Aktualności

Muzyczna mieszanka na 29. Pol'and'Rock Festival

2023-07-18 15:10:00


Gotowi na muzyczną podróż w 3 dni dookoła świata? Kolejny raz udowadniamy, że na Najpiękniejszym Festiwalu Świata jest miejsce dla muzyki z praktycznie każdego zakątka globu!
 

Czas muzycznej uczty na 29. Pol’and’Rock Festival rozpoczniemy tradycyjnie wraz z gwizdkiem Romana Polańskiego - ostatniego zawiadowcy stacji Żary. Łączny czas wszystkich koncertów Dużej Sceny, przez 3 dni festiwalu, wyniesie aż 1 590 minut. Wysłuchanie wszystkich koncertów Małej Sceny przez wszystkie dni Najpiękniejszego Festiwalu Świata zajmie Wam z kolei aż 960 minut. To oznacza, że łączny czas wszystkich koncertów 29. Pol’and’Rock Festival wynosi aż 2 550 minut - 42,5 godziny niepowtarzalnych muzycznych przeżyć! 

Głównym motorem napędowym Dużej i Małej Sceny będzie nasza ojczysta, polska muzyka, reprezentowana przez 19 zespołów. Artyści pokażą, że nasza rodzima muzyka nie ma sobie równych. Będzie też sporo angielskiego akcentu - 7 zespołów przyjedzie do nas prosto z Wysp Brytyjskich, żeby pokazać, jak się tam gra prawdziwego rock’n’rolla. Kolejne 3 zespoły przyjadą do nas z USA – kolebki gatunków takich jak hardcore punk! Kolorowy tygiel muzyki z odległych miejsc dopełnią występy artystów ze Szwecji, Francji, Szwajcarii, Irlandii, Kanady, Australii, Ukrainy, Finlandii, Włoch, Holandii, Mongolii i Czech.

Przygotujcie się na prawdziwe smaki muzyczne z całego świata! Jak co roku, Najpiękniejszy Festiwal Świata to muzyczne El Dorado, Święty Graal festiwali, gdzie dźwięki wszystkich gatunków z całego świata spotykają się, mieszają i tworzą coś niepowtarzalnego! 

Ukraiński akcent na 29. Pol'and'Rock Festival 

Trwająca agresja wojsk rosyjskich w Ukrainie reprezentuje sobą wszystko, czemu przeciwstawiamy się jako organizatorzy Pol’and’Rock Festival. Wierzymy, że wszyscy ludzie, niezależnie od pochodzenia i wyznania, są równi i zasługują na szacunek.  

Co roku hasło przewodnie Najpiękniejszego Festiwalu Świata brzmi: Przyjaźń, Miłość, Muzyka. Wierzymy, że muzyka jest uniwersalnym językiem pokoju, który każdy człowiek rozumie poprzez swoje emocje i wrażliwość, dlatego też na 29. Pol’and’Rock Festival zaprosiliśmy artystów reprezentujących wspaniałą kulturę i muzykę wschodnich sąsiadów - zespół LUIKU.

Niezwykły projekt muzyczny autorstwa Dmytro Cyperdiuka zagości na Dużej Scenie 29. Pol’and’Rock Festival. LUIKU to grupa o unikalnym charakterze, której dźwięki mogą być opisane jako gorący taniec, wpleciony w bałkańsko-cygańsko-ukraińskie rytmy. Ich utwory, wykonane na akordeonie, instrumentach dętych i perkusji, natychmiast przyciągają do tańca i zabawy. W tym szalonym połączeniu dźwięków, gdzie splatają się ukraińskie, bałkańskie, tureckie, węgierskie i polskie melodie, tworzy się niepowtarzalny styl, który lider zespołu określa jako "transkarpatia". 

Przypomnijmy, że miniony Pol'and'Rock Festival odbywał się pod hasłem WOJNIE NIE! Na scenie gościliśmy wówczas metalowy Jinjer, w trakcie koncertu którego publiczność utworzyła wielką ukraińską flagę, czy polsko-ukraiński kolektyw Dagadana, który od kilkunastu lat z powodzeniem łączy elementy muzyki ludowej z jazzem i elektroniką.

