Aktualności

Marcin Dorociński na ASP!

2022-06-20 21:20:00

Despero z "Pitbulla", Tadeusz z "Róży", pułkownik Kukliński z "Jacka Stronga" czy Falski z "Rewersu"- to tylko wybrane role Marcina Dorocińskiego. Zaliczany do ścisłej czołówki aktor zagości na 28. Pol'and'Rock Festival, spotykając się z publicznością Akademii Sztuk Przepięknych.

 

fot. Szymon Szcześniak

 

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy z ponad 25-letnim dorobkiem. Debiutował jeszcze w trakcie studiów na warszawskiej Akademii Teatralnej - pierwsze były role Dona Rodryga w dramacie "Cyd" w Teatrze Telewizji (u Krystyny Jandy) oraz studentów w "Szamance" Andrzeja Żuławskiego i "Domu" Jana Łomnickiego.

 

Rozpoznawalność przyniosła mu rola podkomisarza Despero w "Pitbullu". W pamięci widzów zapisał się również jako Mirosław z "Kiler-ów 2-óch", komisarz Wilk w "Vinci", Anioł Zła we "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", Borys w "Pod Mocnym Aniołem", Grzegorz w "Moje córki krowy", Tadeusz z "Róży", pułkownik Kukliński z "Jacka Stronga" czy Falski z "Rewersu". Jednym z ostatnich filmów, w jakich mogliśmy go zobaczyć, są "Teściowie" w reżyserii Jakuba Michalczuka.

 

Realizuje się także w dubbingu - jego głosem mówili m.in. Kylo Ren z "Gwiezdnych Wojen" i Buster Moon w "Sing". Związany m.in. z warszawskim Teatrem Dramatycznym i Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza.

 

Uhonorowany m.in. Paszportem "Polityki", srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Offskarem, Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, Złotą Kaczką i "Wiktorem". Wielokrotnie nominowany do Orłów. Członek Polskiej Akademii Filmowej.  

 

Działacz społeczny zaangażowany w ochronę przyrody, głównie zagrożonych gatunków zwierząt.  

 

fot. Szymon SzcześniakAktor od lat wspiera Finały WOŚP, przekazując niezwykłe rzeczy na aukcje. W ostatnich latach były to m.in... partia szachów, podpisany oryginalny scenariusz "Gambitu królowej", w którym Dorociński wystąpił, oraz rozmowa o kulisach powstawania serialu.

Spotkanie z Marcinem Dorocińskim odbędzie się 5 sierpnia o 13:30.

Spotkania z gośćmi ASP prowadzą dziennikarze Onet.pl. 

 

Poznaj wszystkich gości Akademii Sztuk Przepięknych!

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