Aktualności

Nasz 2020 - muzyczne podsumowanie roku

2020-12-31 15:27:48

 

Nasze muzyczne podsumowanie roku 2020 być może zupełnie przekornie chcemy zacząć stwierdzeniem - a nam się udało! 

Paradoksalnie, Najpiękniejszy Festiwal Świata pokazał, że muzyki, która łączy nas z artystami, wolontariuszami i festiwalowiczami nie da się tak łatwo wyciszyć, a Pol'and'Rock Festival, choć w odmienionej formie, z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpiecznej zabawy, odbył się w warszawskim studio. Dzięki internetowej transmisji Najpiękniejszej Domówki Świata dotarliśmy do naszych przyjaciół na całym świecie. Ale to było w sierpniu... zacznijmy od początku. 

W styczniu odbył się 28. Finał WOŚP. Tradycyjnie Letniej Zadymie w Środku Zimy towarzyszyły występy zaprzyjaźnionych z Fundacją artystów. Na dwóch scenach - tej bardziej kameralnej, znajdującej się w studio na Placu Teatralnym w Warszawie, zagrali, między innymi, Kwiat Jabłoni, Grzegorz Turnau, Majka Jeżowska, czy Ralph Kaminski i Renata Przemyk. Na imponującej, wspaniale oświetlonej scenie na znajdującym się w pobliżu Placu Bankowym przed zgromadzoną publicznością również prezentowali się świetni polscy muzycy. Jednak dla nas najbardziej poruszającym występem 28. Finału WOŚP było wykonanie hymnu Australii. Podczas gdy nad publicznością rozwinęła się wielka flaga, my pokazaliśmy to, jak solidaryzujemy się z mieszkańcami płonącego kontynentu. Gest jedności, współczucia i wsparcia nie pozostał niezauważony przez społeczność australijską. 

 

 

Rok 2020 otworzyliśmy pełni nadziei na to, że spotkamy się w Kostrzynie nad Odrą. Ogłosiliśmy pieczołowicie dobrany skład festiwalu, tym razem mocno akcentując niezwykle popularne wśród festiwalowiczów punk-folkowe granie odwołujące się do tradycyjnych, irlandzkich rytmów oraz stawiając na mocną reprezentację ciężkiej, agresywnej muzyki metalowej. Line-up Festiwalu Pol'and'Rock mógł przyciągnąć na kostrzyńskie pola prawdziwe rzesze fanów dobrej muzyki, którzy mieliby okazję bawić się przy muzyce kapel takich jak Dropkick Murphys, Jinjer, While She Sleeps, czy King Gizzard and the Lizard Wizard. Jeżeli chodzi o polskie kapele, to największą radość wzbudził wielki powrót na festiwalową scenę kapeli Grabaża, czyli potwierdzony występ Pidżamy Porno na Dużej Scenie w Kostrzynie nad Odrą. Wciąż pracujemy nad tym, by ten sam skład zaprezentował się na Pol'and'Rock Festival w nadchodzącym 2021 roku. Pod koniec roku udało się nam potwierdzić jedną z największych gwiazd nadchodzącego festiwalu, czyli Limp Bizkit

 

 

Sprawdźcie line-up Dużej Sceny na Pol'and'Rock 2021 

Spradźcie line-up Małej Sceny na Pol'and'Rock 2021 

 

 

 

Pandemia rozwijała się jednak nieubłaganie i śladem innych festiwali muzycznych takich jak Glastonbury, Open'er, czy Colours of Ostrava byliśmy zmuszeni odwołać nasze spotkanie na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Nic nie mogłoby zastąpić nastroju i atmosfery panującej na kostrzyńskim polu, gdzie spotykają się starzy przyjaciele i nawiązują się nowe znajomości, jednak uznaliśmy, że rok bez festiwalu będzie naprawdę rokiem straconym, dlatego chcieliśmy zaproponować naszym przyjaciołom spotkanie online. Czerpiąc doświadczenie z codziennej transmisji live, czyli Domowej Orkiestry Jurka Owsiaka (teraz nadajemy jej drugi sezon!) zaczęliśmy budować jedyne takie muzyczne wydarzenie na świecie - czyli Najpiękniejszą Domówkę Świata. W studio na scenie, która do złudzenia przypominała Dużą Scenę w Kostrzynie nad Odrą, zaprezentowali się zaprzyjaźnieni z naszym Festiwalem artyści. Dla wielu z nich był to pierwszy, od początku pandemii, kontakt z publicznością, bo do studia udało się nam zaprosić grupę osób, które po przejściu kontroli zdrowia mogły - z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - bawić się wspólnie z nami. Dla nas jednym z najważniejszych momentów był występ Urszuli, którą możemy nazwać matką chrzestną festiwalu, z legendarnym Felicjanem Andrzejczakiem. 

Zaserwowaliśmy internautom blisko 72 godziny grania non-stop, gdzie koncerty na żywo, łączenia z różnymi, rozsianymi po całym świecie domówkami, przeplatały się z materiałami archiwalnymi, nagraniami z głębi dysków wideo z Żar, czy z pierwszych festiwali w Kostrzynie nad Odrą. 