 

Koncert Jinjer podczas 28. Pol'and'Rock Festival, fot. Paweł Krupka

 

Najpiękniejsi Debiutanci Świata – wielcy artyści po raz pierwszy na Pol’and’Rock Festival 

Po raz pierwszy na Dużej Scenie zaprezentują się zespoły, które choć nieobce dla fanów na całym świecie, nigdy wcześniej nie występowały na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Lady Pank, Apollo 440, Spin Doctors i Royal Republic - to właśnie te legendy scen muzycznych, o bogatym dorobku artystycznym i wieloletnim doświadczeniu, zaszcycą nas swoją obecnością. Debiut tych gigantów muzyki na Pol'and'Rock Festival to wydarzenie, którego nie można przegapić.

Lady Pank, kultowy polski zespół rockowy, który od ponad 40 lat z powodzeniem podbija polską (i nie tylko!) scenę muzyczną. Ich wyraziste melodie i poruszające teksty przemawiają do fanów w każdym wieku, co przekłada się na niesłabnący entuzjazm ich słuchaczy. Ich twórczość, od lat nieprzerwanie utrzymująca się na szczytach list przebojów, stała się prawdziwym symbolem polskiego rocka. 

Apollo 440, kapela, która zapoczątkowała rewolucję na scenie muzyki elektronicznej. Ich unikalna, żywiołowa mieszanka rock'n'rolla i rytmów elektronicznych przyciągnęła fanów na całym świecie. Jesteśmy niezmiernie podekscytowani, że w 2023 roku muzycy z Liverpoolu zdecydowali się wyruszyć w trasę i zaszczycić nas swoją obecnością. 

Spin Doctors, kolektyw, który od ponad 30 lat podbija serca fanów swoją nieprzewidywalnością i niepowtarzalnym stylem, łączącym w sobie bluesa i rock’n’rolla. Jest to grupa, która nieustannie zaskakuje, przekracza granice i łączy różne gatunki, co widać na przykładzie takich hitów jak "Two Princes" czy "Little Miss Can't Be Wrong". 

Royal Republic, szwedzki zespół rockowy, który zdobył uznanie na całym świecie dzięki swoim wirtuozerskim umiejętnościom i oryginalnej mieszance gatunków. Ich utwory, które łączą elementy popu, garażowego rocka, heavy metalu, amaricany i hip-hopu, zawsze zaskakują i zapadają w pamięć.   

Bez względu na to, czy prezentują słodkie, popowe dźwięki, czy cięższe rockowe uderzenia, zawsze dostarczają doskonałej rozrywki. To jest to, co czyni Pol'and'Rock Festival tak wyjątkowym - różnorodność talentów, które przekraczają granice gatunków i epok. Jest to rzeczywista gratka dla miłośników muzyki, i nie możemy się doczekać, aby razem z Wami przeżyć to niesamowite doświadczenie.


Czas na rebelię! Muzyka, która porusza i mobilizuje 

Kiedy buntowniczy duch spotyka się z prawdziwą, surową energię muzyki punkowej, powstają zespoły, które przemawiają do nas jak żadne inne. Te brawurowe, często prowokacyjne i zawsze autentyczne grupy, staną na Dużej Scenie naszego festiwalu, aby na nowo zdefiniować pojęcie rebelii. The Rumjacks, While She Sleeps, Pull The Wire, Włochaty i Booze & Glory to nie tylko zespoły punkowe, to gwiazdy na naszej scenie, które skłaniają do refleksji nad społeczeństwem i polityką. 

The Rumjacks, australijska potęga punkowej sceny, od czasu swojego debiutu w 2008 roku, nieustannie dostarcza niesamowitej, energetycznej muzyki. Wiedzą jak zapalić scenę i to dosłownie. Przypominamy ich wyjątkowy występ na Dużej Scenie podczas 22. Przystanku Woodstock w 2016 roku. 

While She Sleeps, zespół, który z powodzeniem łączy różne gatunki i nie boi się podejmować trudnych tematów w swojej twórczości. Ich bezkompromisowe podejście do społecznych i politycznych niesprawiedliwości inspiruje do przemyśleń i dyskusji. 

