Aktualności

Pomysły i porady, czyli praktyczne EKO wskazówki od Festiwalowiczów

2019-07-03 13:20:48

 

Już od 25 lat rok w rok na kilka dni zjeżdżają się setki tysięcy pozytywnych ludzi lubiących dobrą muzykę i tworzą razem Najpiękniejszy Festiwal Świata!

 

Za kilkanaście dni już 25 raz odbędzie się kolejna edycja Pol’and’Rock Festival, dlatego zebraliśmy Wasze wskazówki, jak komfortowo zadbać o siebie i swoje otoczenie w czasie Festiwalu, a przy tym być jeszcze bardziej EKO!

 

ŻYWIENIE/ZAKUPY/GASTRONOMIA

To rozwiązania, które proponujecie najczęściej i które Waszym zdaniem najłatwiej jest wdrożyć każdemu uczestnikowi indywidualnie. Festiwalowicze radzą by zabrać:
 • materiałowe torby na zakupy,
 • bidon na wodę lub butelkę z filtrem,
 • kubki/termosy wielorazowego użytku na kawę/herbatę,
 • słomki wielorazowego użytku - np. metalowe, jeżeli macie taką potrzebę,
 • naczynia wielorazowego użytku [tj. talerz, miskę],
 • sztućce turystyczne.

Dzięki tym drobnym zmianom wspólnie ograniczymy zużycie plastiku w czasie Festiwalu. Wśród Waszych głosów jako alternatywa pojawił się pomysł zabrania naczyń biodegradowalnych. To zdecydowanie jest EKO, a sam pomysł nie jest aż tak kosztowny, jak by się mogło wydawać. 

 

fot. Anna Migda

 

HIGIENA

W tej sferze Waszymi faworytami zdecydowanie są kosmetyki przyjazne naturze:

 • najczęściej polecacie by płyny brać 2w1 tj. szampon i mydło - najlepiej w kostce
 • szare mydło
 • szary papier toaletowy

 

Pełną listę o czym jeszcze warto pamiętać przy pakowaniu znajdziecie tu: https://polandrockfestival.pl/informacje

 

fot. Marcin Michoń

 

TWOJA PRZESTRZEŃ vs akcja „Zaraz Będzie Czysto”

Nie ukrywajmy, że każdy z Was przyjeżdża na Festiwal by odpocząć, naładować baterie i każdy chce czuć się komfortowo. Warto zatem zadbać o „swój kawałek podłogi”, szczególnie gdy przyjeżdżacie grupą. Z doświadczeń uczestników naszego Festiwalu wynika, że najlepiej jest:

 • zabrać mimo wszystko własne worki na śmieci (polecamy worki biodegradowalne)
 • segregację zacząć już na etapie robienia własnych koszy na śmieci. To pomysł, który sprawdzi się zwłaszcza przy dużych obozowiskach.
 • zabrać lub zrobić własne popielniczki. Zdecydowanie będzie czyściej i przyjemniej.
 • zabrać wbijane w ziemię lampki solarne, jeśli potrzebujecie więcej światła. Dzięki temu zmniejszymy zużycie baterii i wyeliminujemy je z naszych śmieci.

 
fot. Lucyna Lewandowska

 

Dzięki za Wasze zaangażowanie i otwarte umysły. Rozmowy i pomysły o tym, co jeszcze zrobić by być bardziej EKO zarówno z Waszej, jak i z naszej strony jako organizatora, nie mają końca. Wraz z partnerami pracujemy na różnymi rozwiązaniami.

Część z Waszych propozycji udało nam już się wprowadzić! Także zmobilizowaliśmy jeszcze większe siły w ramach akcji „Zaraz Będzie Czysto” o czym więcej przeczytacie tu: https://polandrockfestival.pl/informacje/eko

Część zmian jest bardziej wymagająca niż inna – pamiętajcie, że nasz Festiwal jest ewenementem na świecie – ze względu na skalę i jego charakter  (otwarty i niebiletowany), dlatego wprowadzana będzie stopniowo. Ilość pomysłów oraz ich skala bardzo szeroko dotyczą wielu sfer Festiwalu, ale wprowadzenie ich nie wyeliminuje wszystkich problemów ze śmieciami - np. tego, że część uczestników po prostu zostawia na polu: namioty, śpiwory, karimaty czy gabaryty. Wiele ułatwień i usprawnień - również tych eko - moglibyśmy wprowadzić, gdyby nie tego typu wydatki. Tutaj musicie pomóc nam Wy i bardzo nas Was liczymy. Na Glastonbury Festival się udało, czy u nas się uda w tym roku?

 

 

Walczymy na różnych frontach, dlatego tak ważne jest dla nas abyśmy zawalczyli razem!

Do zobaczenia na Najpiękniejszym (i mamy nadzieję najczystszym) Festiwalu Świata.

 

POKAŻ PODOBNE
2023-08-21 12:35:00

Odnalezione na 29. Pol’and’Rock Festival

Jesteśmy po zakończeniu 29. edycji Pol'and'Rock Festival. Tysiące uczestników cieszyły się muzyką, kulturą i wspólnie spędzonym czasem. Jak każdego roku, wśród radości i zabawy, niektórzy z nas mogli zgubić swoje przedmioty. Co teraz? Przypominamy!

2023-07-25 19:00:00

Marek chce dotrzeć piechotą na Pol'and'Rock Festival!

400 kilometrów w 10 dni - takie wyzwanie postawił przed sobą Marek Mikulski. Wielokrotny uczestnik Najpiękniejszego Festiwalu Świata na najbliższy Pol'and'Rock postanowił dotrzeć... piechotą, a w ramach akcji zbierać środki na muzykoterapię.

2023-09-08 13:20:00

Jesteście Najpiękniejszą Publicznością Świata!

Tegoroczny, 29. Pol'and'Rock Festival przeszedł już do historii, chociaż emocje wciąż nie opadły! Po raz kolejny pokazaliście, że wspólnie tworzymy Najpiękniejszy Festiwal Świata!

ZOBACZ TEŻ