Aktualności

Muzyka Podwyższonego Ryzyka – Najgłośniejszy Film Polski

2016-10-06 11:23:02

 

W 2001 roku Przystanek Woodstock wrócił do Żar. Czuliśmy się tam bardzo dobrze. Przeogromna żarska łąka była do naszej dyspozycji, a miasteczko miało to, co najpiękniejsze – piękny pasaż z rynkiem, który przez cały czas trwania Woodstocku był pełen ludzi. Festiwal był dwudniowy i wtedy jeszcze bardzo z udziałem polskich zespołów – amerykański Shelter potwierdzał tę regułę. A na festiwalu przydarzyła się niesamowita historia.


Otóż, scena budowana była przez zupełnie nową firmę – zjechała ogromna ilość gratów, czyli niekończące się rusztowania. Dzisiaj można by było ułożyć z tego chyba dwie sceny, ale taki był pomysł konstruktora. Budowała się bardzo długo. Mieliśmy nawet obawy czy ekipa zdąży na 11 sierpnia. Zdążyli ledwo ledwo i na 2 dni przed festiwalem wciągnięto ogromny żółty dach z piekielnie grubej ceraty. Dach się zainstalował, przytwierdził i razem z nami wszystkimi zapadł na ciepłą woodstockową noc. Niestety, następnego dnia zerwała się ogromna wichura - letnia, gwałtowna, z siłą sztormu. Dach się chwilę opierał, zresztą nie tylko dach, ale także wszelkiego rodzaju kurtyny oplatające konstrukcję. Ponieważ  kurtyny nie były wiązane, poddały się wszystkim wygibasom, za to dach, nie uwierzycie, ale… porwało.


Do rozpoczęcia festiwalu mamy 48 godzin. To naprawdę niesamowicie kryzysowa sytuacja. Pogoda robi się znowu piękna, ale to żadna gwarancja, że znowu nic się nie wydarzy i na przykład nie lunie na artystów, sprzęt i wszystko, co jest na scenie.


Taki był Woodstock z 69 roku – prowizoryczny dach bardziej dawał cień, niż miał uchronić muzyków i ekipę przed kimkolwiek. W Jarocinie jeszcze w latach 90 ogromny deszcz spowodował, że dach materiałowy nabrzmiał hektolitrami wody. Wielki ogromny cyc zawisł nad sceną i ktoś wpadł na najbardziej idiotyczny pomysł – chciano to przekłuć harpunem, licząc, ze woda przez zrobioną dziurkę po prostu spłynie. Jeb…o tak, że w ułamku sekundy rozerwało wszystko i tona wody w sekundę zalała całą scenę ze sprzętem. Kompletny klops.


A my w ogóle nie mamy dachu. I wtedy postanowiliśmy to, co jest naszym credo w działaniu po dzień dzisiejszy – nie pękamy, tylko zaczynamy działać. O ile pamiętam, ekipa sceny była chyba ze Szczecina i najnormalniej w świecie zamówili drugi dach, który bez paniki i w absolutnym niedowierzaniu ze strony nas wszystkich przybył do nas w dniu koncertu. Był wciągany w czasie trwania już festiwalowych koncertów. Wszystko się po prostu dopinało i zapięło na ostatni guzik. Od tamtej pory nasze sceny maja twardy metalowy dach, który jest gwarantem, ze nic się z nim nie stanie, a szybkie i spokojne decyzje pozwalają wyjść, a przynajmniej mieć nadzieję, że wyjdziemy z każdych tarapatów.


… Ten festiwal przeleciał bardzo rock'n'rollowo i nabraliśmy ogromnego apetytu, żeby za rok usiąść do nagrywania nie tylko płyty festiwalowej, ale po raz pierwszy zaświtała nam myśl o zrobieniu poważnego kinowego filmu z przystanku Woodstock. Tyle kolorów, dźwięków, tyle ulotnych wspaniałych emocji chcieliśmy umieścić na taśmie filmowej.


Mieliśmy już w swoim dorobku woodstockowe wydawnictwo w jeansowej kieszeni, ale film to coś zupełnie innego i przeogromne wyzwanie technologiczne. Skoro poradziliśmy sobie z dachem, obserwując ten festiwal, zaczęliśmy budować listę potrzebnego sprzętu do zrealizowania naszych projektów.


Efektem był pełnometrażowy film na taśmie celuloidowej i zapis tego filmu na płycie DVD i CD.
Produkcja się rozkręcała, wpadała w kompletną ślepą uliczkę, by znowu znaleźć super pomysły, głównie w głowie Yacha Paszkiewicza. W wielu sprawach przetarliśmy szlaki i żałujemy, że do dnia dzisiejszego nikt nie podejmuje się podobnych produkcji.


Czy my żałujemy swojej? I tak i nie. Opowiem o tym w następnym odcinku.Muzyka Podwyższonego Ryzyka – Najgłośniejszy Film Polski

 

Zobacz wszystkie nasze wydawnictwa! 

 

fot. G. Pszczoła

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