Pull The Wire to grupa, która mimo młodego wieku, zdobyła już serca polskiej publiczności swoim melodyjnym punk rockiem. Ich utwory to prawdziwe manifesty młodzieńczych buntu i niezależności. Jesteśmy dumni, że po raz kolejny będziemy mogli ich gościć na naszej scenie. 

Włochaty, zespół, który od lat jest symbolem punkowej sceny w Polsce. Ich teksty, pełne społecznej krytyki i refleksji, stały się hymnami dla wielu pokoleń. Ich występ na Pol'and'Rock Festival to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich fanów prawdziwej, autentycznej muzyki punkowej. 

Booze & Glory, londyński zespół punkowy, który za swoją pozytywną energię i autentyczność zyskał miłość fanów na całym świecie. Ich występy na żywo to prawdziwe wydarzenia, pełne energii i charyzmy. Czekamy na ich powrót na Pol'and'Rock Festival z niecierpliwością. 

Zapraszamy do wspólnego celebrowania tej niezwykłej, buntowniczej energii na 29. Pol'and'Rock Festival. Czas na rebelię! 


Mocne granie
 - ciężkie dźwięki i buntowniczy duch
 

Na 29. edycji Pol'and'Rock Festival możliwość pojawienia się na Dużej Scenie przypadnie również grupom, których dzikie, energiczne i surowe brzmienie metalowych dźwięków stanowi prawdziwą kwintesencję buntowniczego ducha Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Napalm Death, Get The Shot, Bullet for my Valentine, DRAIN, Biohazard, Rise Of The Northstar oraz Uuhai to zespoły, które nie boją się głośno i mocno wyrażać swojego sprzeciwu wobec istniejącego porządku. 

Napalm Death, twórcy grindcore'u, mają w swoim portfolio kilkadziesiąt lat muzycznego doświadczenia. Zespół znany jest z intensywnych występów, które pozwalają publiczności doświadczyć niezrównanej dawki ciężkich, wręcz brutalnych, dźwięków. 

Get The Shot, kanadyjski zespół hardcore punkowy, który w swych utworach łączy energię i dynamikę lat 90. z elementami thrash metalu lat 80. Ich występy to prawdziwe spektakle muzycznej siły i agresji, które zostawiają trwały ślad w sercach fanów. 

Bullet for my Valentine, to zespół, który ma na swoim koncie miliony sprzedanych płyt na całym świecie. Ich twórczość to porywająca mieszanka metalu i punka, dostarczająca słuchaczom niepowtarzalnych doznań muzycznych. 

DRAIN, młody zespół z Kalifornii, który korzystając z bogatej historii lokalnej sceny hardcore, dostarcza swoim fanom niezwykle energetycznego i autentycznego punk rocka. 

Biohazard, legendarna brooklińska grupa hardcore punk, znana z swych bezkompromisowych, rewolucyjnych tekstów i ciężkiego grania. Ich występ na Pol'and'Rock Festival to prawdziwa gratka dla fanów ciężkich brzmień. 

Rise Of The Northstar, francuski zespół, który swoją unikalną muzykę czerpie zarówno z hardcore punka, japońskiej kultury, jak i hip-hopu. Ich twórczość to prawdziwy fenomen na metalowej scenie. 

Uuhai, mongolski zespół, który w swojej twórczości łączy elementy tradycyjnego mongolskiego śpiewu gardłowego z ciężkimi dźwiękami metalu. Ich twórczość to niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności, które dostarcza publiczności unikalnych, muzycznych doświadczeń. 

The Scratch to czteroosobowy skład z Perrystown w Dublinie, który swój styl uformował, łącząc ze sobą porywające dźwięki irlandzkiego folku i intensywność metalu. Sukces pierwszego dużego koncertu na Rory Fest w 2017 roku otworzył zespołowi drogę do festiwali i dużych koncertów na terenie całej Wielkiej Brytanii i Europy! 

Carpenter Brut, czyli francuska mieszanka rocka, metalu i muzyki elektronicznej. Projekt opierający się na zabójczych riffach i metalicznych dźwiękach to artystyczne dziecko Francka Hueso – francuskiego DJ-a i multiinstrumentalisty.  

