Aktualności

Muzyczne wspomnienia – jeszcze raz doświadcz dźwięków 28. Pol’and’Rock Festival!

2022-08-17 15:25:00

 

Nie udało ci się dotrzeć na któryś z koncertów? Chcesz przeżyć festiwalowe emocje w domowym zaciszu? A może po prostu chcesz odkryć nową muzykę i bliżej poznać artystów, którzy gościli na Najpiękniejszym Festiwalu Świata? Oto wizytówki zespołów, które wystąpiły na 28. Pol’and’Rock Festival i fragmenty koncertów, które już czekają na Was na KręciołaTV.

 

Me and That Man – elektryzujący projekt dark-bluesowy, który powstał z inicjatywy Adama „Nergala” Darskiego i Johna Portera. Zespół wykonuje muzykę z pogranicza folku, bluesa i rocka alternatywnego. Mrok i melancholia Nergala jest mocno widoczna w scenografii i całym stylu artystycznym Me and That Man. Pełne, wyraziste gitarowe brzmienia łączą się z intrygującymi głosami wokalistów, a do wybuchowej mieszanki dokładają się chórki przypominające soulowe brzmienia.

 

 

Stake – belgijska ekipa grająca połączenie sludge metalu i post-rocka. Grupa znana jest z mocnych metalowych hymnów (Dickhead) i genialną umiejętnością komunikowania się z publiką. Energia podczas koncertu na 28. Pol’and’Rock Festival elektryzowała całe pole namiotowe.

 

 

Fiddler’s Green – grupa wywodząca się z Niemiec, ale grająca nieposkromiony celtic-rock inspirowany klimatami irlandzkiego punka. Sami muzycy określają gatunek, który grają jako speedfolk. Kapela sama pisze swoje utwory, które Wy, festiwalowa publiczność tak pokochaliście.

 

 

Inclusion – podkrakowski zespół grający muzykę z gatunku Alternative Metal, pełen rytmicznych i melodycznych rozwiązań, posiadający na koncie trzy EPki: „Nieśmiertelny”, „Skybound” i ,,Tales of Deliverance”. Grupa zagrała wiele koncertów w Polsce oraz zagranicą. Elementami charakterystycznymi dla twórczości zespołu są emocje oraz energia, która niezmiennie wypełnia koncerty. Inclusion to piątka przyjaciół, których łączy ogromna pasja do muzyki i dobrej zabawy.

 

 

Żurkowski – grupa założona w 2016 roku przez Łukasza Żurkowskiego - wokalistę, gitarzystę, autora tekstów oraz kompozytora. Muzycznie oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych.

 

 

Pull The Wire – ekipa z Żyrardowa jest obecna na polskiej scenie rockowej od 15. lat. Szerszej publice dał się poznać w 2012 roku po premierze teledysku do utworu “Kapslami w niebo”, który podbił Internet i stał się nieoficjalnym hymnem picia piwa w plenerze.

 

Blenders – kultowa już kapela z Gdańska, której muzyka charakteryzuje się połączeniem rapcore’u, alt-rocka i funku. Początek grupy Blenders to 1991 rok, kiedy to zadebiutowali koncertem zaledwie dwa miesiące od utworzenia składu.

 

 

Voo Voo – formacja wielokrotnie gościła nie tylko na deskach sceny Najpiękniejszego Festiwalu Świata, ale też trudno sobie wyobrazić sobie Finały WOŚP bez udziału kapeli Wojtka Waglewskiego (Karnawał – hymn WOŚP). Założona w 1985 roku kapela pięciokrotnie prezentowała się przed publicznością Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Muzycy tworzący Voo Voo zadebiutowali podczas festiwalu w Jarocinie, a ich pierwsza płyta ukazała się w 1986 roku.

 

 

ØRGANEK – grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów, opowiadań i muzyki, Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego - Mateusz 2014, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego czy Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

 

 

Tagada Jones – francuska grupa hardcorowa, który łączy w sobie elementy buntowniczego amerykańskiego punka i rewolucyjne teksty i przesłanie kapel brytyjskich. Zespół Tagada Jones został założony w 1993 roku w bretońskim mieście Rennes jako czysto punkowa formacja, jednak z czasem muzycy zaczęli eksperymentować z elektronicznymi i post-industrialnymi brzmieniami, wydając „L’Envers Du Decor” w 2005 roku i „Le Feu Aux Poudres” w 2006 roku.

 

 

Strachy Na Lachy – zespół, którego publice Najpiękniejszego Festiwalu Świata nie trzeba przedstawiać! Skład Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego już po raz drugi (ostatnim razem podczas 10. Przystanku Woodstock) porwał publiczność na Pol'and'Rock Festival, przyciągając w tym roku tłumy fanów pod Dużą Scenę. Utwory tego kultowego zespołu znają wszyscy - od 20 lat kapela gra różne odmiany rocka i bawi publiczność chwytliwymi tekstami, z których wiele przeszło do mowy potocznej.

