Aktualności

Muzyka jest kobietą

2020-10-30 14:49:49

 

Różnorodność stylistyczna, inne podejście do tworzenia muzyki, inna barwa i inna wrażliwość artystyczna - artystki które zawitały na scenach Najpiękniejszego Festiwalu Świata różni wiele - jednak łączy je niezaprzeczalny talent, siła, i energia z którą zapraszają publikę w podróż do świata dźwięków. Dziś na słuchawkach mamy naszą nową ulubioną playlistę wokalistek z Pol'and'Rockowych i Woodstockowych scen! 

 

Nie ma wątpliwości co do tego, że świat muczyczny, zwłaszcza świat wielkich, masowych festiwali, do których niezaprzeczalnie należy Najpiękniejszy Festiwal Świata, czy to w historycznej odsłonie Przystanku Woodstock, czy to jako Pol'and'Rock Festival, to środowisko zdominowane przez mężczyzn. Jednakże nasza rodzima scena muzyczna ma ogromne szczęście do fantastycznych, silnych, wrażliwych wokalistek - artystek nie tylko wybitnie utalentowanych wokalnie, gotowych pochwalić się świetnym warsztatem muzycznym, ale też imponującą kreatywnością, umejętnością nawiązania kontaktu z publicznością, wielkim zaangażowaniem w sprawy społeczne i wyczuleniem na problemy współczesnego świata. Od występów prawdziwych liderek polskiej muzyki, kobiet które swoją wrażliwością artystyczną i siłą talentu kształtowały rozwój muzyki w kraju, po występy wschodzących gwiazd, których rozwój kariery mogliśmy później obserwować, nasze sceny gościły prawdziwą plejadę genialnych wokalistek.

Posłuchaj naszej kobiecej playlisty 

 

Występ Maanamu pod wodzą niepowtarzalnej Kory to koncert, który w 1999 roku pozwolił zdefiniować to, czym był rock dla całych pokoleń wielbicieli muzyki. Z kolei potężny, przepełniony surowymi emocjami występ Agnieszki Chylińskiej, w którym artystka dała popis zarówno wokalny jak i nawiązała niesamowity kontkat z uwielbiającą ją publicznością, był prawdziwym świętem muzyki. Duża Scena gościła też inne wybitne artystki, wokalistki, piosenkopisarki polskiej sceny muzycznej. Na myśl przychodzi przepięknie zaaranżowany, intymny i zaskakujący koncert Domowych Melodii z ich popisowym wykonaniem "Grażki", czy tryumfalny powrót Hey na kostrzyńskie pole. "Arahja" w wykonaniu Kasi Nosowskiej to przejmujący, wzruszający moment podsumuwujący historię społecznych przemian w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. 

 

 

Mała Scena naszego Festiwalu również gościła emocjonujące występy czołowych polskich artystek. Różnorodność muzycznych doznań nie miała granic. Od tryumfalnego powrotu do prostszych czasów dzieciństwa i ważnego, pełnego mądrości przekazu o tolerancji, miłości i szacunku w wykonaniu Majki Jeżowskiej, która na nowo rozkochała w sobie dorosłych i najmłodszych wielbicieli muzyki, po liryczny występ wschodzących gwiazd polskiej muzyki z Kwiatu Jabłoni, publiczność zgromadzona przed Małą Sceną miała okazję przeżywać znakomite występy świetnych artystek. 

 

 

Nocna Scena ASP to miejsce na kameralne spotkania z muzyką w mniejszym gronie. Koncerty, na które do Dużego Namiotu ASP ściągają rzesze fanów to okazja do tego, by zwolnić tempo, wyciszyć się i przeżywać muzykę inaczej niż przed Dużą czy Małą Sceną Festiwalu. Urszula, którą śmiało można nazwać jedną z kluczowych postaci tworzących legendę Najpiękniejszego Festiwalu Świata - za sprawą jej występów na pierwszych edycjach Festiwalu, powróciła przed woodstockową publiczność z mocnym, emocjonalnym występem na ASP. Podobnie elektryzujący był ubiegłoroczny występ Renaty Przemyk, którego nagranie wciąż jest dostępne na CD/DVD.  

 

 

Nie sposób nie wspomnieć o gwiazdach międzynarodowych scen, które pojawiły się na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Wśród nich nie może zabraknąc liderki mrocznej, gotyckiej i metalowej sceny, czyli Christiny Scabbia z włoskiej formacji Lacuna Coil, szczycącej się powalającą sceniczną energią i tak samo mocnym głosem Alissy White-Gluz wraz z kapelą Arch Enemy, czy prawdziwej ikony alternatywnej sceny muzycznej, artystki, aktywistki i pionierki Skin ze Skunk Anansie. Każda z tych wokalistek, zaprezentowała nie tylko mistrzowski wokal, znakomity kontakt z publicznością i podzieliła się z nami - wielbicielami muzyki swoim talentem, energią i wrażliwością. 

 

 

 

Nie ma wątpliwości co do tego - że zarówno dziś jak i jutro - muzyka jest kobietą.

 

fot. Ola Drutkowska

 

POKAŻ PODOBNE
2021-12-01 19:12:42

Płyta Kasi Kowalskiej w preorderze

Mamy w naszej kolekcji płyt z Najpiękniejszego Festiwalu Świata dwa świetne krążki z wyjątkową wokalistką w roli głównej. Najnowsza płyta Kasi Kowalskiej już w preorderze!

2021-11-22 16:55:37

Kwiat Jabłoni na 30. Finale WOŚP w Warszawie

Jesteśmy pewni, że będzie to jeden z najbardziej wyczekiwanych koncertów jubileuszowego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Muzycy z Kwiatu Jabłoni, niekwestionowani ulubieńcy bywalców Najpiękniejszego Festiwalu Świata, tym razem zaprezentują się na scenie warszawskiego Finału WOŚP.

2021-12-01 15:01:13

LemON na Finale WOŚP w Warszawie

Nietuzinkowe brzmienia, ciekawe aranżacje i teksty piosenek, które łatwo zapadają w pamięć - kapela LemON przyciąga na koncerty rzesze fanów, a ich teledyski w sieci osiągają milionowe pułapy obejrzeń. Tym razem kapela zaprezentuje się podczas finałowego koncertu w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