Zapraszamy wszystkich fanów mocnego grania na 29. Pol'and'Rock Festival. Gwarantujemy, że będą to koncerty po których przyjemne dzwonienie w uszach zostanie z wami na kilka chwil! 

 

Festiwal dla małych i dużych, 28. Pol'and'Rock Festival, fot. Lucyna Lewandowska"Kraina łagodności" na #polandrock2023  

Choć pełen zdecydowanych, niekiedy agresywnych dźwięków hardcorowych kapel, line-up Pol’and’Rock Festival 2023 obfituje także w zespoły o delikatniejszym brzmieniu. Do krainy łagodności zabierze Was z pewnością zdobywca Złotego Bączka – Kwiat Jabłoni. Kasia i Jacek Sienkiewicz z zespołem to zdecydowani ulubieńcy festiwalowej społeczności, którzy podczas swoich koncertów roztaczają iście magiczną aurę. Oczarowani dźwiękami ich muzycznej ekspresji festiwalowicze ochoczo dołączają do niezwykle emocjonującej wyprawy, na którą zapraszają ich ze sceny artyści. Obserwując koncert, ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy uczestnicy przenieśli się do innego, piękniejszego świata, czy może właśnie bardziej niż zwykle obecni są „tu i teraz”, prawdziwie przeżywając muzykę.  

Podobnych wrażeń dostarczy z pewnością Krzysztof Zalewski. Należy przygotować się na falę nieokiełznanej energii płynącej prosto z Dużej Sceny! Zalewski czerpie z mroczniejszych gatunków i przekuwa cięższe brzmienia w lżejsze, niemniej angażujące, żywiołowe interpretacje muzyczne, które na jego koncerty przyciągają tłumy fanów. Nieodparty urok osobisty i charyzma artysty zjednują nawet najbardziej opornych entuzjastów gatunków z odmiennych muzycznych przestworzy.

LemON to następny przykład zespołu, który, tworząc niekomercyjne treści, odniósł komercyjny sukces. Ci muzycy są także znakomitym dowodem na to, jaką siłę niesie w sobie wrażliwość. Ich subtelność jest ubrana w dość mocne brzmienie, w którym można doszukać się elementów rocka, jazzu, czy r’n’b.  Niepowtarzalna barwa głosu wokalisty i nietuzinkowe rozwiązania instrumentalne tworzą wyjątkowy groove, który przyciąga wielbicieli nastrojowego grania. 

Równie łagodny klimat zagości na Małej Scenie podczas koncertu Jazz Forum Machine. To zespół siedmiorga nieprzeciętnych muzyków, którzy potrafią prawdziwie bawić się muzyką. Jazz w ich wykonaniu pełen jest zaskakujących kolaży, w których z niesfornymi, pełnymi radości i nonszalancji dźwiękami przeplatają się perfekcyjnie skrojone, rytmiczne takty.  

Na festiwalowej mapie miękkich brzmień pojawi się także konstelacja Wicked Dub Division meets North East Ska Jazz Orchestra. Ten układ mieni się całą feerią melodycznych barw, które z pewnością rozpalą zmysły Najpiękniejszej Publiczności Świata! Ich współpraca zaowocowała wybuchową mieszanką stylów i piętrzącą się muzyczną energią. Szaleńczo rozpędzone nuty tworzą zniewalającą harmonię dźwięku, która jednak nie każe brać niczego za pewnik, a melodia utworu gna przez różne style od ska, po dub i jazz. Ta kombinacja to prawdziwa jazda bez trzymanki w bardzo kuszącym, łagodnym wydaniu!  

Delikatne dźwięki ballad będzie można usłyszeć podczas występu Wojtka Szumańskiego na Małej Scenie. To kolejny laureat Eliminacji do Pol’and’Rock 2023, którego utwory niosą na fali lekkich dźwięków przekorne i bardzo chwytliwe teksty piosnek. Po krainie łagodności będzie można podryfować także podczas koncertu Światów Sztucznych, zwycięzcy Antyfestu Antyradia. W swoim repertuarze zespół dowodzi swojej wszechstronności i kreatywności, tworząc piękną muzykę, przepełnioną emocjami i pasją.  

