Aktualności

NOC JAZZU na Akademii Sztuk Przepięknych

2018-04-16 10:53:52

  

Mimo że jazzmani wielokrotnie gościli w Kostrzynie nad Odrą, to właśnie w 2017 roku po raz pierwszy w historii festiwalu powstała scena dla muzyki improwizowanej. „Noc Jazzu” zainicjowana została przez magazyn JAZZ FORUM i Jurka Owsiaka.

 

Zeszłoroczne, fantastyczne przyjęcie na ASP sprawiło, że postanowiliśmy projekt kontynuować. W tym roku stawiamy na potężną dawkę energii! Połączenie doświadczenia z młodzieńczą ekscytacją.

Jazz od zawsze był muzyką wolności, co w dzisiejszych czasach na nowo nabiera znaczenia. Czy istnieje w Polsce bardziej odpowiednie miejsce na jazzowy manifest wolności?

Bądźmy tam wszyscy razem! Zapraszamy Was na koncerty, które przygotowaliśmy dla Was wspólnie z JAZZ FORUM. 

 

Akademia Sztuk Przepięknych  

1 sierpnia

22:20 - P.Unity

00:00 - Tomasz Chyła

01:40 - Laboratorium

 

2 sierpnia

01:20 - Bibobit 

 

Mała Scena 

2 sierpnia 

23:10 - Laboratorium

 

 

P.Unity – na pograniczu jazzu i hip-hopu nie padł jeszcze ani ostatni bit. Energetyczna bomba o sile rażenia 50 megaton. Wychowani na muzyce The Roots, Prince’a czy George’a Clintona biorą z funku to co najlepsze, dodają odrobinę słowiańskiej psychodelii, duszą w sosie z soulu i serwują bez kompleksów w swoim unikalnym stylu. Mimo że zespół istnieje od 2014 roku, w ich muzyce słychać ponad 10 lat wspólnej pracy nad unikalnym brzmieniem.

W marcu 2017 ukazała się pierwsza EP-ka zespołu – „Mango”. W tym samym roku P.Unity zaaranżowało i nagrało dwa utwory na najnowszą płytę Michała Urbaniaka „Beats & Pieces”.

 

Maciej Sondij - gitara

Miłosz Oleniecki - klawisze

Rafał Dutkiewicz - perkusja

Adrian Manowski - bas

Jędrzej Dudek - wokal

Weronika Grzesiewicz - wokal

Sara Jaroszyk - wokal

Bartosz Tkacz - saksofon

Witold Haliniak - puzon  

 

P. Unity fot. Solovsky

 

Tomasz Chyła Quintet

Szturmem weszli na polską scenę jazzową udowadniając, że młoda polska muzyka improwizowana rośnie w siłę.

 

"(...) Tomasz Chyła Quintet najpierw wbił mnie w krzesło swoją muzyką, potem poczułem, jak pod jej wpływem zaczyna trzeszczeć pode mną. W końcu energia płynąca ze sceny kazała mi wstać, by przyglądać się temu wszystkiemu z bliska.(...) " / Ether Jazzu

 

To doskonale doprecyzowana wizja muzyki, jaką ma lider tego zespołu, skrzypek Tomasz Chyła, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. 

Laureaci Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors”. W swoim dorobku mają album „Eternal Entropy”

 

Tomasz Chyła - skrzypce
Piotr Chęcki - saksofon
Szymon Burnos - fortepian
Krzysztof Słomkowski - kontrabas
Sławomir Koryzno - perkusja 

  

Tomasz Chyła Quintet fot Adam Burdyło.jpg

 

Laboratorium - Grzegorz Grzyb in memoriam

Fenomen polskiego jazzu! Jeden z najbardziej ekscytujących i najdłużej funkcjonujących zespołów na scenie muzyki improwizowanej w naszym kraju. Wybuchowa mieszanka brzmieniowa i muzyka niezwykle osobista.

 

Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe

Marek Stryszowski - saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marek Raduli - gitara
R.I.P. Grzegorz Grzyb - perkusja

gość specjalny: Bernard Maseli - vibrafon

 

 

 „Laboratorium, grupa która pod koniec lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, powróciło na estrady krajowe i zagraniczne.

