Aktualności

Lordi na Pol’and’Rock Festival!

2019-06-17 20:14:39

 

Potwornie dobry ciężki metal zagości na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Fińska formacja grająca muzykę z pogranicza hard rocka i melodycznego death metalu wystąpi drugiego dnia festiwalu.

 

 

Założona w 1992 roku kapela szerokiej publiczności znana jest z bezprecedensowego tryumfu podczas konkursu Eurowizji w 2006, jednakże fani ciężkich brzmień i stylizacji rodem z horrorów już wcześniej śledzili rozwój tej przerażającej fińskiej formacji. Kapela powstała w Rovaniemi z inicjatywy wokalisty, autora tekstów, pomysłodawcy i projektanta ekstrawaganckich kostiumów, występującego pod pseudonimem Mr Lordi. Lordi początkowo było solowym projektem absolwenta szkoły filmowej i zawodowego charakteryzatora, który czerpał inspirację ze świata horroru i stylistyki spopularyzowanej przez kapelę KISS. Świat usłyszał o zespole w 2002 roku, gdy po kilku latach poszukiwania wytwórni płytowej Lordi wydało swoją debiutancką płytę “Get Heavy”, a promujący ją singiel “Would You Love a Monsterman” wspiął się na sam szczyt fińskiej listy przebojów. Lordi zagrało trasę koncertową z kapelą Nightwish, zyskując rzesze nowych fanów w Europie. W zeszłym roku ukazał się najbardziej skandalizujący jak dotąd, dziewiąty krążek zespołu, zatytułowany “Sexorcism”. 

 

 

U podstaw stylu muzycznego kapeli leżą dwa gatunki ciężkiej muzyki — charakteryzujący się agresywnym wokalem i drapieżnymi gitarami elektrycznymi hard rock i stawiający na growling i screaming w wokalu oraz na ciężkie hipnotyzujące perkusyjne rytmy melodyczny death metal. Co ciekawe, styl grania Lordi zmienia się z każdą płytą. Raz, jak na debiutanckim krążku “Get Heavy” czy na nagraniach z “The Arockalypse”, oscyluje w granicach klasycznego hard rocka, a raz zmierza w kierunku cięższych, bardziej alternatywnych brzmień, a krążek “To Beast or Not To Beast” to nagrania typowo heavy metalowe.

 

 

Fuzja ciężkiej muzyki i makabrycznych kostiumów noszonych przez członków kapeli to styl, który krytycy określają mianem “shock rock” wypromowany przez kapele takie jak KISS, Alice Cooper czy Twister Sister w latach 80 ubiegłego wieku. Epatujące makabrą kostiumy członków zespołu zachwycają precyzją wykonania i pomysłowością, przywodząc na myśl stroje z wysokobudżetowych horrorów. Mr Lordi dba o to, by stroje członków zespołu oddawały charakter muzyków, a każda z postaci tworzących zespół, czyli grający na gitarze Amen wystylizowany na koszmarną mumię, basista OX przebrany za makabrycznego człowieka-byka, keyboardzistka Hella wystylizowana na kukiełkę z piekła rodem, czy upiorny kaznodzieja Mana grający na perkusji ma dokładnie przemyślaną historię. Kostiumy członków kapeli są odświeżane i projektowane na potrzeby nowych wydawnictw i promujących je tras koncertowych. Artyści dbają o zachowanie anonimowości i publicznie pokazują się tylko upiornych maskach i kostiumach, tak, by nie naruszyć wizerunku całej kapeli.

 

Występy Lordi to prawdziwe widowisko okraszone nie tylko mrożącymi krew w żyłach kostiumami, ale też imponującym projektem sceny i ekstrawaganckimi pokazami pirotechnicznymi. Jak dotąd muzycy grali na festiwalach takich jak Ozzfest, Hellfest, czy Wacken Open Air. W sierpniu zaprezentują się na Dużej Scenie Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą! 

 

Lordi zagra w Kostrzynie nad Odrą

POKAŻ PODOBNE
2019-05-20 11:53:33

Zobacz, kto wystąpi na Scenie Viva Kultura w środę

Znamy już wykonawców pierwszego dnia Sceny Viva Kultura w Pokojowej Wiosce Kryszny. W tym roku po raz pierwszy nie będzie to namiot a scena plenerowa. Sprawdź, kto zagra na niej w środę, 31 lipca!

2019-05-06 14:55:57

Horskh na Pol'and'Rock Festival

Francuskie trio grające awangardową syntezę hard electro i muzyki industrialnej zaprezentuje się na Małej Scenie Pol’and’Rock Festival. Ich występ 2 sierpnia to prawdziwa gratka dla słuchaczy poszukujących nowatorskich rozwiązań muzycznych i ciekawych aranżacji.

2019-04-29 12:36:42

Gogol Bordello na Pol'and'Rock 2019!

Buntowniczy punk, cygańskie umiłowanie wolności i kozacka fantazja – to kwintesencja tej żywiołowej kapeli z Nowego Jorku. Wielonarodowa formacja będzie świętować swoje dwudziestolecie wraz z publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Pierwszego dnia festiwalu nie może zabraknąć was na koncercie Gogol Bordello.

ZOBACZ TEŻ