Aktualności

Organizacje Akademii Sztuk Przepięknych na #polandrock2021

2021-07-21 23:00:00

 

 

Pol'and'Rock Festival to miejsce dobrej energii, propagowania pozytywnych działań i wyjątkowych doświadczeń - ogromną częścią budowania tych wartości jest strefa organizacji pozarządowych. W tym roku nie mogło ich zabraknąć!

 

W tym roku na chętnych czekają 42 projekty ASP. Poznaj co przygotowali specjalnie dla Ciebie!

 

 Zdrowie

 

 • Fundacja Dr Clown zaprasza uczestników Festiwalu na warsztat nt. "Szpital oczami dziecka chorego", który powoli im poczuć emocje towarzyszące hospitalizacji i to jak w poradzeniu sobie z nimi i ze szpitalną nudą pomaga może "terapia śmiechem" i wizyta Doktorów Clownów. Druga propozycja to warsztaty z żonglerki. Jeden będzie się odbywał przed południem, a drugi po południu. Między zajęciami zachęcają do zabawy z chustą animacyjną oraz do wypisywania "Recept na uśmiech". Na stoisku będzie też można zrobić również kartki z życzeniami dla chorych do szpitali. 
 • Fundacja eFkropka w ramach warsztatów ASP przeprowadzi każdego dnia warsztat antydyskryminacyjny "Razem wbrew stereotypom" i stworzą "Żywą Bibliotekę Psychiatryczną". Poprowadzą rozmowy indywidualne, konsultacje, porady i rozdadzą ciekawe materiały.
 • Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła Dobra" uczestnikom Festiwalu proponują warsztaty, dzięki którym będą informować na temat działania hospicjów, szczególnie dziecięcych i łamać stereotyp, że jest to "czekanie na śmierć". Organizacja na co dzień umożliwia pacjentom wykorzystać każdy moment swojego życia, by żyć przez duże "Ż".
 • Towarzystwo Rozwoju Rodziny - oddział w Zielonej Górze prowadzi działania profilaktyczne z zakresu praw i zdrowia seksualnego już w 1998 r. Od tamtej pory nieprzerwanie jest obecna na Festiwalu!

 

 

fot. Marta Szpakowska

 

 

 

 Ekologia

 

 • Fundacja Strefa Dorastania wspólnie z festiwalowiczami zrobi eko skarbonki i eko notesy z motywem festiwalowym, wykorzystując rzeczy recyklingowe.

 • Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Inspektorat Warszawa uczy właściwej opieki nad nimi, w tym metod udzielania pierwszej pomocy, a także dobrych praktyk poprawiających dobrostan czworonogów. Organizacje tworzy kilkanaście osób - działamy społecznie z potrzeby pomagania zwierzakom. 

 • Reformed Druids of Gaia Poland Filarami naszego programu są: integracja, informowanie o katastrofie klimatycznej i kryzysie bioróżnorodności, edukacja ekologiczna i antropologiczna, aktywizacja społeczna oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw w ramach demokracji bezpośredniej i deliberacyjnej.
 • Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstała w 2012 roku zrzesza osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych.

 

 

 fot. Marta Szpakowska

 

 

Kultura

 

 • Bal Folk Kraków jest grupą nieformalną działającą w Krakowie od 2013 roku. Zrzeszamy miłośników tańca balfolkowego, folkowego i tradycyjnego. 
 • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu Organizowaliśmy już warsztaty na Pol’And’Rock w 2018 i 2019 roku jako Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP. 
  Również w roku 2021 chcemy zorganizować warsztaty artystyczne. Tym razem chcemy położyć nacisk na współpracę, wspólnotowość, znaczenie kontaktu z innymi osobami oraz ze sztuką, a także uczulić uczestników i uczestniczki na znaczenia, które przekazuje sztuka odnosząc się do tego, co nas otacza oraz ważnych społecznych kwestii. 