Warto także ująć w tym zestawieniu nieco lżejsze brzmienia szwedzkiego składu Hoffmaestro. Zespół zaprasza na niezwykłą przejażdżkę przez muzyczne wyspy ska, punk, country, New Orleans i elektroniki w niezwykłej, bo wysublimowanej odsłonie. Ciężko odmówić zespołowi pokładów energii i siły brzmienia, podobnie jak nieszablonowego podejścia do gatunków, z których czerpią. Hoffmaestro to niespotykana mieszkanka stylów, która z gracją przełamuje schematy.  

Rock w łagodniejszym wydaniu będzie można także usłyszeć podczas koncertu Saint City Orchestra, szwajcarskiej kapeli, która od 2013 roku dzieli się z publicznością swoją pasją do muzyki. Cztery głosy, dwie gitary, perkusja, akordeon, skrzypce, bas i tamburyn rozruszają Małą Scenę w folk-rockowym stylu!  

Ostatnim przystankiem na szlaku ulotnych brzmień będzie niewątpliwie kapela Steve'n'Seagulls. Muzycy wyśmienicie odtwarzają hardcorowe klasyki w rytmie bluegrass, tkając melodię z dźwięków bałałajki, mandoliny, kowadła, kantele, bandżo, instrumentów klawiszowych, gitar i perkusji. To nie lada gratka dla każdego pasjonata muzyki, głodnego niekonwencjonalnych rozwiązań i żądnego świeżego spojrzenia na to co już dobrze znane!  

Koncert Nova Twins na 28. Pol'and'Rock Festival, fot. Stanisław Wadas


Kobiece głosy na Najpiękniejszym Festiwalu Świata 
 

Pol’and’Rock Festival to mocne brzmienia w zaskakujących i często ujmujących odsłonach. Na deskach festiwalowych scen usłyszymy silne kobiece głosy w aranżacjach reprezentujących różne muzyczne galaktyki. Drugiego dnia Festiwalu Najpiękniejszą Publiczność Świata porwie hipnotyzujący, bardzo charakterystyczny wokal artystki, która zajmuje szczególne miejsce na polskim rynku muzycznym. Brodka, bo o niej mowa, przejmie Dużą Scenę, porywając tłumy festiwalowiczów w nieznane – ale nikt nie będzie protestował. To właśnie artystyczna nieprzewidywalność, a przy tym bogaty i eklektyczny repertuar Brodki sprawiają, że jej twórczość doceniania jest przez szerokie grono fanów i cieszy się niemalejącym uznaniem krytyków, co potwierdzają liczne wyróżnienia. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków – najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce!   

Nie sposób w tym zestawieniu nie wspomnieć o wyjątkowym sopranie Simone Simons, której barwa zachwyca, przeszywa, zniewala i pozostawia niedosyt. Wokalistka zespołu Epica wystąpi na Dużej Scenie w sobotę, podbijając stawkę polandrockowej puli legendarnych brzmień. Epica to więcej niż tylko muzyka - to prawdziwe doświadczenie dźwiękowe, które nie ogranicza się jedynie do przewodniego motywu symfonicznego metalu, ale zawiera thrashowe i groovemetalowe riffy, momenty power metalu, a nawet nawiązania do muzyki orientalnej.   

Rockowo-bluesowe utwory wypełnione dźwięcznym, wibrującym wokalem Jagody Kret to z kolei znak rozpoznawczy hipnotyzującego repertuaru laureatki tegorocznych Eliminacji do Pol’and’Rock Festival. Jagoda Kret wystąpi na Małej Scenie już pierwszego dnia Festiwalu, dzieląc się z Najpiękniejszą Publicznością między innymi swoimi kreacjami muzycznymi inspirowanymi amerykańskim folkiem. Wśród laureatów Eliminacji 2023 znalazł się także nu metalowy zespół .bHP, którego repertuar cechuje niezwykle drapieżny, momentami mroczny, wokal Asi Święczkowskiej. Silny pierwszoplanowy kobiecy głos przenosi ciężkie brzmienia gitary i perkusji w nowy wymiar.    