W rozwoju artystycznym Laboratorium zachowało pewną konsekwencję. Zmieniał się skład osobowy grupy, zmieniały się instrumenty, ale zawsze i wszędzie była to ”Laborka”. (…)

Filarami owej Laborki, od samego początku do dziś, byli i są dwaj koledzy z lat dziecięcych, z tej samej ulicy i tych samych szkół, Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski. (…)

Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.” / Wiesław Siekierski, tekst archiwalny  

 

Laboratorium

 

 Bibobit  

Jednoczą jazz, elektronikę oraz hip-hop. Zespół, który powstał, aby grać na żywo. „To jest ta muzyka!” / Michał Urbaniak

 

Autorami projektu są Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch. Zespół, którego nie da się̨ opisać jednym zdaniem, ponieważ świadomie przekracza granice gatunkowe. „Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje. Robimy jazz, groove, hip-hop, melodie, śpiewy i rymy”.

Na froncie grupy zobaczyć można śpiewająco-rapującego Daniela Moszczyńskiego – artystę, zawodnika, który celowo nie trzyma się sztywno jednej gatunkowej estetyki. Ten zespół na dotychczasowych koncertach udowodnił, że powstał, aby grać na żywo!

 

Daniel „Wolny” Moszczyński - wokal, samplery, vocoder, adaptery, talk box

Bartek Pietsch - bas, wokal

Zdzisław Babiarski - klawisze

Jan Adamczewski - saksofon

Waldemar Franczyk - perkusja

Patrycjusz Gruszecki - trąbka

 

Niedługo po tym jak pojawiła się ich debiutancka Ep-ka EP1, wystąpili na „Orange Warsaw Festival”, „Kaliningrad City Jazz” czy „Enea Spring Break.” Tam pokazali, że za sprawą ich koncertowej energii w niezwykły sposób zabierają publikę do swojego świata. Występowali na wspólnej scenie przed: Hipnotic Brass Ensamble, Richardem Boną, Keyonem Harroldem, Corym Henrym, Dirty Loops czy Michałem Urbaniakiem i za każdym zdobywali kolejnych słuchaczy, którzy nierzadko przychodzili po koncertach z pytaniem: „Co wy gracie?” W ich singlowym debiucie pt. „Plotka” wzięła udział Urszula Dudziak, a w marcu ukazał się ich pierwszy album „Podróżnik”.  

 

 

 fot. Maiej Motylewski

 

JAZZ FORUM to ukazujący się od ponad 50 lat magazyn JAZZ FORUM ma swój stały krąg czytelników i bogatą tradycję. To najdłużej istniejące, najbardziej prestiżowe i opiniotwórcze pismo jazzowe w Polsce. Piszą dla niego czołowe pióra polskiej krytyki jazzowej, wśród nich muzycy o uznanym autorytecie. Rzetelność przekazu, aktualność, kompetencja, dbałość o perfekcyjną formę – to cechy charakterystyczne tego wydawnictwa. Do każdego wydania, w nakładzie dla prenumeratorów, dołączane są płyty kompaktowe prezentujące na ogół nagrania najciekawszych, najbardziej obiecujących młodych zespołów polskiego jazzu. 

 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2019-04-17 14:03:14

Wojciech Smarzowski pierwszym gościem ASP

Znamy pierwszego gościa Akademii Sztuk Przepięknych podczas Festiwalu Pol'and'Rock 2019! Będzie to Wojciech Smarzowski – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, operator filmowy.

2019-04-08 14:40:06

Gooral wraca na Najpiękniejszy Festiwal Świata

Stworzył własny styl - Ethno Elektro, rozgrzał woodstockową publiczność zapraszając na swój koncert Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, a także okazał się świetnym piłkarzem w czasie meczu WOŚP vs TVN. A teraz czas na wielki festiwalowy powrót. Na Małej Scenie 3.08 o 23:00 wystąpi dla Was Gooral.

2019-04-02 09:45:55

Złoty Bączek 2019 - notowanie 3

Przed Wami trzecie notowanie w Plebiscycie Złotego Bączka. Jak widzicie – w kategorii zespołów z Polski na prowadzeniu umacnia się Łydka Grubasa, która ma ponad 700 głosów przewagi nad drugim w kolejności Krzysztofem Zalewskim.

ZOBACZ TEŻ