 

 

Ferocious Dog – sześcioosobowy zespół pochodzący z Wielkiej Brytanii (Warsop, Nottinghamshire). Grają folk punk, celtycki folk i punk rock. Kapela gra od 1988 roku i przez lata swojej działalności byli headlinerami największych tras i festiwalu w Wielkiej Brytanii i w Europie.

 

 

Kwiat Jabłoni – jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy. “Niemożliwe” z 2019 roku bardzo szybko osiągnęło status podwójnej platyny, natomiast najnowsze dzieło “Mogło być nic” z 2021 roku zadebiutowało na pierwszym miejscu oficjalnej listy sprzedaży i po czterech miesiącach również pokryło się platyną.

 

 

Makiwara – sześcio-osobowy skład złożony z muzyków różnych obytych ze sceną projektów (min. Ignu, Jah Love Sound system, Temple of Daikini). Grają szamańską mieszankę muzyki etnicznej, psychodeli, rocka i funku. Zespół wystąpił na Małej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

 

 

Uliczny Opryszek – punkowa kapela, która zagrała wiele koncertów na terenie całego kraju, w tym na Przystanku Woodstock w 2004 na Dużej Scenie i 2013 w Pokojowej Wiosce Kryszny oraz, już po zmianie nazwy na Pol'and'Rock Festival, również w Pokojowej Wiosce Kryszny w 2019 roku.

 

 

Jinjer – jeden z najgorętszych zespołów na światowej scenie metalowej. Kwartet metalowy pochodzi z Ukrainy, a na jego czele stoi niesamowicie utalentowana Tatiana Shamilyuk, która uwodzi publikę swoim głosem. Wokalistka potrafi przechodzić z głębokiego growlu w anielski śpiew.

 

 

Fun Lovin’ Criminals – pochodzący z Nowego Jorku zespół, grający alternatywne połączenie hip-hopu z rock'n'rollem. Fun Lovin' Criminals są na scenie muzycznej już o połowy lat 90. ubiegłego wieku.

 

 

Clutch – zespół z Germantown, Maryland w USA grający stoner-rocka, założony w 1990 roku. Muzyka grana przez Clutch  to kwintesencja amerykańskiego hard rocka. Wielowymiarowe brzmienie, sięgające po inspiracje do nostalgicznych dźwięków bluesa i amerykańskiej muzyki folkowej, które łączą z elementami przywodzącymi na myśl psychodeliczne kawałki z lat 60.

 

 

Luxtorpeda – Na Najpiękniejszym Festiwalu Świata widzieliśmy się z nimi już dwa razy - w 2012 roku, kiedy odbierali swoją nagrodę publiczności oraz na otwarciu Festiwalu w 2016 roku. Spotkaliśmy się z nimi po raz kolejny w tym roku na 28. Pol'and'Rock Festival. Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego i KNŻ

 

 

Sztywny Pal Azji – zespół swój początek datuje na rok 1986, kiedy wystąpił na scenie Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie. Swoim występem zafascynowali jury oraz publiczność festiwalu, a utwór "Nasze reggae" z chwytliwym refrenem "Nie wolno wznosić się za wysoko" stał się nieformalnym hymnem festiwalu.

 

 

Dirty Shirt – kapela łączy ze sobą siłę ciężkiego metalu z energią i pasją słowiańskiej muzyki ludowej oraz bogactwem inspiracji płynących z world music. Powszechnie uznawany za jeden z najoryginalniejszych zespołów wywodzących się z Europy Wschodniej.

 

 

 

Publiczność podczas 28. Pol'and'Rock Festival, fot. Dominik Zachariasz

Adaś Kościelniak

POKAŻ PODOBNE
2022-10-07 14:50:00

Złoty Bączek powraca! Plebiscyt startuje już dzisiaj!

Kurz na festiwalowym polu już opadł — to znak, że czas wystartować z plebiscytem Złotego Bączka! W tej edycji Wy, Najpiękniejsza Publiczność Świata, będziecie mogli głosować na swojego faworyta spośród 39 zespołów!

2022-11-15 11:45:00

Listopadowe notowanie plebiscytu Złotego Bączka!

W połowie listopada hasło „Zaraz będzie ciemno” nabiera bardzo dosłownego znaczenia. Za oknami złota jesień, więc czas na listopadowe notowanie Złotego Bączka!

2022-09-06 09:00:00

Domowa Orkiestra powraca z 5. sezonem!

Stęskniliście się za codziennym programem Jurka Owsiaka? Znamy datę emisji kolejnego sezonu naszej Domowej Orkiestry! Tak jak Wy, nasza ekipa produkcyjna nie może doczekać się powrotu do studia, po więcej zabawy, ciekawych historii i wspomnień. W oczekiwaniu na 5. sezon, przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek dotyczących Domowej Orkiestry!

ZOBACZ TEŻ