aktor, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów to człowiek o niezwykłej charyzmie, która idzie w parze z niezwykłym talentem i doskonałym warsztatem aktorskim. Janusz Gajos debiutował w na srebrnym ekranie w 1964 roku, i od tego czasu na stale zagościł nie tylko w kinach, ale też, za sprawą ról w Teatrze Telewizji, na ekranach telewizorów w całej Polsce. Rozmowa z bezkompromisowym, pełnym energii aktorem stała się jednym z najciekawszych spotkań na ASP. Jeżeli interesuje Was kultura w Polsce, nie możecie ominąć rozmowy z Januszem Gajosem. 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-10-14 14:05:00

Wróć do tegorocznych spotkań ASP!

Akademia Sztuk Przepięknych to wyjątkowe miejsce, gdzie rokrocznie na Najpiękniejszym Festiwalu Świata odbywają się ważne rozmowy i spotkania. Zapraszamy do ponownego wysłuchania tegorocznych spotkań - w jesienne weekendy na kanale KręciołaTV na YouTubie!

2022-10-07 14:50:00

Złoty Bączek powraca! Plebiscyt startuje już dzisiaj!

Kurz na festiwalowym polu już opadł — to znak, że czas wystartować z plebiscytem Złotego Bączka! W tej edycji Wy, Najpiękniejsza Publiczność Świata, będziecie mogli głosować na swojego faworyta spośród 39 zespołów!

2022-10-27 12:00:00

Audycja Zaraz Będzie Ciemno w Antyradiu!

Nie lubicie poniedziałków? Przytłacza was jesienna chandra? Mamy na to sposób! W każdy poniedziałkowy wieczór rozsiądźcie się wygodnie i wyruszcie w rockową podróż z Jurkiem Owsiakiem, podczas autorskiej audycji Zaraz Będzie Ciemno na antenie Antyradia!

ZOBACZ TEŻ