W
ielkie powroty i ulubieńcy publiczności
 

Najpiękniejszy Festiwal Świata to wydarzenie, które współtworzy publiczność - to ona wskazuje, poprzez plebiscyt Złotego Bączka, najlepsze koncerty minionej edycji i w ten sposób swoim ulubieńcom “funduje” możliwość ponownego występu na Pol’and’Rock Festival. W ostatniej odsłonie plebiscytu najwięcej głosów festiwalowiczów zdobyli: Kwiat Jabłoni (dla zespołu Kasi i Jacka Sienkiewicz będzie to już czwarty występ na Najpiękniejszym Festiwalu Świata) oraz Pull The WIre (ekipa z Żyrardowa zagra na wydarzeniu po raz piąty). Z uwagi na wyrównaną i przyjacielską rywalizację pomiędzy Pull The WIre i Transgresją do występu na festiwalu zaproszono także drugi z zespołów.  

To jednak nie wszystkie powroty festiwalowe – dla uczestników Pol’and’Rock Festival po raz kolejny zagrają też: LemON, Krzysztof Zalewski, Golden Life, Proletaryat, Zacier, Booze & Glory, The Rumjacks, Zacier oraz Piotr Bukartyk, do którego tradycyjnie należeć będzie zakończenie całego wydarzenia.  

 

Koncert Kirszenbaum na Małej Scenie, 28. Pol'and'Rock Festival, fot. Dominik Malik


Najpiękniejszy i wyjątkowy - dla niekwestionowanych gwiazd
i... mniej znanych kapel
 

Pol’and’Rock Festival to okazja do poznania całkiem nowych dźwięków, a to m.in. za sprawą Eliminacji, które Fundacja WOŚP realizuje - od kilkunastu lat - z myślą o początkujących kapelach. W konkursie uczestniczą zespoły polskie i zagraniczne, których marzeniem jest zaprezentowanie się przed szeroką publicznością. W tym roku jury wyłoniło 8 laureatów, którzy otrzymali zaproszenie na Małą Scenę, są to: .bHP, Etna Kontrabande, Jagoda Kret, Múlk, Wojtek Szumański, DOCTOR VICTOR (Czechy), Rootstone (Wielka Brytania) i Uuhai (Mongolia). W rywalizacji uczestniczyło 740 kapel! 

Festiwalową tradycją, wspierającą ideę promowania mniej znanych wykonawców, jest również zapraszanie na Pol’and’Rock laureatów Antyfestu. W tym roku zwycięzcą konkursu Antyradia - rockowego partnera Najpiękniejszego Festiwalu Świata - została formacja Światy Sztuczne 


Pol’and’Rock
Festival nie samą muzyką żyje 
 

Choć Pol’and’Rock Festival to wydarzenie muzyczne, to trzeba pamiętać, że koncertom - już od wielu lat - towarzyszą inne aktywności, nadające spadkobiercy legendarnego Woodstocku status także ważnego eventu społecznego. Jednym z przykładów jest Akademia Sztuk Przepięknych - miejsce spotkań festiwalowej publiczności z wyjątkowymi gośćmi. W tym roku zaproszenie przyjęli m.in. Katarzyna Kolenda-Zaleska i Marta Kuligowska, Borys Szyc oraz Jerzy Kryszak. Rozmowy o muzyce? Będą! Za sprawą Kwiatu Jabłoni i Marka Dyjaka, którzy na 29. Pol’and’Rock Festival wystąpią w dwóch rolach - bohaterów spotkań i bohaterów koncertów. 29. Najpiękniejszy Festiwal Świata to również aktywności organizacji pozarządowych, atrakcje partnerów, eventy sportowe (bieg ODLOT i “Policz się z cukrzycą”), czy happeningi, bardzo często stanowiące oddolne inicjatywy festiwalowiczów.


Jesteście gotowi? 

Wspólnie tworzymy wydarzenie niezwykłe - przepełnione miłością, przyjaźnią i... fantastyczną muzyką! Utwory wykonawców, którzy zagrają na 29. Pol’and’Rock Festival, zgromadziliśmy na specjalnej playliście na Spotify. Polecamy ją w trakcie przygotowań i podróży na Najpiękniejszy Festiwal Świata.  

 

 

Po osłuchaniu się, warto stworzyć swój prywatny plan wydarzenia, korzystając z naszej strony z harmonogramem
 
 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