Aktualności

NOC JAZZU na Akademii Sztuk Przepięknych

2018-04-16 10:53:52

  

Mimo że jazzmani wielokrotnie gościli w Kostrzynie nad Odrą, to właśnie w 2017 roku po raz pierwszy w historii festiwalu powstała scena dla muzyki improwizowanej. „Noc Jazzu” zainicjowana została przez magazyn JAZZ FORUM i Jurka Owsiaka.

 

Zeszłoroczne, fantastyczne przyjęcie na ASP sprawiło, że postanowiliśmy projekt kontynuować. W tym roku stawiamy na potężną dawkę energii! Połączenie doświadczenia z młodzieńczą ekscytacją.

Jazz od zawsze był muzyką wolności, co w dzisiejszych czasach na nowo nabiera znaczenia. Czy istnieje w Polsce bardziej odpowiednie miejsce na jazzowy manifest wolności?

Bądźmy tam wszyscy razem! Zapraszamy Was na koncerty, które przygotowaliśmy dla Was wspólnie z JAZZ FORUM. 

 

Akademia Sztuk Przepięknych  

1 sierpnia

22:20 - P.Unity

00:00 - Tomasz Chyła

01:40 - Laboratorium

 

2 sierpnia

01:20 - Bibobit 

 

Mała Scena 

2 sierpnia 

23:10 - Laboratorium

 

 

P.Unity – na pograniczu jazzu i hip-hopu nie padł jeszcze ani ostatni bit. Energetyczna bomba o sile rażenia 50 megaton. Wychowani na muzyce The Roots, Prince’a czy George’a Clintona biorą z funku to co najlepsze, dodają odrobinę słowiańskiej psychodelii, duszą w sosie z soulu i serwują bez kompleksów w swoim unikalnym stylu. Mimo że zespół istnieje od 2014 roku, w ich muzyce słychać ponad 10 lat wspólnej pracy nad unikalnym brzmieniem.

W marcu 2017 ukazała się pierwsza EP-ka zespołu – „Mango”. W tym samym roku P.Unity zaaranżowało i nagrało dwa utwory na najnowszą płytę Michała Urbaniaka „Beats & Pieces”.

 

Maciej Sondij - gitara

Miłosz Oleniecki - klawisze

Rafał Dutkiewicz - perkusja

Adrian Manowski - bas

Jędrzej Dudek - wokal

Weronika Grzesiewicz - wokal

Sara Jaroszyk - wokal

Bartosz Tkacz - saksofon

Witold Haliniak - puzon  

 

P. Unity fot. Solovsky

 

Tomasz Chyła Quintet

Szturmem weszli na polską scenę jazzową udowadniając, że młoda polska muzyka improwizowana rośnie w siłę.

 

"(...) Tomasz Chyła Quintet najpierw wbił mnie w krzesło swoją muzyką, potem poczułem, jak pod jej wpływem zaczyna trzeszczeć pode mną. W końcu energia płynąca ze sceny kazała mi wstać, by przyglądać się temu wszystkiemu z bliska.(...) " / Ether Jazzu

 

To doskonale doprecyzowana wizja muzyki, jaką ma lider tego zespołu, skrzypek Tomasz Chyła, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. 

Laureaci Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors”. W swoim dorobku mają album „Eternal Entropy”

 

Tomasz Chyła - skrzypce
Piotr Chęcki - saksofon
Szymon Burnos - fortepian
Krzysztof Słomkowski - kontrabas
Sławomir Koryzno - perkusja 

  

Tomasz Chyła Quintet fot Adam Burdyło.jpg

 

Laboratorium - Grzegorz Grzyb in memoriam

Fenomen polskiego jazzu! Jeden z najbardziej ekscytujących i najdłużej funkcjonujących zespołów na scenie muzyki improwizowanej w naszym kraju. Wybuchowa mieszanka brzmieniowa i muzyka niezwykle osobista.

 

Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe

Marek Stryszowski - saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marek Raduli - gitara
R.I.P. Grzegorz Grzyb - perkusja

gość specjalny: Bernard Maseli - vibrafon

 

 

 „Laboratorium, grupa która pod koniec lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, powróciło na estrady krajowe i zagraniczne.

