Aktualności

Pierwsza pomoc jest dziecinnie prosta!

2017-08-02 15:30:00

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest bardzo ważna. Jednak same zasady pierwszej pomocy to nie wszystko – ważna jest również postawa oraz pewność swoich umiejętności. Tych umiejętności najlepiej uczyć od najmłodszych lat. Prawie 3 miliony dzieci w całej Polsce potrafią udzielić pierwszej pomocy, dzięki prowadzonemu przez WOŚP Programowi Edukacyjnemu „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

 

fot. Dominik Malik

 

I Ty możesz przekonać się, że pierwsza pomoc jest dziecinnie prosta! Już od dzisiaj (środa) od 9:00 ruszyła strefa Małych Ratowników przygotowana przez Volkswagena. Pod okiem naszych instruktorów Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” zdobędziecie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Czekają tam na Was również miłe niespodzianki. Strefa Małych Ratowników działać będzie aż do soboty w godzinach 9:00 – 21:00. Namiot „Ratujemy i Uczymy Ratować” znajduje się na pasażu handlowym naprzeciwko SiemaShopu.

 

Program „Ratujemy i Uczymy Ratować” działa również podczas roku, nieprzerwanie od 2006 roku. Skierowany jest on przede wszystkim do dzieci z klas I – III szkół podstawowych. Program RUR polega na wprowadzeniu, już w pierwszej klasie, zajęć z podstawowych czynności ratujących życie. Dzięki temu dzieci oswajają się z ważnymi zagadnieniami i wykształcają się w nich odpowiednie nawyki, przez co pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

Szkoły przystępują do programów dobrowolnie. Otrzymały one bezpłatnie od Fundacji WOŚP ponad 65 000 fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne rzeczy. Do tej pory objęło to już 28 482 nauczycieli z 12 310 szkół, co stanowi 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad 2,6 miliona dzieci uczy się pierwszej pomocy. Ponadto prowadzone są szkolenia dla nauczycieli, by pomóc przygotować im się do pracy z dziećmi. Dzięki temu 2 500 000 dzieci zna zasady pierwszej pomocy a nauka resuscytacji krążeniowo–oddechowej jest bezpłatna, powszechna i dostępna dla wszystkich z Was! Jesteśmy pierwszym krajem na świecie, gdzie wprowadzona nauka podstawowych czynności pierwszej pomocy w szkołach podstawowych działa na skalę kraju!

 

Taka pozytywna informacja skłoniła nas do podjęcia wyzwania – pobicie rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo–oddechowej. Udało się to nam! 17 października, dzień po Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, ponad 85 000 osób wzięło udział w akcji bicia rekordu Guinnessa po wielu tygodniach przygotowań. Udział wzięli nie tylko dorośli zaangażowani w naukę pierwszej pomocy, ale również uczniowie szkół podstawowych, w których prowadzony jest Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

 

Przystanek Woodstock to idealny moment, aby uzupełnić swoją wiedzę, którą nabywamy przez całe życie. Przyjdźcie tam również z dziećmi, aby pokazać, że pierwsza pomoc to nic trudnego!

(Ola)

 

fot. Lucyna Lewandowska

 

fot. Dawid Ilnicki

POKAŻ PODOBNE
ZOBACZ TEŻ