Aktualności

Ludzie nauki na ASP

2021-03-04 17:26:33

 

Czy jest jeszcze takie miejsce na świecie, gdzie w atmosferze pełnej przyjaźni i wzajemnego szacunku możemy spotkać się z czołowymi przedstawicielami świata nauki? Na wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych mieliśmy okazję gościć wybitnych naukowców, praktyków, badaczy i teoretyków. 

 

Akademia Sztuk Przepięknych to miejsce gdzie publiczność Najpiękniejszego Festiwalu Świata ma okazję wziąć udział w wyjątkowych, pełnych inspiracji spotkaniach z wybitnymi postaciami świata nauki, sztuki, polityki. Tym razem przyjrzymy się najciekawszym spotkaniom z udziałem ludzi świata nauki, który tak hojnie dzielili się z nami swoją wiedzą, opowieściami i spojrzeniem na świat. 

 

Spotkanie na ASP. fot, Basia Lutzner

 

Bohaterem jednego ze spotkań na ASP był gigant językoznawstwa, postać owiana legendą, czyli profesor Jerzy Bralczyk. Pełen werwy znawca języka polskiego i badacz tego, co, jak, i dlaczego mówimy do siebie i do świata udowodnił, że rozmowa o języku polskim może być porywająca jak najlepsza lektura. Za sprawą świetnego poczucia humoru, ogromnego dystansu do siebie i do świata opowieść profesora o tym, jak używamy języka i jakimi rytuałami owiane są nasze relacje z mową i innymi mówcami, porwała zgromadzoną w namiocie publiczność. Polecamy to spotkanie każdemu, kto z języka polskiego chce korzystać świadomie, mądrze i z sensem. 

 

 

Rozmowy na "ten" temat mogą sprawić, że wielu z nas będzie miało wypieki na buzi. Porozmawialiśmy i posłuchaliśmy więc o seksie, miłości i pożądaniu od wybitnego eksperta do spraw seksualności, psychiatry i psychoterapeuty, profesora nauk medycznych, Zbigniewa Lwa-Starowicza. Spotkanie, które roboczo mogłoby nosić nazwę "wszystko, co chcecie wiedzieć o seksie, ale boicie się zapytać" przyciągnęło do namiotu tłum osób. Profesor Lew-Starowicz podzielił się swoją wiedzą i szerokim doświadczeniem w sposób otwarty, pozbawiony poczucia wstydu i tabu. Rozmowa dotyczyła tematów związanych z seksem i seksualnością ludzką. Seksuolog opowiedział o tym, w jaki sposób pracuje ekspert, z jakimi problemami można się do takiego eksperta zgłosić i jak rozmawiać o seksie. Pozbądźcie się więc uprzedzeń i posłuchajcie rozmowy z badaczem. 

 

 

Dla wielu z nas Bogusław Wołoszański był pierwszym, który pokazał, że historia nie musi być nudna. Dziennikarz, publicysta, i popularyzator nauki w swoich programach udowodnił, że historia - pod warunkiem, że wyjęta z nudnych ram szkolnego programu nauczania - może pasjonować, bawić, uczyć i kryć w sobie nie tylko rozwiązania problemów, z którymi borykamy się dziś, ale też tajemnic, które mamy szansę rozwiązać. Spotkanie z pomysłodawcą, autorem i prowadzącym świetnego programu "Sensacje XX wieku", który stały się kamieniem milowym w rozwoju telewizji i złotym standardem jeżeli chodzi o programy popularnonaukowe, przyciągnęło do namiotu ASP tłum fanów historii. Wołoszański dał się poznać jako fascynujący, energiczny mówca, który z łatwością porwał swoją opowieścią, która bardziej przypominała opowieść sensacyjną niż wykład historyczny. Jesteście ciekawi sensacji z kart historii? Obejrzyjcie spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim! 

 

 

 

Również podczas Najpiękniejszej Domówki Świata nie mogło zabraknąć rozmów z gośćmi ASP. Gościem w naszym wielobarwnym studio była Ewa Zgrabczyńska - dyrektorka poznańskiego ogrodu zoologicznego, badaczka, oraz autorka publikacji naukowych dotyczących ochrony zwierząt oraz zagadnień związanych z ekologią i ochroną środowiska. Ewa Zgrabczyńska jest zaangażowana w obronę praw zwierząt, oraz walkę z przemysłem wykorzystującym zwierzęta, między innymi, w celach rozrywkowych. Szerokiej, międzynarodowej publiczności Zgrabczyńska stała się z znana za sprawą dramatycznej walki o życie tygrysów, które w tragicznych, okrutnych warunkach były przewożone przez terytorium Polski. Spotkanie z aktywistką, która odważnie mówi w imieniu tych, którzy głosu nie mają, było ciekawe i pouczające. Ewa Zgrabczyńska podzieliła się swoją wiedzą dotyczącą ratowania zwierząt i procedur, jakie możemy zastosować, gdy chcemy pomóc zwierzęciu w potrzebie. 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2021-02-26 12:20:00

Wojna i pokój na ASP

Akademia Sztuk Przepięknych to przestrzeń dla tematów ważnych niekiedy trudnych a jednocześnie ciekawych a przede wszystkim takich, które interesują uczestników festiwalu. Jednym z takich tematów, którego próżno szukać w przestrzeni publicznej jest problematyka wojska, obronności, odwagi, patriotyzmu i zagrożenia jakie niesie ze sobą konflikt zbrojny. Na deskach sceny ASP wystąpili wysokiej klasy eksperci, żołnierze, generałowie, publicyści i znawcy historii.

2021-02-24 14:45:00

Muzyczna Akademia Sztuk Przepięknych

Przez wszystkie lata funkcjonowania Akademii Sztuk Przepięknych odbyło się tam również wiele spotkań z wybitnymi muzykami. Przypomnijmy sobie te inspirujące rozmowy!

2021-03-03 10:00:00

Pisarze na Akademii Sztuk Przepięknych

Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Maria Czubaszek to tylko niektórzy pisarze, którzy pojawili się na Akademii Sztuk Przepięknych, żeby rozmawiać z Wami na temat rzeczy ważnych.

ZOBACZ TEŻ