  

 

Bezapelacyjnie rok 2020 był dla naszej ekipy rokiem wydawnictw. Na pierwszy ogień poszedł fenomenalny, wzruszający i pełen miłości koncert Majki Jeżowskiej na Małej Scenie Pol'and'Rock Festival. Wydawnictwo CD/DVD stało się jednym z najbardziej rozchwytywanych krążków na prezent - od dzieci mamom, a od mam - dzieciom. Ponadczasowe piosenki, niezwykle ciepła osobowość artystki i jej talent i innowacyjne aranżacje świetnych i doskonale znanych wszystkim utworów stały się receptą na sukces tej płyty. Cały koncert można też odsłuchać na cyfrowych platformach streamingowych.

 

 

Kolejny krążek - tym razem w wersji boxa CD/DVD oraz stylowego, pięknie wydanego winylu - to wydawnictwo z koncertu happysad na Dużej Scenie Pol'and'Rock 2020. Kawałki kapeli wyśpiewały setki tysięcy gardeł, a muzyczni goście - tacy jak Mrozu i Daria Zawiałow - sprawiają że nagranie jest naprawdę wyjątkowe. Kapela zaprezentowała się z najlepszej strony, pokazując kunszt dojrzałych artystów, a to spotkanie z publicznością, rozkochaną w muzyce happysad na pewno przejdzie do historii. 

 

 

Kult na Pol'and'Rock 2019 to był koncert dekady, jak nie wieku. Jedno z największych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju przeszło do historii. Spragniona spotkania z kapelą publika nie zawiodła, i tłum pod sceną zdawał się nie mieć końca. Ważne, wyczekane spotkanie Kazika z tłumem fanów w Kostrzynie doczekało się wydawnictwa CD/DVD, winyla oraz limitowanej, kolekcjonerskiej puli kolorowych: żółtych, czerwonych i błękitnych krążków winylowych. Płyta pokryła się platyną w rekordowym czasie, uzyskując rekordowe wyniki sprzedaży. Przedsprzedaż wydawnictwa ruszyła 9 października, a oficjalna premiera nastąpiła 6 listopada. 3 grudnia płyta osiągnęła status złotej, a od 17 grudnia ma status płyty platynowej, wciąż utrzymując się w czołówce najchętniej wybieranych pozycji muzycznych. Nie kryjemy się z faktem, że czekamy na podwójną platynę płyty Kultu i rezerwujemy honorowe miejsce na ścianie. 

  

 

Rok zamknęliśmy wydając składankę złożoną z najlepszych, pieczołowicie dobranych - we współpracy z wami - kawałków które najlepiej ilustrują, czym jest Najpiękniejszy Festiwal Świata i jakim rytmem brzmi w sercach wszystkich tych, którzy z utęsknieniem czekają na powrót na kostrzyńskie pole. Na kolekcję, którą nazwaliśmy  Najpiękniejszą Muzyką Świata, składa się ponad 200 minut muzyki zapisanych na 3 płytach CD i 2 płytach DVD. Podzieliliśmy się z Wami tym, co mamy najlepsze - muzyką. 25 lat grania zasługiwało na wyjątkowe podsumowanie. Na płycie znajdziecie 46 utworów artystów takich jak Agnieszka Chylińska, Acid Drinkers, Coma, czy Voo Voo i Dżem. 

  

 

Co przyniesie 2021, oprócz zasłużonej podwójnej platyny za Kult na Pol'and'Rock 2019? Tego nie możemy przewidzieć. Wiemy jednak, że możecie razem z nami pożegnać odchodzący 2020 rok i z nadzieją przywitać nadchodzący 2021 rok. Do wspólnej imprezy sylwestrowej wystarczy dobra muzyka i łącze internetowe, dlatego ekipa kanału Kręcioła.TV zaprasza Was na Domówkę u Jurka. Na rozgrzewkę mamy dla Was koncerty Asian Dub Foundation, Damiana Marleya i Balkan Beat Box, a potem rusza playlista przygotowana przez Jurka Owsiaka - 63 świetne, festiwalowe utwory, które sprawią że z uśmiechem wkroczymy w nowy rok. 

 

 

fot. Anna Migda

Do siego roku! 

 

POKAŻ PODOBNE
2023-01-13 16:29:19

Premiera płyty Pull The Wire z 28. Pol'and'Rock Festival!

Pull The Wire prezentuje pierwszy w swoim dorobku album koncertowy, zarejestrowany podczas ubiegłorocznego 28. Pol'and'Rock Festival! Kapela zagrała na Małej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Wróćcie razem z nami do tego wyjątkowego występu!

2023-02-01 16:25:00

Końcówka pierwszego etapu Złotego Bączka już 6 lutego!

Zbliżamy się do końcówki pierwszego etapu plebiscytu Złotego Bączka 2023! Zachęcamy do zagłosowania na ulubionych artystów wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji! Pierwszy etap Złotego Bączka zamyka się 6 lutego.

2022-11-28 21:30:00

31. Finał WOŚP - poznaliśmy pierwszych artystów!

W poniedziałek 28 listopada, w swojej autorskiej audycji Zaraz Będzie Ciemno, Jurek Owsiak ogłosił pierwsze zespoły, które zagrają podczas warszawskiego 31. Finału WOŚP. Koncerty odbędą się 29 stycznia na Placu Bankowym w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