Aktualności

Łona i Webber & The Pimps na Pol'and'Rock

2021-07-05 09:27:33

 

Łona i Webber to pochodzący ze Szczecina duet, w skład którego wchodzą raper Adam “Łona” Zieliński i producent Andrzej “Webber” Mikosz. W tym roku mija dwadzieścia lat od wydania płyty “Koniec żartów” – oficjalnego debiutu, który ukazał się nakładem cenionej wytwórni Asfalt Records, znanej z wydawania ambitnej odmiany hip-hopu (m.in. Fisz, Rasmentalism, Taco Hemingway). Już przy okazji pierwszego albumu zwrócono uwagę na niebanalny styl Łony, pełny inteligentnego humoru, słownych gier i posługujący się zręczną puentą oraz na produkcje Webbera, ze smakiem nawiązujące do klasycznej nowojorskiej stylistyki, jednocześnie swobodnie czerpiące z analogowej syntezy. Łona od początku przyzwyczaja słuchacza do nietypowego charakteru swojej twórczości - poczynając od rozmowy telefonicznej z Bogiem (interpretacja tego utworu była jednym z tematów na maturze z języka polskiego), poprzez konwersację z cutami (skrecze oparte na fragmentach utworów innych artystów), aż do rapowania bez użycia polskich znaków (na przekór internautom stroniącym od używania prawego klawisza ALT). To tylko część nietuzinkowych pomysłów realizowanych przez szczecińskich artystów; tylko oni mogą napisać do prezydenta Iranu list proponując mu konsumpcję napojów wyskokowych, potraktować poczciwy kaloryfer jako pretekst do metafizycznych rozważań bądź sprowadzić do wspólnego mianownika Witolda Gombrowicza z Azealią Banks. Jak twierdzą sami zainteresowani – dobrze słuchać ich przez wazon.  Ale jeszcze lepiej na scenach klubów i festiwali.

 

Obrana przez szczecinian droga jest konsekwentna. O tym, że były - i są! - z niej wspaniałe widoki na przyszłość przekonują nagrody i wyróżnienia, m.in. nadany przez Aktivista i portal Popkiller tytuł artystów roku, czy obecność w prestiżowych podsumowaniach (Interia.pl – polska muzyka - I miejsce, Dziennik.pl – kategoria hiphop – I miejsce, Gazeta Wyborcza – kat. Polska – 4 miejsce). Rolę kropki nad i pełni płyta “Nawiasem mówiąc”, wydana przez artystów w 2016 r., we własnej wytwórni Dobrzewiesz, w kilka miesięcy po premierze albumu uzyskała status Złotej Płyty, drugiej w dorobku szczecinian. Zawarte na niej nagrania dobitnie odzwierciedlają, że od debiutu zdążyło już minąć półtorej dekady; Łona nie tylko rapuje, ale wręcz krzyczy na temat przemijania, załamuje ręce nad barbarzyństwem społeczeństwa nie pozwalającego mu spokojnie poczytać, myśli o dzieciach (choć nie pamięta ich imion), a pomiędzy kultywowaniem zgubnych nałogów i żonglowaniem erudycyjnymi nawiązaniami znajduje czas, by z właściwym mu wdziękiem wbić parę szpilek. W gorzkiej, śmieszno-strasznej publicystyce obrywa się scenie – muzycznej i politycznej.

 

Raper nie oszczędza nikogo, ze sobą włącznie. Webber brawurowo podpiera się elektroniką, wykorzystuje żywe instrumenty i choć nie ściga się z trendami, przekonuje, że wie, co w muzyce piszczy, stuka, klekocze i powarkuje. Wszystkie kompozycje utrzymane ą przy tym w hiphopowych ryzach, wyważone i przemyślane. Tu nie ma przypadkowych dźwięków, zaś współpraca między raperem i producentem jest podręcznikową definicją twórczej chemii. "Nawiasem mówiąc" zostało doskonale przyjęte przez krytykę – od branżowych portali po tygodniki opinii. "Więcej tu smaku, sensów i bystrych spostrzeżeń niż w niejednej książce" – podsumował w "Polityce" Bartek Chaciński. Kipiące sceniczną energią koncerty Łony i Webbera od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Artyści występowali na wielu największych festiwalach w naszym kraju Przystanek Woodstock, Heineken Opener, Off Festival, Coke Live Festival, Hip Hop Kemp, Męskie Granie.

 

Ósme wydawnictwo formacji, minialbum "Śpiewnik domowy", ukazał się w 2020 roku i uplasował się na pierwszym miejscu listy OLiS. Po raz kolejny kawałki są pełne trafnych obserwacji, erudycyjnych zabaw słowem i znakomitych sampli. 

 

Łona i Webber & The Pimps wystąpili na Małej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata w 2016 roku. Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez publikę i stał się dowodem na to, że Festiwal jest otwarty na różne gatunki muzyczne. 

 

Łona i Webber fot. materiały prasowe

 

W tym roku Festiwal Pol'and'Rock ma formę hybrydową, a tych, którzy nie zdobyli wejściówek na wydarzenie, organizatorzy zapraszają na transmisję koncertów i spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych, która będzie dostępna, między innymi, na YouTubeTwitchu Facebooku. Internauci będą mogli spędzić ponad 50 godzin na internetowej edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Pol'and'Rock Festival będzie też można oglądać i słuchać na Onet.pl i na antenie Antyradia.

 

POKAŻ PODOBNE
2022-12-05 21:40:00

Poznaliśmy kolejne zespoły, które zagrają podczas finałowego koncertu w Warszawie!

W audycji Zaraz Będzie Ciemno, Jurek Owsiak ogłosił kolejne zespoły, które zagrają 29 stycznia 2023 roku na Placu Bankowym w Warszawie! Do składu dołączają: Blenders, Kashell, Żurkowski i Dziwna Wiosna!

2022-11-21 15:10:00

Festiwalowa Lista Przebojów – czas start!

Gotowi, do startu, start! Ruszamy z Festiwalową Listą Przebojów, czyli plebiscytem, w którym wy – Najpiękniejsza Publiczność Świata – wybieracie najlepsze utwory w historii Pol’and’Rock Festival, dawniej zwanego Przystankiem Woodstock!

2022-11-28 21:30:00

31. Finał WOŚP - poznaliśmy pierwszych artystów!

W poniedziałek 28 listopada, w swojej autorskiej audycji Zaraz Będzie Ciemno, Jurek Owsiak ogłosił pierwsze zespoły, które zagrają podczas warszawskiego 31. Finału WOŚP. Koncerty odbędą się 29 stycznia na Placu Bankowym w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