 

 

Psychologia i rozwój osobisty

 

 • Polska Akademia Rozwoju Osobistego W tym roku chcemy powrócić do ASP po 2-letniej przerwie, a w ramach naszych działań chcemy przeprowadzić szereg zajęć zarówno znanych już dobrze Pol'and'Rockowiczom jak i nowych, odnoszących się do bieżącej sytuacji. 

 

 

Handmade

 

 • Dorigami Na Festiwalu Pol'and'Rock jesteśmy obecni od 2017 roku, prowadząc zajęcia na Akademii Sztuk Przepięknych. Po raz kolejny chcielibyśmy stworzyć miejsce, gdzie każdy, niezależnie od wieku (i preferencji muzycznych) będzie mógł wpaść, miło spędzić czas składając Origami oraz posłuchać ciekawych opowieści z tym związanych. Sztuka ta jest ciekawą formą spędzania wolnego czasu, ale także narzędziem rozwijającą wyobraźnię, zdolności manualne i zdolności myślenia przestrzennego. Uczestnikom Pol'and'Rock chcemy zaproponować naukę poprzez zabawę, z której oprócz nowych umiejętności wyniosą one wyjątkowe i niepowtarzalne papierowe pamiątki. 
 • Wu Kwadrat - profesjonalny serwis dredów pokażą różnice między dredami "na stałe" a dredlokami tymczasowymi, nauczymy jak doczepiać i zakładać jedne i drugie różnymi metodami. W trakcie pogadanki uczestnicy będą mieli możliwość wykonania własnego dreda z włosów syntetycznych, z pomocą i nadzorem prowadzących.
 • Grupa Światłoczuli, Michalina Hendrys i Tomasz Kowalczyk podczas działań warsztatowych spróbują przybliżyć uczestnikom elementarne kwestie związane z fotografią, sięgając w tym celu po XIX wieczne techniki rejestracji obrazu, stwarzając możliwość doświadczenia bliskiego pionierom fotografii.

 

 

Sport

 • Simplife Joga poprowadzi poranną jogę, która nastroi nas do wspaniałych festiwalowych koncertów

Nazywam się Natalia Knopek. Jogę i medytację praktykuję od 11 lat, od 7 lat uczę innych i od 5 lat co roku jestem na Festiwalu jako Simplife Joga. Poprowadzę poranne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych.

 • Będzie również Capoeira czyli brazylijska sztuka walki ukryta w elementach tańca i akrobatyki - która integruje w rytmie muzyki i kultury brazylijskiej (na żywo: instrumenty i śpiew). Nauka poprzez zabawę - zarówno dla dzieci i dorosłych.
 • Polish Outdoor już 8 razy organizuje na Festiwalu swoją wioskę HIMALAYAN CAMP w ramach strefy ASP wpisując się w plan wielu uczestników Festiwalu, dzięki czemu ich stoisko odwiedziły dziesiątki tysięcy osób. Znajdziecie u nas między innymi ściankę wspinaczkową i slackline, na których każdy będzie mógł spróbować swoich sił.

 

 

Nauka i wiedza

 

 • Politechnika Gdańska, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej przedstawi swoivh pracowników od innej strony niż tablica i kreda, a studenci pokażą swoje długoletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów zarówno z dziećmi jak i dorosłymi w ramach takich projektów jak Politechnika Wielu Pokoleń. Chcą podzielić się entuzjazmem do nauk ścisłych i technicznych i pokazać, że nauki takie jak fizyka, matematyka czy inżynieria materiałowa nie są wcale takie straszne jak je niektórzy malują. 

 • Centrum Edukacji Międzykulturowej popularyzuje nauczanie międzynarodowego języka esperanto. Wierzą, że język esperanto zmienia u człowieka sposób postrzegania świata-dzięki czemu człowiek staje się lepszy, bardziej tolerancyjny, docenia egalitaryzm, szanuje prawa ludzi i wszystkich istot żyjących.