W rozwoju artystycznym Laboratorium zachowało pewną konsekwencję. Zmieniał się skład osobowy grupy, zmieniały się instrumenty, ale zawsze i wszędzie była to ”Laborka”. (…)

Filarami owej Laborki, od samego początku do dziś, byli i są dwaj koledzy z lat dziecięcych, z tej samej ulicy i tych samych szkół, Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski. (…)

Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.” / Wiesław Siekierski, tekst archiwalny  

 

Laboratorium

 

 Bibobit  

Jednoczą jazz, elektronikę oraz hip-hop. Zespół, który powstał, aby grać na żywo. „To jest ta muzyka!” / Michał Urbaniak

 

Autorami projektu są Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch. Zespół, którego nie da się̨ opisać jednym zdaniem, ponieważ świadomie przekracza granice gatunkowe. „Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Kochamy żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo nas inspiruje. Robimy jazz, groove, hip-hop, melodie, śpiewy i rymy”.

Na froncie grupy zobaczyć można śpiewająco-rapującego Daniela Moszczyńskiego – artystę, zawodnika, który celowo nie trzyma się sztywno jednej gatunkowej estetyki. Ten zespół na dotychczasowych koncertach udowodnił, że powstał, aby grać na żywo!

 

Daniel „Wolny” Moszczyński - wokal, samplery, vocoder, adaptery, talk box

Bartek Pietsch - bas, wokal

Zdzisław Babiarski - klawisze

Jan Adamczewski - saksofon

Waldemar Franczyk - perkusja

Patrycjusz Gruszecki - trąbka

 

Niedługo po tym jak pojawiła się ich debiutancka Ep-ka EP1, wystąpili na „Orange Warsaw Festival”, „Kaliningrad City Jazz” czy „Enea Spring Break.” Tam pokazali, że za sprawą ich koncertowej energii w niezwykły sposób zabierają publikę do swojego świata. Występowali na wspólnej scenie przed: Hipnotic Brass Ensamble, Richardem Boną, Keyonem Harroldem, Corym Henrym, Dirty Loops czy Michałem Urbaniakiem i za każdym zdobywali kolejnych słuchaczy, którzy nierzadko przychodzili po koncertach z pytaniem: „Co wy gracie?” W ich singlowym debiucie pt. „Plotka” wzięła udział Urszula Dudziak, a w marcu ukazał się ich pierwszy album „Podróżnik”.  

 

 

 fot. Maiej Motylewski

 

JAZZ FORUM to ukazujący się od ponad 50 lat magazyn JAZZ FORUM ma swój stały krąg czytelników i bogatą tradycję. To najdłużej istniejące, najbardziej prestiżowe i opiniotwórcze pismo jazzowe w Polsce. Piszą dla niego czołowe pióra polskiej krytyki jazzowej, wśród nich muzycy o uznanym autorytecie. Rzetelność przekazu, aktualność, kompetencja, dbałość o perfekcyjną formę – to cechy charakterystyczne tego wydawnictwa. Do każdego wydania, w nakładzie dla prenumeratorów, dołączane są płyty kompaktowe prezentujące na ogół nagrania najciekawszych, najbardziej obiecujących młodych zespołów polskiego jazzu. 

 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2018-11-21 13:47:25

Nie spinaj się, zepnij się! Zostały tylko dwa dni! 

Tylko wspólnymi siłami możemy iść po sukces! Trzy nominacje do Nagrody Publiczności w konkursie „Złote Spinacze” są najlepszym przykładem, że razem możemy wszystko!

2018-11-19 17:03:40

Bez marzeń nie byłoby wspomnień!

Bez wspomnień nie byłoby marzeń... Najpiękniejszych emocji nie było bez Was. Tworzycie nasz najpiękniejszy album niezapomnianych chwil. Jesteście bohaterami naszych snów, planów... kolejnych Festiwali Pol'and'Rock.

ZOBACZ TEŻ