Aktualności

Pokojowy Patrol na Najpiękniejszym Festiwalu Świata!

2022-08-04 15:56:03

Pokojowy Patrol pomaga w organizacji Festiwalu już od jego pierwszej edycji – Przystanku Woodstock w 1995 r. To społeczność niezwykłych, profesjonalnie przeszkolonych wolontariuszy, którzy uwielbiają czynić dobro! 

 

Pokojowy Patrol podczas 28. Pol’and’Rock Festival. fot. Paweł Krupek Krupka

 

Każdy z uczestników Najpiękniejszego Festiwalu Świata niewątpliwie kojarzy wolontariuszy w czerwonych koszulkach, zawsze uśmiechniętych i gotowych do pomocy. Na teren Lotniska Czaplinek-Broczyno przyjechali jako pierwsi, wyjadą z niego jako ostatni. Podczas tych intensywnych dni pracują przez wiele godzin, mimo zmęczenia wciąż są chętni do działania i zarażają dobrą energią. To właśnie Pokojowy Patrol – wolontariusze, którzy pomagają przy organizacji Pol’and’Rock Festival i finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Wolontariuszka Pokojowego Patrolu fot. Nikola Naus

 

Rzeczy niemożliwe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać

Podczas Festiwalu Pokojowy Patrol podzielony jest na grupy: lotne oraz stałe. Pierwsze z nich działają na terenie całego festiwalowego pola i wykonują bardzo zróżnicowane zadania wynikające z grafiku ustalonego przez Centrum Dowodzenia. Grupy stałe natomiast realizują jeden określony rodzaj zadań przez cały czas trwania Festiwalu.

Czym tak naprawdę zajmuje się Pokojowy Patrol? Między innymi… Patroluje! Grupy Lotne dbają o bezpieczeństwo Festiwalowiczów – pomagają, odpowiadają na pytania, przybijają piątki i bawią się razem z Wami! Możecie ich spotkać zarówno na polu, jak i przy bramach czy na terenie dworców. Wolontariusze zajmują się również sprzedażą gadżetów w SiemaShopie, obsługują Biuro Rzeczy Znalezionych, uczą zasad pierwszej pomocy w namiocie RUR, wspierają artystów w strefie garderób i na backstage’u, a także dbają o porządek podczas koncertów i pomagają w organizacji działań Akademii Sztuk Przepięknych. Więcej informacji o obowiązkach PP znajdziecie w tym artykule!

 

Co oznaczają kolorowe koszulki?

 

Czerwoni, żółci, czarni… o co w tym chodzi? To proste! Oprócz najliczniejszych wolontariuszy w charakterystycznych czerwonych koszulkach, na festiwalowym polu znajdziecie również Patrolowców w koszulkach koloru żółtego. To liderzy poszczególnych grup, posiadający wyróżniające umiejętności oraz doświadczenie w patrolowych strukturach.

 

Wolontariusze Centrum Komunikacji Fundacji WOŚP podczas pracy w redakcji internetowej 28. Pol’and’Rock Festival fot. Lucyna Lewandowska

 

Koszulkami czarnymi z kolei odznacza się ekipa Centrum Komunikacji Fundacji WOŚP – to oni odpowiadają za wszelką formę komunikacji z Festiwalowiczami. Moderują transmisje on-line, prowadzą festiwalowe kanały w mediach społecznościowych, odpowiadają na Wasze wiadomości, piszą treści na stronę internetową (tak! również artykuł, który właśnie czytacie!)... Ale także nagrywają TikToki, organizują konferencje prasowe, obsługują akredytowanych dziennikarzy. Do tej ekipy zaliczamy też zespół Radia Pol’and’Rock i niezawodnych fotografów i fotografki, uwieczniających Was i magiczne festiwalowe chwile na zdjęciach, które możecie znaleźć również w tym artykule.

 

Wolontariusze Centrum Komunikacji, fot. Michał Kwaśniewski

 

Oprócz wolontariuszy Pokojowego Patrolu podczas Festiwalu o Wasze bezpieczeństwo dba również zawodowa ochrona – Niebieski Patrol (która reaguje w przypadku łamania regulaminu wydarzenia oraz w sytuacjach zagrożenia), a także Medyczny Patrol (ratownicy medyczni, pielęgniarze, położni, lekarze). Medyczny Patrol działa w punktach pomocy medycznej, zespołach terenowych (których członkowie weryfikują zgłoszenia z terenu imprezy i jako pierwsi udzielają pomocy na terenie Festiwalu), zespołach wyjazdowych (odpowiadających za transport pacjentów na terenie imprezy lub w sytuacjach awaryjnych do szpitali zewnętrznych). Zabezpieczenie medyczne wspiera również grupa administracyjna i Technicy Magicy, którzy zapewniają wsparcie techniczne MP. Bieżącą pracą i koordynacją wszystkich zespołów zajmują się członkowie Centrum Dowodzenia.

Pamiętajcie – Pokojowy oraz Medyczny Patrol dba o Wasze bezpieczeństwo. W tym roku wspiera nas ponad 750 wolontariuszy. Pracują przez wiele dni o każdej porze dnia i nocy. Pozdrówcie ich uśmiechem, kiedy mijacie się na polu. Pokażcie im, że z nimi czujecie się bezpiecznie.

 

Nie bójcie się też prosić o pomoc – nie tylko dla siebie, ale i dla innych! Dbajmy o siebie wzajemnie!

 

Członkowie Medycznego Patrolu podczas 28. Pol’and’Rock Festival fot. Lucyna Lewandowska

 

Aby jeszcze lepiej dbać o Wasze bezpieczeństwo, Pokojowy Patrol musi być ze sobą w ciągłym kontakcie. Do komunikacji z wolontariuszami Pokojowego Patrolu wykorzystujemy łączność radiową, zapewnioną przez ArtCom, a także system SerwerSMS.pl. Narzędzie to pozwala nam na szybki i efektywny kontakt z osobami, z którymi współpracujemy. W działaniach PP wykorzystujemy również lokalizatory zapewnione przez notiOne, a sami wolontariusze w podróży na Najpiękniejszy Festiwal Świata mogli skorzystać ze zniżek na przejazdy autobusami Flixbus.

 

 

 

Foka – Paulina Anna Studniczka

 

POKAŻ PODOBNE
2022-07-12 11:11:56

Zwycięzca Antyfestu Antyradia zagra na Dużej Scenie

W niedzielę podczas finałowego koncertu został wyłoniony zwycięzca Antyfestu Antyradia 2022 - to podkrakowski zespół Iclusion. W ramach wygranej kapela wystąpi na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata!

2022-07-18 10:32:51

Zespół Limp Bizkit nie wystąpi na 28. Pol’and’Rock Festival

Amerykańska kapela, której występ miał być jednym z bardziej wyczekiwanych momentów 28. Pol’and’Rock Festival, ze względów zdrowotnych odwołuje trasę koncertową w Europie, w tym występ na naszym Najpiękniejszym Festiwalu Świata.

2022-07-11 20:45:00

Barbara Kurdej - Szatan zagości na ASP!

Aktorka teatralna i telewizyjna, której życie w sieci śledzą miliony Polaków. Barbara Kurdej - Szatan dołącza do grona gości tegorocznej Akademii Sztuk Przepięknych.

ZOBACZ TEŻ