Aktualności

Podwyższone ryzyko? Złożyliśmy wniosek!

2018-06-18 16:33:04

 

W minionym tygodniu Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy złożyła wniosek o zaopiniowanie przez policję planu zabezpieczenia 24. Pol’and’Rock Festival, organizowanego w Kostrzynie nad Odrą w dniach 2-4 sierpnia 2018 roku. W przesłanym wniosku znajduje się szczegółowe odniesienie do przepisów regulujących wprowadzenie statusu imprez masowych podwyższonego ryzyka. Z przesłanej analizy bezdyskusyjnie wynika, iż nie ma żadnych przesłanek i możliwości, by po raz kolejny o Festiwalu Pol’and’Rock mówić w kontekście takiego statusu.

 

Przygotowane przez nas środki bezpieczeństwa znacząco przewyższają nałożone ustawą standardy i są dostosowane do szczegółowo opracowanej analizy zagrożeń – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Festiwalu – Mamy 24 lata doświadczenia w organizacji imprezy, a ostatnie dwa lata mierzyliśmy się z opinią policji mówiącą o podwyższonym ryzyku. Festiwal od lat oceniany jest jako najlepiej zabezpieczona impreza tego rodzaju w Polsce. Nie miało miejsce żadne z potencjalnych zdarzeń, które policja wskazywała jako uzasadnienie swojej opinii. Status podwyższonego ryzyka, mówiąc najprościej, nie ma pokrycia w rzeczywistości – dodaje rzecznik Festiwalu.

 

Ostatnie dwa Festiwale, które otrzymały status podwyższonego ryzyka, pokazały, że nawet w tak trudnych i dla nas niezrozumiałych wymaganiach, daliśmy sobie doskonale radę. – pisze Jurek Owsiak w komentarzu do przygotowanego przez Fundację WOŚP filmu opowiadającemu o zabezpieczeniu Festiwalu - Tegoroczny Festiwal, w zakresie bezpieczeństwa i jego organizacji, będzie sumą naszych wyjątkowych doświadczeń z ostatnich dwóch lat. Najogólniej rzecz biorąc, wszystkiego będzie więcej - toalet, ekip sprzątających czy osób, które w czerwonych, żółtych czy niebieskich koszulkach będą pilnować porządku. Jesteśmy jedynym Festiwalem na świecie, który stworzył swój standard taki jak Centrum Dowodzenia koncentrujące wszystkie służby pracujące na festiwalu. To właśnie tam korzystamy z najnowocześniejszych technologii, jak chociażby interaktywne mapy całego terenu, które pozwalają szybko zlokalizować miejsce wymagające naszej interwencji i wysłanie tam odpowiedniej ekipy Pokojowego Patrolu. 

 

 

Mamy doskonale funkcjonujący szpital, którego logistyka jest zbudowana przez nas i może być świetnym przykładem bardzo sprawnego działania „stacji pogotowia ratunkowego”. Szpital jest świetnie wyposażony w sprzęt i pracują na nim medycy i paramedycy z Polski i z Niemiec. Świetnie dogadujemy się ze służbami profesjonalnymi, takimi jak policja czy straż pożarna a same służby są doskonale oceniane przez Festiwalowiczów. – dodaje Jurek Owsiak. 

 

Plan zabezpieczenia Festiwalu Pol’and’Rock stworzony został przez pryzmat obiektywnego spojrzenia z dystansu poprzednich edycji imprezy. Przygotowywane są procedury i środki mające zabezpieczyć Festiwal przed wieloma potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami. Organizator bierze więc pod uwagę chociażby zagrożenie pożarowe, zagrożenie związane ze zbiorowym zakłóceniem porządku lub zagrożenie związane z atakiem terrorystycznym. Na każde takie potencjalne zdarzenie przygotowywane są procedury, siły i środki znacząco przewyższające ustawowe standardy. Jednakże na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat organizacji zabezpieczenia Festiwalu, ani organizator, ani policja nie odnotowała zdarzeń o podobnym charakterze. Co więcej - mimo opinii Policji, wskazującej od dwóch lat na możliwość zdarzenia o charakterze terrorystycznym, co wskazywano jako uzasadnienie podniesienia statusu imprezy do statusu imprezy o podwyższonym ryzyku, organizator nie otrzymał ze strony służb ani jednej informacji o możliwości wystąpienia tego rodzaju zdarzenia, a także o jego rodzaju, zakresie oraz potencjalnym miejscu wystąpienia.

 

W związku z tym, że na terenach imprez masowych organizowanych w ramach Festiwalu, a także na samym terenie Festiwalu nie wystąpiły zdarzenia wypełniające treść art. 3 pkt 5 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, organizator nie nadaje imprezom masowym statusu imprez podwyższonego ryzyka.

 

 

Mimo takiej kwalifikacji przez organizatora imprez odbywających się w ramach Festiwalu, podobnie jak w roku ubiegłym, wzmożone zostaną działania prewencyjne związane z potencjalnymi zagrożeniami, w tym także zagrożeniami o charakterze terrorystycznym. Organizator przewiduje także monitorowanie terenu imprez masowych przed dużą i małą sceną (zgodnie z art. 11 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych), oraz urzędowe kontrole realizacji wszystkich elementów zabezpieczenia. Ponadto organizator znacznie zwiększył ilość służb porządkowych, co poprawi stan zabezpieczenia i weryfikacji osób uczestniczących w imprezach masowych oraz przebywających na terenach Festiwalu.

 

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Wystąpią m.in. Judas Priest, Arch Enemy, Goo Goo Dolls, The Inspector Cluzo, Booze and Glory, Big Mountain, Blues Pills, Balkan Beat Box, Alestorm, Soulfly, Dubioza Kolektiv, Gojira, You Me At Six, Frank Carter & The Rattlesnakes, Alpha Blondy, Hunter, Lao Che, Wojtek Mazolewski, Krzysztof Zalewski i Big Cyc!

 

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z festiwalowiczami spotkają się m.in. Jerzy Górski, Artur Barciś, Jacek Fedorowicz, Chris Niedenthal i Dorota Wellman. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. Jak co roku zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

 

 

 

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

 

POKAŻ PODOBNE
2022-11-03 13:40:00

Ostatnie szkolenie PP przed 31. Finałem WOŚP

Trwają przygotowania do zimowego szkolenia Pokojowego Patrolu! Zachęcamy do wzięcia udziału i dołączenia do grupy najbardziej rock’n’rollowych wolontariuszy!

ZOBACZ TEŻ