Aktualności

Muzyczne wspomnienia – jeszcze raz doświadcz dźwięków 28. Pol’and’Rock Festival!

2022-08-17 15:25:00

 

Nie udało ci się dotrzeć na któryś z koncertów? Chcesz przeżyć festiwalowe emocje w domowym zaciszu? A może po prostu chcesz odkryć nową muzykę i bliżej poznać artystów, którzy gościli na Najpiękniejszym Festiwalu Świata? Oto wizytówki zespołów, które wystąpiły na 28. Pol’and’Rock Festival i fragmenty koncertów, które już czekają na Was na KręciołaTV.

 

Me and That Man – elektryzujący projekt dark-bluesowy, który powstał z inicjatywy Adama „Nergala” Darskiego i Johna Portera. Zespół wykonuje muzykę z pogranicza folku, bluesa i rocka alternatywnego. Mrok i melancholia Nergala jest mocno widoczna w scenografii i całym stylu artystycznym Me and That Man. Pełne, wyraziste gitarowe brzmienia łączą się z intrygującymi głosami wokalistów, a do wybuchowej mieszanki dokładają się chórki przypominające soulowe brzmienia.

 

 

Stake – belgijska ekipa grająca połączenie sludge metalu i post-rocka. Grupa znana jest z mocnych metalowych hymnów (Dickhead) i genialną umiejętnością komunikowania się z publiką. Energia podczas koncertu na 28. Pol’and’Rock Festival elektryzowała całe pole namiotowe.

 

 

Fiddler’s Green – grupa wywodząca się z Niemiec, ale grająca nieposkromiony celtic-rock inspirowany klimatami irlandzkiego punka. Sami muzycy określają gatunek, który grają jako speedfolk. Kapela sama pisze swoje utwory, które Wy, festiwalowa publiczność tak pokochaliście.

 

 

Inclusion – podkrakowski zespół grający muzykę z gatunku Alternative Metal, pełen rytmicznych i melodycznych rozwiązań, posiadający na koncie trzy EPki: „Nieśmiertelny”, „Skybound” i ,,Tales of Deliverance”. Grupa zagrała wiele koncertów w Polsce oraz zagranicą. Elementami charakterystycznymi dla twórczości zespołu są emocje oraz energia, która niezmiennie wypełnia koncerty. Inclusion to piątka przyjaciół, których łączy ogromna pasja do muzyki i dobrej zabawy.

 

 

Żurkowski – grupa założona w 2016 roku przez Łukasza Żurkowskiego - wokalistę, gitarzystę, autora tekstów oraz kompozytora. Muzycznie oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych.

 

 

Pull The Wire – ekipa z Żyrardowa jest obecna na polskiej scenie rockowej od 15. lat. Szerszej publice dał się poznać w 2012 roku po premierze teledysku do utworu “Kapslami w niebo”, który podbił Internet i stał się nieoficjalnym hymnem picia piwa w plenerze.

 

Blenders – kultowa już kapela z Gdańska, której muzyka charakteryzuje się połączeniem rapcore’u, alt-rocka i funku. Początek grupy Blenders to 1991 rok, kiedy to zadebiutowali koncertem zaledwie dwa miesiące od utworzenia składu.

 

 

Voo Voo – formacja wielokrotnie gościła nie tylko na deskach sceny Najpiękniejszego Festiwalu Świata, ale też trudno sobie wyobrazić sobie Finały WOŚP bez udziału kapeli Wojtka Waglewskiego (Karnawał – hymn WOŚP). Założona w 1985 roku kapela pięciokrotnie prezentowała się przed publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Muzycy tworzący Voo Voo zadebiutowali podczas festiwalu w Jarocinie, a ich pierwsza płyta ukazała się w 1986 roku.

 

 

ØRGANEK – grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów, opowiadań i muzyki, Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego - Mateusz 2014, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego czy Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

 

 

Tagada Jones – francuska grupa hardcorowa, który łączy w sobie elementy buntowniczego amerykańskiego punka i rewolucyjne teksty i przesłanie kapel brytyjskich. Zespół Tagada Jones został założony w 1993 roku w bretońskim mieście Rennes jako czysto punkowa formacja, jednak z czasem muzycy zaczęli eksperymentować z elektronicznymi i post-industrialnymi brzmieniami, wydając „L’Envers Du Decor” w 2005 roku i „Le Feu Aux Poudres” w 2006 roku.

 

 

Strachy Na Lachy – zespół, którego publice Najpiękniejszego Festiwalu Świata nie trzeba przedstawiać! Skład Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego już po raz drugi (ostatnim razem podczas 10. Przystanku Woodstock) porwał publiczność na Pol'and'Rock Festival, przyciągając w tym roku tłumy fanów pod Dużą Scenę. Utwory tego kultowego zespołu znają wszyscy - od 20 lat kapela gra różne odmiany rocka i bawi publiczność chwytliwymi tekstami, z których wiele przeszło do mowy potocznej.