 

 

Walka z uzależnieniami

 

 • Fundacja Biuro Służby Regionalnej NA w Polsce W przynależności do NA nie ma społecznych, religijnych, ekonomicznych, rasowych, etnicznych, narodowych czy płciowych ograniczeń. Nie ma też opłat wpisowych bądź członkowskich. Anonimowi Narkomani wspólnie tworzą proces zdrowienia, budując trwałą sieć wzajemnego wsparcia. Jednym z kluczy do sukcesu NA stała się terapeutyczna wartość jaką niesie współpraca dwóch uzależnionych.
 • Górnośląskie Stowarzyszenie FAMILIAN tegorocznym Festiwalu „Pol’and”Rock” w ramach naszego stoiska chcielibyśmy - jak w latach minionych - uruchomić punkt konsultacyjny ds. uzależnień. 

 

 

Prawa człowieka i edukacja globalna

 
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu Podejmujemy działania mające na celu przywrócenie w Polsce praworządności, prowadzimy działania edukacyjne w szkołach, świadczymy również niekomercyjną pomoc prawną. 
  Radcowie prawni z OIRP Poznań mieli już zaszczyt współtworzyć strefę ASP w 2019 oraz 2020 roku. 

 • Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA:  Sędziowie poprowadzą symulacje rozpraw z udziałem publiczności. Odpowiedzą na prawie wszystkie, także trudne pytania. Wezmą udział w debacie o praworządności i zaprezentują swoją profesję w dyskusji o zawodach prawniczych. Znajdziecie nas w namiocie Rzecznika Praw Obywatelskich.

 • Refugees Szczecin na Festiwalu byli już nieraz, wraz z innymi organizacjami tworzyli Wioskę Wielu Kultur. W tegorocznej edycji zrealizują warsztaty Nikt Nie Jest Nielegalny. Jest to forma lekcji wychowawczej (lecz mogą w niej brać udział dorośli), podczas której pokazują mechanizmy zmuszające ludzi do porzucenia swych domów i ojczyzn, omawiamy trudności, jakie ich spotykają, zderzamy uczestników ze stereotypami nie tylko na temat obcych, ale i nas samych. 

 • Stowarzyszenie Amnesty International w ramach Festiwalu będą mówić o krzywdzącej kulturze gwałtu, przemocy wobec kobiet i świadomej zgodzie na seks. Kampania "Tak to Miłość", którą prowadzą od 2 lat (a swój początek miała właśnie na Pol'and'Rock Festival w 2019 roku), dąży do zmiany definicji gwałtu w polskim prawie.

 • Dom Otwarty są z nami od 2016 r. w strefie ASP z różnymi aktywnościami edukacyjnymi i rozmowami o uchodźcach. Podobnie jak w latach ubiegłych stoisko będzie poruszamy temat uchodźców w Polsce.

 • Izba Adwokacka w Warszawie jest obecna na Festiwalu od lat i zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa szeroko pojętych praw człowieka, praworządności, państwa prawa, praw zwierząt.

 • Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich codziennie w Namiocie Praw Człowieka zorganizuje warsztaty i rozmowy na tematy związane z Konstytucją RP – cudzoziemców i migrantów, równego traktowania, zwalczania dyskryminacji, mowy nienawiści i patologicznych treści w internecie. Pokażą, jakie masz prawa w kontakcie z policją, jak można ułatwić życie i kontakty z osobami głuchymi, czy też jak tworzyć własne projekty społeczne. Dzięki nim zobaczysz, jak Konstytucja RP może być przydatna w życiu codziennym!

 • Fundacja Banina przygotowuje spektakl “Dworzec”, który dotyczy dostępu do procedury uchodźczej w Polsce i wpisuje się w przewodnią koncepcję opracowaną wraz z partnerami (Domem Otwartym i Fundacją Daj Herbatę), w myśl której tegoroczne działania koncentrują się wokół prawa do bezpiecznego miejsca do życia, które można nazwać domem. W miarę możliwości, po spektaklu odbędzie się rozmowa z uchodźcą z Tadżykistanu.

 • Fundacja Daj Herbatę w tym roku działa wspólnieDomem Otwartym i Fundacją Banina z przewodnim tematem domu jako bezpiecznego miejsca należnego każdemu człowiekowi. Zaplanowali aktywności plastyczne, debaty-warsztaty (formuła mieszana), mini-warsztaty antydyskryminacyjne oraz rozmowy indywidualne. 

 • Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia skupi się na popularyzowaniu wiedzy wśród uczestników Festiwalu na temat Konwencji Stambulskiej oraz form skutecznego niesienia wsparcia dla osób dorosłych i dzieci, które doświadczają przemocy w rodzinie. 

 • Ogólnopolski Strajk Kobiet na tegorocznym Pol'and'Rock przeprową wykłady i warsztaty: Jak reagować na przemoc, przemoc w przestrzeni publicznej, warsztaty uwrażliwiające na "inność", weź sprawy w swoje ręce, czyli jak organizować projekty społeczne. 

 • Fundacja Centrum Praw Kobiet na co dzień wpiera we wszystkich oddziałach kobiety poprzez pomoc prawną, psychologiczną, psychoedukacyjną i rozwojową. Prowadzą kilka schronisk dla kobiet z dziećmi. W ramach Akademii Mocy Kobiet organizują warsztaty edukacyjne i rozwojowe o bardzo szerokim spektrum. Na festiwalu prócz rozmów indywidualnych będzią prowadzić warsztaty... więcej dowiesz się na ich stoisku

 • Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris prowadzi także szereg kampanii społecznych promujących adwokaturę, ale także koncertujących się na problemach społecznych takich jak przemoc wobec dzieci i młodzieży, przeciwko hejtowi „STOP Hejt”, uprawnieniach osób z niepełnosprawnościami w procesie „#pełnosprawniwprawie”, promujących mediacje. Do działalności Stowarzyszenia należy także informowanie o zmianach w prawie. 

 • Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado przykładowe warsztaty jakie mają temat: jak bezpiecznie przeprowadzić coming out, jak być dobrą osobą sojuszniczą z językiem inkluzywnym, bezpieczny seks i świadoma zgoda, jak dbać o siebie będąc osobą aktywistyczną, transpłciowośćniebinarność, aseksualność, co oznacza skrót LGBTQIAP+, prawa seksualne i reprodukcyjne jako prawa człowieka, Marsze Równości- dlaczego i po co istnieją, nieheteronormatywna historia, która została wymazana, feminizm a LGBT+. 

 • Komitet Obrony Demokracji 

 • Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach prowadzonych zajęć na Festiwalu chcieliby zaprezentować historie osobiste osób z doświadczeniem migracji, żeby skłonić młodzież i dorosłych ku refleksji nad procesem współczesnych migracji oraz wyzwaniami i możliwościami, przed którymi szczególnie staje społeczność polska jako społeczeństwo przyjmujące migrantów i migrantek z różnych krajów świata. Przybliżają takie historie za pomocą krótkich filmików oraz narzędzi doświadczenia rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR/AR). 

 • Fundacja Zaginieni to młoda fundacja, która powstała w październiku 2020 roku. Zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych, ale również prewencją - dowiedz się więcej o ich działaniach w strefie ASP!

 • Polska Akcja Humanitarna poprowadzą dyskusję o wolontariatach w Afryce - kiedy mają sens, a kiedy zamieniają się w szkodliwą formę turystyki zwaną wolonturystyką.

 

 

 fot. Marta Szpakowska

 

 

Integracja

 

 • Fundacja AVALON przygotowaławarsztat "Pierwszy kontakt, savoir vrivre wobec OzN", panel dyskusyjny p.t. “Jak się połamać i nie załamać?”, zabawa integracyjna "Tor przeszkód na wózku", aktywność sportowa "Bike vs handbike", działający przez cały czas trwania Festiwalu punkt doradczy dla osób z niepełnosprawnościami oraz punkt wsparcia technicznego dla OzN poruszających się na wózkach.

 

 • Oprócz spotkań z organizacjach w namiocie warsztatowym czekają na Was ekologiczne warsztaty Allegro

 

 

 • Oczywiście nie mogło zabraknąc muzycznych wrażeń i zajęć z Piotrem Bukartykiem!

 

 

 

 

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