Aktualności

Mariusz Szczygieł i Filip Springer gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych

2019-05-08 12:39:28

 

Co środę na stronie Pol’and’Rock na Facebooku Jurek Owsiak ogłasza gości Akademii Sztuk Przepięknych. Do grona osób, z którymi będzie się mogła spotkać festiwalowa publiczność, dołączyli dziś dwaj wybitni reporterzy – Mariusz Szczygieł i Filip Springer. Spotkanie odbędzie się 2 sierpnia o godz. 10:00.

 

Mariusz Szczygieł to jeden z najczęściej nagradzanych i przekładanych polskich reporterów. Szerszej publiczności znany jest jako gospodarz programu „Na każdy temat”, emitowanego w telewizji w latach 90.

Z prasą związany od okresu młodzieńczego - debiutował w wieku 16 lat w słynnym „Na przełaj”, obecnie publikuje w „Dużym Formacie” (dodatku do „Gazety Wyborczej”) – jest autorem rubryki „Szczygieł poluje na prawdę”. Zakochany w Czechach, o których zresztą często pisze – za „Gottland”, zbiór reportaży poświęconych Czechom, otrzymał Europejską Nagrodę Literacką i Nike Czytelników. Uważa, że człowiek zawsze będzie potrzebował i poszukiwał kontaktu z drugim człowiekiem. Dlatego reportaż nie zginie.

 

 

Niepodważalny autorytet w dziedzinie reportażu - wykładowca w Polskiej Szkole Reportażu i mentor wielu twórców młodego pokolenia. Autor trzytomowej antologii reportażu w Polsce „100/XX”. Ostatnią wydaną przez niego książką jest „Nie ma”.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Najpierw przeprosiny: dla tych, którzy kupili „Nie ma” w przedsprzedaży z autografem na dowody.com lub wrzenie.pl i jeszcze nie dostali książki. Jestem w stanie szczerze i bez niechęci wpisać sto dedykacji. Po setce zresztą charakter mi brzydnie. Pisma. Wysyłanie wszystkich egzemplarzy jeszcze potrwa kilka dni. A teraz refleksja oczywista, „pantareiczna”, ale pomijana. Idealna na 1 listopada. Warta przypomnienia, bo przecież tak naprawdę wszyscy to gdzieś pod zwojami mózgu wiemy. Zanotowałem ją sobie na marginesie pracy nad książką: "Jest" - nienormalny stan przejściowy, stosunkowo krótkotrwały wobec wiecznotrwałego "nie ma". Epizod ten nie powinien nigdy przesłaniać całości akcji, która wiedzie znikąd donikąd. Chwilowe „jest” powinno nam uświadomić, że tylko w "nie ma" można zachować dostojeństwo. "Jest" potrafi uzależnić człowieka od ludzi, przedmiotów, stanów emocjonalnych i samego siebie. Uzależnienie to starszy brat poniżenia. Człowiek uzależniony zostaje więc bardzo szybko umieszczony w sytuacjach poniżej jego godności. Każde "jest" musi być więc źródłem poniżenia a poniżenie cierpienia. Cierpienia unikniemy stawiając na "nie ma" jako stan naturalny. "Jest" to epizod. #niema @dowodynaistnienie #nonfiction #mariuszszczygieł #mariuszszczygiel fot. @filip_springer

Post udostępniony przez Mariusz Szczygieł (@szczygiel_mariusz)

 

Filip Springer reportaż łączy z fotografią. Zadebiutował w 2011 roku tytułem „Miedzianka. Historia znikania”, który znalazł się w czołówce walczącej o Literacką Nagrodę Nike i Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

Fascynują go problemy architektury i przestrzeni, co najlepiej udowadnia „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, książka będąca efektem projektu poświęconego miastom, które 20 lat temu utraciły status miast wojewódzkich.
Podobnie jak Mariusz Szczygieł związany jest Polską Szkołą Reportażu.

 

 

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem i Filipem Springerem poprowadzi Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu, zdobywca Grand Press 2018 w kategorii „News”, laureat Nagrody im. Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Dziękuję Jurek Owsiak za szansę bycia częścią tego, co tu się dzieje. #polandrock #woodstock

Post udostępniony przez Janusz Schwertner (@janusz_schwertner)

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2019-04-08 14:53:07

Krzysztof Zalewski na Dużej Scenie Pol'and'Rock 2019

To musiało nastąpić! Po ubiegłorocznym sukcesie na Małej Scenie - Krzysztof Zalewski wraca do nas w wielkim z nową energią. Do zobaczenia 2.08 o god17:40 – Zalewski – Duża Scena zalewski draft

2019-04-08 14:40:06

Gooral wraca na Najpiękniejszy Festiwal Świata

Stworzył własny styl - Ethno Elektro, rozgrzał woodstockową publiczność zapraszając na swój koncert Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, a także okazał się świetnym piłkarzem w czasie meczu WOŚP vs TVN. A teraz czas na wielki festiwalowy powrót. Na Małej Scenie 3.08 o 23:00 wystąpi dla Was Gooral.

2019-04-23 14:00:49

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP gościem ASP

Jurek Owsiak zapowiedział kolejnego gościa tegorocznej Akademii Sztuk Przepięknych - będzie nim ojciec Ludwik Wiśniewski – dominikanin, teolog, duszpasterz, publicysta i były działacz opozycji antykomunistycznej.

ZOBACZ TEŻ