 

 

Ferocious Dog – sześcioosobowy zespół pochodzący z Wielkiej Brytanii (Warsop, Nottinghamshire). Grają folk punk, celtycki folk i punk rock. Kapela gra od 1988 roku i przez lata swojej działalności byli headlinerami największych tras i festiwalu w Wielkiej Brytanii i w Europie.

 

 

Kwiat Jabłoni – jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy. “Niemożliwe” z 2019 roku bardzo szybko osiągnęło status podwójnej platyny, natomiast najnowsze dzieło “Mogło być nic” z 2021 roku zadebiutowało na pierwszym miejscu oficjalnej listy sprzedaży i po czterech miesiącach również pokryło się platyną.

 

 

Makiwara – sześcio-osobowy skład złożony z muzyków różnych obytych ze sceną projektów (min. Ignu, Jah Love Sound system, Temple of Daikini). Grają szamańską mieszankę muzyki etnicznej, psychodeli, rocka i funku. Zespół wystąpił na Małej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

 

 

Uliczny Opryszek – punkowa kapela, która zagrała wiele koncertów na terenie całego kraju, w tym na Przystanku Woodstock w 2004 na Dużej Scenie i 2013 w Pokojowej Wiosce Kryszny oraz, już po zmianie nazwy na Pol'and'Rock Festival, również w Pokojowej Wiosce Kryszny w 2019 roku.

 

 

Jinjer – jeden z najgorętszych zespołów na światowej scenie metalowej. Kwartet metalowy pochodzi z Ukrainy, a na jego czele stoi niesamowicie utalentowana Tatiana Shamilyuk, która uwodzi publikę swoim głosem. Wokalistka potrafi przechodzić z głębokiego growlu w anielski śpiew.

 

 

Fun Lovin’ Criminals – pochodzący z Nowego Jorku zespół, grający alternatywne połączenie hip-hopu z rock'n'rollem. Fun Lovin' Criminals są na scenie muzycznej już o połowy lat 90. ubiegłego wieku.

 

 

Clutch – zespół z Germantown, Maryland w USA grający stoner-rocka, założony w 1990 roku. Muzyka grana przez Clutch  to kwintesencja amerykańskiego hard rocka. Wielowymiarowe brzmienie, sięgające po inspiracje do nostalgicznych dźwięków bluesa i amerykańskiej muzyki folkowej, które łączą z elementami przywodzącymi na myśl psychodeliczne kawałki z lat 60.

 

 

Luxtorpeda – Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata widzieliśmy się z nimi już dwa razy - w 2012 roku, kiedy odbierali swoją nagrodę publiczności oraz na otwarciu Festiwalu w 2016 roku. Spotkaliśmy się z nimi po raz kolejny w tym roku na 28. Pol'and'Rock Festival. Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego i KNŻ

 

 

Sztywny Pal Azji – zespół swój początek datuje na rok 1986, kiedy wystąpił na scenie Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie. Swoim występem zafascynowali jury oraz publiczność festiwalu, a utwór "Nasze reggae" z chwytliwym refrenem "Nie wolno wznosić się za wysoko" stał się nieformalnym hymnem festiwalu.

 

 

Dirty Shirt – kapela łączy ze sobą siłę ciężkiego metalu z energią i pasją słowiańskiej muzyki ludowej oraz bogactwem inspiracji płynących z world music. Powszechnie uznawany za jeden z najoryginalniejszych zespołów wywodzących się z Europy Wschodniej.

 

 

 

Publiczność podczas 28. Pol'and'Rock Festival, fot. Dominik Zachariasz

Adaś Kościelniak

POKAŻ PODOBNE
2023-02-01 16:25:00

Końcówka pierwszego etapu Złotego Bączka już 6 lutego!

Zbliżamy się do końcówki pierwszego etapu plebiscytu Złotego Bączka 2023! Zachęcamy do zagłosowania na ulubionych artystów wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji! Pierwszy etap Złotego Bączka zamyka się 6 lutego.

2023-02-08 12:50:00

Eliminacje do Pol’and’Rock trwają!

Kolejny rok daje nam kolejną szansę na odkrycie fantastycznych zespołów z kraju i świata! Pomóżcie nam poznać Waszą muzykę – weźcie udział w Eliminacjach i zawalczcie o występ podczas Pol’and’Rock Festival 2023!

2023-03-20 20:45:00

Kanadyjski hardcore zawładnie Dużą Sceną 29. Pol'and'Rock Festival!

Porywający, bezpretensjonalny hardcore prosto z Quebec City w Kanadzie! Get The Shot to zespół, który garściami czerpie z tradycji hardcore punka lat 90. i łączy je z elementami thrash metalu lat 80. Nikogo nie może zabraknąć w moshpicie!

ZOBACZ TEŻ