Aktualności

Odrobiona lekcja z Bartłomiejem Topą i Łukaszem Kościuczukiem

2017-08-05 14:32:12

Na początku spotkania w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych prowadzący rozmowę Bartosz Węglarczyk zwrócił się do do Bartłomieja Topy:

„Jesteś jednym z moich ulubionych aktorów, dzięki Tobie polubiłem policjantów z drogówki, Zawsze im to powtarzam.

To było lekkie wprowadzenie na rozluźnienie do naprawdę ważnej, trudnej i wzruszającej rozmowy.

 

fot. Basia Ltznr

 

Oprócz aktora był jeszcze jeden gość -  Łukasz Kościuczuk, koordynator kampanii społecznej SYNAPSIS, osobowość roku 2012 za innowacyjne działania w mediach.

 

fot. Basia Ltznr

 

Początek rozmowy był opowieścią o niesamowitej, ale i ryzykownej przygodzie Bartłomieja Topy, który zaangażował się w akcję "Autyzm - całe moje życie", i która zaowocowała wyjątkową kampanią medialną „Autyzm - wprowadza w błąd”.  Wszyscy doskonale pamiętamy 2012 rok, kiedy wszystkie media zastanawiały się, co się dzieje z aktorem. Padały różne podejrzenia - choroba psychiczna, uzależnienie, depresja. Reakcja mediów była przykładem odzwierciedlenia społeczeństwa, któremu przychodzi łatwo oceniać, snuć domysły zamiast po prostu zapytać "Co się dzieje?". 

Łukasz Kościuszuk również spotkał się z niemiłą sytuacją na samym początku akcji:

„Odmówiła nam telewizja śniadaniowa, która powiedziała nam, że autyzm jest niesmaczny. Nie wiedziałem, że zajmują się problemami gastrycznymi.”

Na szczęście upór Łukasza zaowocował do stworzenia filmowych wstępów do rozmowy o autyzmie. Nie przeszkodził też brak funduszy. Od pieniędzy ważniejsi są ludzie, których wrażliwość zawsze popchnie do dobrych działań. 

 

fot. Basia Ltznr

 

Spotkanie miało być opowieścią dwóch zaproszonych gości, jednak stało się coś wyjątkowego i wzruszającego. Do mikrofonu po kolei zaczęły podchodzić osoby, które mają doświadczenie z autyzmem i zespołem Aspergera – m.in. rodzice 12 letniego Kuby, którzy poznali czym jest obojętność, wtedy kiedy najbardziej potrzebna jest pomoc.

 

fot. Basia Ltznr

 

W jednej chwili namiot stał się domem, a uczestnicy wydarzenia jedną rodziną. To było przejmujące. Wielu z nas nie zdawało sobie sprawy z jakimi problemami spotykają się osoby, które mają w rodzinie osobę autystyczną lub ze stwierdzonym zespołem Aspergera. Rozmawiano o przemocy, o ignorancji lekarzy i zbyt pochopnych ocenach szkolnych pedagogów. W dyskusji wzięli też udział terapeuci, lekarze, pedagodzy, którzy byli na widowni.

 

fot. Basia Ltznr

 

Jak temu zapobiec? Jak zmienić obecną sytuację? "Co jest potrzebne? Uwaga i wrażliwość na drugiego człowieka" - powiedział Łukasz Kościuczuk.

"Najważniejszy jest dotyk i miłość" - dodał ktoś z publiczności.

Spotkanie z Bartłomiejem Topą, Łukaszem Kościuczuk i wspaniałą publicznością otworzyło wielu osobom oczy. Jesteśmy pewni, że od tego momentu nikt, kto był obecny podczas tej wyjątkowej dyskusji nie przejdzie obojętnie obok osoby, która potrzebuje pomocy. Nikt nie oceni nikogo pochopnie.

Dziękujemy wszystkim za emocjonujące spotkanie, które również było tłumaczone na język migowy.

Bartłomiej Topa powiedział na konferencji prasowej, że jest poruszony spotkaniem na Przystanku Woodstock i skierował do Jurka Owsiaka słowa "Masz moją osobę".

(Syla)

 

fot. Basia Ltznr

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
2022-09-21 15:15:00

Już jest czysto! Podsumowanie akcji Zaraz Będzie Czysto

Zadbanie o festiwalowe pole jest dla nas bardzo ważne. Po raz kolejny na Najpiękniejszym Festiwalu Świata zaprosiliśmy festiwalowiczów do akcji Zaraz Będzie Czysto - zobaczcie, jak akcja wyglądała w tym roku i jakie ekologiczne rozwiązania były obecne na 28. Pol'and'Rock Festival.

2022-10-14 14:05:00

Wróć do tegorocznych spotkań ASP!

Akademia Sztuk Przepięknych to wyjątkowe miejsce, gdzie rokrocznie na Najpiękniejszym Festiwalu Świata odbywają się ważne rozmowy i spotkania. Zapraszamy do ponownego wysłuchania tegorocznych spotkań - w jesienne weekendy na kanale KręciołaTV na YouTubie!

ZOBACZ TEŻ