Aktualności

Olga Tokarczuk na Pol'and'Rock Festival

2019-05-15 15:02:10

 

Olga Tokarczuk uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej literatury współczesnej. Zadebiutowała 40 lat temu na łamach słynnego „Na przełaj”. Wówczas, jeszcze pod pseudonimem Natasza Borodin, pisała krótsze formy - opowiadania. Czas na pierwszą powieść – „Podróż ludzi Księgi” - przyszedł w 1993 roku.

Do najgłośniejszych tytułów autorstwa Olgi Tokarczuk zaliczyć możemy „Prawiek i inne czasy”, który przyniósł autorce m.in. Paszport „Polityki” oraz „Księgi Jakubowe” czy fenomenalną powieść „Bieguni”, za które pisarka dostała Nagrodę Literacką „Nike". Za sprawą przyznanej za powieść „Bieguni” Man Booker International Prize, będącej jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyróżnień literackich, o Tokarczuk usłyszeli czytelnicy z całego świata. Tokarczuk stała się pierwszą polską laureatką tej nagrody, a przewodnicząca kapituły, wręczającej te wyróżnienia, nazwała autorkę "pisarką obdarzoną wspaniałą inteligencją, wyobraźnią i literacką pewnością siebie". O znaczeniu Man Booker International Prize świadczy choćby określanie go mianem największego osiągnięcia polskiego pisarstwa po Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej. 

 

Olga Tokarczuk

 

Być może Tokarczyk sukces ten uda się powtórzyć, gdyż angielski przekład wydanego przed kilkoma laty „Prowadź swój pług przez kości umarłych” znalazł się na tzw. longliście utworów nominowanych do Man Booker International Prize w tym roku. Ekranizacja powieści w reżyserii Agnieszki Holland, która gościła na ASP w 2014 roku , zatutułowana "Pokot" zdobyła szerokie uznanie, zarówno krytyków jak i publiczności polskiej i zagranicznej. 

Spotkanie z Olgą Tokarczuk na Akademii Sztuk Przepięknych odbędzie się 3 sierpnia o godz. 13:30. Poprowadzi je Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Kultura Onet.pl, laureatka telewizyjnego Wiktora za 2000 rok, nagrody im. Dariusza Fikusa oraz Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

POKAŻ PODOBNE
2019-06-12 14:49:00

Pierwszy Rockowy Stand Up Comedy na Pol'and'Rock Festival 2019

Satyryk, felietonista, showman, radiowiec, wokalista rockowy, autor tekstów piosenek - jednym słowem człowiek wielu talentów. Akademię Sztuk Przepięknych odwiedzi w tym roku Skiba i opowie o książce, która "naprawdę wbija w fotel" - Autobiografii łobuza.

2019-04-17 14:03:14

Wojciech Smarzowski pierwszym gościem ASP

Znamy pierwszego gościa Akademii Sztuk Przepięknych podczas Festiwalu Pol'and'Rock 2019! Będzie to Wojciech Smarzowski – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, operator filmowy.

2019-07-10 08:43:23

16 najważniejszych dat Pol'and'Rock Festival

Przygotowania do Festiwalu trwają pełna parą. Tymczasem wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na wydarzenia. Dostajemy od Was już setki pytań o tym, kiedy i o której rusza jaka strefa albo co i gdzie będzie dostępne.

ZOBACZ TEŻ